Yıldırım: Sadece Erbakan ve Erdoğan…

Başbakan Yıldırım, FETÖ ile mücadelenin sadece merhum Necmettin Erbakan ve Recep Tayyip Erdoğan’ın başbakanlığı döneminde olduğunu söyledi.
23 Ekim 2016 | 3 sene Önce

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Binali Yıldırım, partisinin 25. İstişare ve Değerlendirme Toplantısı’nın kapanış konuşmasını yaptı.

Başbakan Yıldırım’ın konuşmasının satırbaşları şöyle:

AK PARTİ TÜRKİYE’NİN GELECEĞİ İÇİN ÇOK ÖNEMLİ

2 gün boyunca burada değerlendirmeler yaptık, istişareler yaptık, fikirlerimizi görüşlerimizi paylaştık. AK Parti, Türkiye siyaseti ve demokrasisine ilkleri yaşatan partidir. Biz burada milletin sesini, beklentisini, siyasetini belirliyoruz. Bu toplantılar boyunca ortaya konulan her fikir, öneri, uyarı hem AK Parti’nin hem Türkiye’nin geleceği açısından çok önemlidir. Geleceğe doğru emin adımlarla yürürken, yaptığımız bu değerlendirmeler ve vardığımız sonuçlar yolumuza ışık tutacak.

AMANSIZ BİR MÜCADELE VERİYORUZ

Her toplantımızda olduğu gibi, bu buluşmada da AK Parti’ye yakışan olgunlukta dolu dolu iki gün geçirdik. Ankara’ya güç ve enerjisi tazelenmiş ve umudu kuvvetlenmiş olarak dönüyoruz. Hızımızı kesmeden hükümetimiz ve Meclis grubumuz çalışmalarına kararlılıkla devam edecek.
İç ve dış meselelerde yoğun bir gündemden geçmekteyiz. Terörle her yurtiçinde hem de sınırlarımız dışında amansız bir mücadele veriyoruz. Hepinizde gördüğüm bu kararlılığı memnuyetle ifade etmek isterim. Bu milletin birliğine, vatanın bütünlüğüne, bu bayrağın dalgalanmasına ve Türkiye’nin istikrarına kast edenlerin planlarını bozarız. Bütün ihanet çeteleri, kirli odaklar bir araya gelse, bu millete geri adım attıramaz. İstiklalimizi ve geleceğimizi Milli Mücadele yıllarında nasıl koruduysak, öyle koruyacağız.

7’DEN 70’E SOKAKLARA İNDİK

15 Temmuz’da bu milletin iradesini esir almak isteyenler gerçeği açık şekilde görmüştür. Evlerden, sokaklardan, caddelerden bir milletin oluk oluk tankların, namluların üzerine yürüdüğünü gören hiçbir ulus yoktur. Bu millet elinde silah olmadan, yüreğinde dağ gibi imanıyla eşkıyaya dur demiş bir millettir. Bu topraklar gerektiğinde her yaştan, her kesimden, her görüşten birer kahramana dönüştüğü topraktır. Ne FETÖ, ne BETÖ, ne DEAŞ, ne de kirli bir terör örgütü bu milleti dize getiremez, bu ülkeyi yolundan çeviremez. Gün gelir polisimizle, gün gelir askerimizle inlerine girer, bellerini kırarız, gün gelir 7’den 70’e sokaklara iner bizden gasp ettikleri tankları, tüfekleri geri alırız. Bu milletle oyun olmayacağınız cümle alem görmüştür.

KAFALARINA DANK EDECEK

Türkiye bir daha böyle acı bir tecrübeden geçmeyecek. Geçmemesi için ne gerekiyorsa yapacağız. FETÖ’sü de, PKK’sı da yaptıkları caniliklerin hesabını tek tek verecek. Yapılan kötülükleri bu millet unutmaz. 15 Temmuz ruhunu, Yenikapı ruhunu, cumhuriyetimizin teminatı olduğunu biliyoruz, bu ruhu yaşatmanın gayreti içinde olacağız. Bunu anlamayan, hala teröre karşı net bir duruş ortaya koyamayanlar da bir gün mutlaka bu gerçeği görecekler. Bugün hala bunca şehidimize, gazimize rağmen ısrarla kafaları bulandırma gayreti içinde olanlarında bir gün kafalarına dank edecek. O gün bu milletin yüzüne bakacak yüzleri olmayacak. Tarih kahramanları nasıl yazıyorsa, hainleri ve korkakları da yazacaktır.

TERÖR ÖRGÜTÜNE 2 BAŞBAKAN KARŞI ÇIKTI

15 Temmuz zaferini gölgelemeye çalışanlar sinsi taktikler içindedir. FETÖ, AK Parti döneminde doğmamıştır, FETÖ AK Parti döneminde palazlanmamıştır. Bu terör örgütü AK Parti döneminde kurulmuş, güçlenmiş gayreti içinde göstermeye çalışanlar var. Bunlar kendi yanlışlarını örme gayreti içindeler. 1980’den 2013’e kadar bu eli kanlı terör örgütüne iki başbakan karşı çıkmış, mücadele etmiştir. Biri merhum Necmettin Erbakan diğeri de kurucu liderimiz Recep Tayyip Erdoğan’dır. 60’larda, 70’lerde, 80’lerde, 90’larda AK Parti yoktu ama sizin içinde olduğunuz partiler vardı. Neler yaptınız, hangi önlemi aldınız? Hangi başbakan, hangi cumhurbaşkanı AK Parti iktidarı kadar mücadele etti? Görev yaptıkları dönemde üç maymunu oynayanlar şimdi ahkam kesiyorlar.

CHP ÖNCE KENDİ İLİŞKİSİNİ SORGULASIN

17 Aralık 2013 sabahı FETÖ’ye teslim olanları bu millet gördü. Yargı ve kolluğa darbe yapılırken medya, bürokrasi, siyasi partilerin bir kısmı teslim oldu. 17 Aralık günü tek bir cesur ses, Konya’da kürsüye çıktı, ‘Boyun eğmeyeceğiz, diz çökmeyeceğiz’ dedi. CHP eğer sorgulayacaksa önce kendisinin bu örgütle ilişkisini sorgulasın. Genel başkanlık değişiminin nasıl kumpasla değiştiği unutulmadı. Biz özeleştirimizi yaptık, yapıyoruz ama siz ne zaman aynaya bakacaksınız?

KOCAMAN YALAN

AK Parti içerisinde ne FETÖ’cü, ne bölücü; hiçbir terör unsuru barınamaz. Partimize sızanları tespit ettik, gereğini yaptık. Efendim ‘Bylock’ta bakanlar, milletvekilleri varmış’. Kocaman yalan. Ne Bylock’un, ne terör örgütünün içinde hiçbir milletvekilimiz yok. Bu örgütlerle amansız mücadeleyi ve bu tehlikeyi gören parti AK Parti’dir ve gereğini yapmıştır.

ESKİ GENELKURMAY BAŞKANI ‘BİZ UYARDIK’ DİYOR

Bir eski Genelkurmay Başkanı ‘Biz 2004’te uyardık’ diyor. ‘Nur cemaati izlenmelidir’. Bizim için kırmızı çizgi terör faaliyetinin başladığı gündür, o da 17 Aralık’tır. Durup dururken cemaatlerin üzerine gidip, ‘Siz bir şeyler yapıyorsunuz, biz anlamıyoruz ama sizin defterinizi düreriz’. Bunu mu söyleyelim? İnsanları öldürmedikçe, eline silah almadıkça terör örgütü muamalesi göremez. Bu örgütün bileği kökünden kırılmıştır.

LAF DEĞİL İŞ ÜRETİYORUZ

AK Parti 14 yıldır her türlü zor sınavdan çıkmayı bilmiştir. Haksızlığa, zorbalığa karşı çıkmış bir siyasi hareketin mensuplarıyız. Bu beraberliğimizde bir kere daha gururla gördüm ki, memleketin derdini kendi derdi haline getirmiş. Her zaman çok müsterihim, Türkiye’nin AK Parti ile yürüyecek daha çok yolu, çok daha hedefleri var. Biz laf değil, iş üretiyoruz. Biz bir gün öyle, bir gün böyle değiliz. Her şartta, her durumda aynı istikametteyiz, ona buna çamur atmıyoruz, milletin değerlerini yüceltmeye gayret ediyoruz. Asırlardır yaşatılan bütün renkleri aynı aşkla seviyoruz.

AK PARTİ O ELİ KIRIP ATTI

25’inci istişare toplantımızı bugün tamamlıyoruz. 14 yıl geride kaldı. Muhasebe yaptığımızda hata yaptığımızı gördük. İnsanın olduğu yerde yanlış olabilir. Millet iradesinin içinde en ufak ihanet içinde olmadık. Kim, ihanet içinde olduysa AK Parti o eli kırıp atmıştır. Yeni nesle bıraktığımız en büyük miras budur. Hesabı Hakk’a veririz, halka veririz. Mümin olarak, her hayrın ve şerrin defterimize yazıldığını biliyoruz. İnsan için bu aziz millete, bu mübarek ülkeye hizmet etmekten daha büyük kazanç olmadığını düşünüyoruz. AK Parti’yi AK Parti yapan değerler aynı tazelikte yaşamaktadır. AK Parti siyaseti ilk günkü aşk ve heyecanla dimdik ayaktadır.

KRİTİK ADIMLARIN ATILMASI GEREKİYOR

Türkiye’nin geleceği adına önümüzdeki dönemde, pek çok kritik adımların atılması gerekiyor. Bu değerli kadronun, bu tarihi görevleri yerine getireceğinden asla şüphem yoktur. Sistemdeki tıkanıkları açarak, demokrasimizi her türlü kötü emellere karşı gözümüz gibi korumaya devam edeceğiz.

BAŞKANLIK SİSTEMİNE İLİŞKİN ÇALIŞMALARIMIZI TAMAMLADIK

Hem yeni anayasa, hem de başkanlık sistemine ilişkin çalışmalarımızı tamamladık. Yeterince tartıştık, konuştuk, görüştük, istişareleri yaptık. En kısa zamanda Meclis’e getirmek ve yüce Meclis’in iradesine teslim etmek. Yüce Meclis teklifimizi görüşecek ve bu teklif milletin önüne gidecek. Meclisimiz ister 367, ister 330’la anayasa değişikliğini onasın, son kararı millete götüreceğiz. Artık Türkiye sistem tartışmasını bir kenara bırakması, enerjisini gücünü geleceği inşaa etmeye ayırması gerekiyor.

Türkiye pek çok tehditle karşı karşıya. Bütün bunlar karşımızdayken, bir de sistemle ilgili tartışmayı sürdürürsek, ülkeyi geleceğe taşımakta zaman kaybı yaşarız.

Önceki İçerikMusul operasyonunda korkulan oldu!
Sonraki İçerikHindistan’a ‘Bollywood’ şoku: Yasak getirdi!

Yorumunuz ?