YKS tercih sonuçları ne zaman? Ek yerleştirme ne zaman?

YKS tercih sonuçları için heyecan dorukta. ÖSYM tarafından YKS tercih sonuçları için net bir tarih verilmese de ağustos ayının ikinci yarısında açıklanması bekleniyor. Açıklanacak sonuçlar ile adayların istedikleri okul ve bölümlere yerleşip yerleşemeyecekleri netlik kazanmış olacak.
03 Ağustos 2019 | 8 ay Önce

ÖSYM tarafından düzenlenen YKS’ye giren öğrenciler sınav sonrası puanlarına göre tercih işlemlerini tamamladı. Üniversite adayları şimdi merakla tercih sonuçlarını bekliyor ve planladıkları okullara yerleşmeyi hayal ediyor. YKS tercih sonuçları ne zaman açıklanacak? ÖSYM üniversite tercih sonuçları için tarih verdi mi?

YKS TERCİH SONUÇLARI İÇİN TARİH TAHMİNİ

Geçen yıl 7-14 ağustos tarihlerinde alınana tercihlerin sonuçları 31 Ağustos’ta açıklanmıştı. Bu yıl daha erken alınan tercihlerin sonuçlarının 15-19 Ağustos tarihlerinde açıklanması bekleniyor.

EK YERLEŞTİRME NE ZAMAN BAŞLIYOR?

YKS ek yerleştirme süreci, YKS tercih sonuçlarının açıklanmasından sonra başlayacak. Ek yerleştirme tarihleri ÖSYM tarafından duyurulacak.

Yükseköğretim programlarına kayıt işlemleri tamamlandıktan sonra boş kalan kontenjanlar üniversitelerce ÖSYM’ye bildirilecek. Yükseköğretim programlarının 2019-YKS sonuçlarına göre yapılan genel yerleştirme sonunda boş kalan veya kaydolmama nedeniyle dolmayan kontenjanlarına ÖSYM tarafından merkezi olarak ek yerleştirme yapılacak.

Merkezi yerleştirmede bir yükseköğretim programına yerleştirilen adaylar, ek yerleştirme için başvuramayacak.

Ek yerleştirmede, ön lisans ve lisans programlarına merkezi genel yerleştirmedeki en küçük puanlarının altında puanı olan aday yerleştirilmeyecek. Kesin kayıt sonunda kontenjan açığı kalan programlara ön kayıtla öğrenci alınmayacak. Ek yerleştirme tercih ücreti 20 lira olacak. ÖSYM Yönetim Kurulunun Ocak 2019 tarihli kararı gereği, şehit eşi, şehit çocuğu, gazi, gazi eşi ile gazi çocuklarından ek yerleştirme ücreti alınmayacak.

Önceki İçerikFransa’nın başkenti Paris’te şiddetli patlama
Sonraki İçerikErken seçim için 2019 Kasım ayını işaret ederek tarih verildi! İYİ Parti ve CHP’den flaş erken seçim hamlesi

Yorumunuz ?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.