Yeni YÖK olarak yükseköğretim tarihimizde ilk kez uluslararası projeleri desteklemeye başladı


Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

 

28 Eylül 2016 / Ankara

YÖK Başkanı Prof. Dr. M. A. Yekta Saraç’ın katıldığı törene, projeleri kabul edilen üniversitelerin rektörleri ve proje yürütücüleri katıldı.

YÖK Başkanı Saraç, yaptığı konuşmada, YÖK tarafından ilk kez gerçekleştirilen Proje Tabanlı Uluslararası Değişim Programı ile araştırma kapasitesinin artırılması, uluslararası iş birliklerinin geliştirilmesi, uluslararasılaşma süreçlerine katkı ile yurt dışındaki üniversitelerle öğrenci ve öğretim elemanı değişiminin amaçlandığını söyledi.

YÖK’ün başlattığı ve birçok ülkeye örnek olan Mevlana Değişim Programı’nın geçmişte sadece öğretim elemanı ve öğrenci hareketliliğini içerdiğini anlatan Başkan Saraç, yeni YÖK’ün 2016-2017 döneminden itibaren programı “ülke odaklı”, “alan odaklı” ve “proje tabanlı” olmak üzere üç kategoride yürütmeye başlayacağına dikkati çekti.

Saraç, ilk kez 2016-2017 öğretim döneminde başlayacak Proje Tabanlı Uluslararası Değişim Programı ile ülkenin öncelikli alanlarında yükseköğretim kurumları arasında iş birliğini teşvik etmeyi ve güçlendirmeyi amaçladıklarını da bildirdi.

Proje Tabanlı Uluslararası Değişim Programı Kapsamında, Yükseköğretim Kurumlarının 19 Ülkenin İş Birliğinde Gerçekleştireceği 23 Bilimsel Projenin Sözleşmesi İmzalandı

Program kapsamında, YÖK tarafından belirlenen alanlarda hazırlanan projeler için gerçekleştirilecek değişim faaliyetinin, yurt içi ve dışındaki yükseköğretim kurumlarının öğrenci ile öğretim elemanlarını kapsadığını belirten Saraç, konuşmasına şu şekilde devam etti:

“2016-2017 öğretim yılı için yükseköğretim kurumlarımızdan başkanlığımıza toplam 152 proje ulaşmıştır. Projeler, ilgili alanlardaki uzman kişilerden oluşan panelistlerin yer aldığı panellerde değerlendirmeye alındı. 3 Ağustos 2016 tarihli Yükseköğretim Yürütme Kurulu kararıyla, 18 yükseköğretim kurumumuzun 19 farklı ülkeyle değişimini öngören toplam 23 projenin desteklenmesi ve bu projeler için ilgili yükseköğretim kurumlarımızın özel Mevlana hesaplarına kaynak aktarılması uygun bulunmuştur.”

Desteklenecek alanlar ve proje sayıları hakkında bilgiler veren YÖK Başkanı, program kapsamında “sağlık ve moleküler-hücresel mühendislik”te 6, “sürdürülebilir çevre yönetimi teknolojileri, ekosistemler ve sürdürülebilir yapılı çevre”de 6, “malzeme bilimi ve mühendisliği”nde 4, “bulut teknolojileri, nesnelerin interneti, sosyal ağlar, büyük veri”de 3, “enerji teknolojileri”nde 2, “gıda teknolojileri”nde 1, “havacılık ve uzay” alanında da 1 projenin destekleneceğini vurguladı.

Başkan Saraç, programda iş birliği yapılacak ülkelerin ABD, Arnavutluk, Bosna Hersek, Çin Halk Cumhuriyeti, Fransa, İngiltere, İran, İspanya, Japonya, Kanada, Kazakistan, Kırgızistan, Malezya, Norveç, Pakistan, Polonya/Rusya, Tayland, Ukrayna ve Yunanistan olduğunu bildirdi.

YÖK tarafından proje kapsamında yurt dışına gidecek öğrencilere bin-bin 200 lira, ülkeye gelecek öğrencilere ise bin liraya yakın burs verileceğini belirten Saraç, proje çerçevesinde gelen ve giden öğretim elemanlarına yol masrafları dahil maddi destekte bulunulacağını da kaydetti.

“Yeni YÖK olarak, Türk yükseköğretim tarihinde ilk kez akademisyenlerimizin uluslararası projelerini desteklemeye başlamış bulunmaktayız. Bu devam edecek.” ifadelerini kullanan Saraç, şöyle konuştu:

“Kurum olarak yaşadığımız mutluluk ve gururu da ifade etmek isterim. Bugünden sonra da yurt içi ve yurt dışındaki yükseköğretim kurumlarıyla değişimi öngören proje çağrılarına devam edeceğiz. Yeni YÖK olarak bütün faaliyetlerimizin ölçülebilir, amaçlı ve odaklı olmasına özen gösteriyoruz. Bu önemli projemizin oluşumunda ve yürütülmesinde katkı sağlayan tüm personelimize teşekkür eder, projelerini bizimle paylaşarak değerlendirmemizden geçen tüm akademisyenlerimizi ve bağlı bulundukları üniversitelerin rektörlerini de tebrik ederim.”

YÖK, Desteklenecek İlk Uluslararası Bilim Projelerinde İmzaları Attı

Açılış konuşmanın ardından Saraç, üniversite rektörleri ve proje yürütücüleriyle tek tek desteklenecek proje sözleşmelerini imzaladı.

Böylece YÖK tarafından ilk kez akademisyenlerin uluslararası projeleri, Proje Tabanlı Uluslararası Değişim Programı kapsamında desteklenecek. Malezya’da 3, Japonya’da 2, Tayland’da 2, diğer 16 ülkeyle de birer projeyle değişim yapılacak.

Değişim Yapılacak Ülkeler

ÜLKE

PROJE SAYISI

Malezya

3

Japonya

2

Tayland

2

ABD

1

Bosna Hersek

1

Arnavutluk

1

Çin Halk Cumhuriyeti

1

Fransa

1

İngiltere

1

İran

1

İspanya

1

Kanada

1

Kazakistan

1

Kırgızistan

1

Norveç

1

Pakistan

1

Polonya/Rusya

1

Ukrayna

1

Yunanistan

1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

7 farklı alanda proje desteklenecektir. Bunlar:

ALAN ADI

PROJE SAYISI

Sağlık ve Moleküler-Hücresel Mühendislik

6

Sürdürülebilir Çevre Yönetimi Teknolojileri, Ekosistemler ve Sürdürülebilir Yapılı Çevre

6

Malzeme Bilimi ve Mühendisliği

4

Bulut Teknolojileri, Nesnelerin İnterneti, Sosyal Ağlar, Büyük Veri

3

Enerji Teknolojileri

2

Gıda Teknolojileri

1

Havacılık ve Uzay

1

 

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

Beğendim Arkadaşlarımla Paylaş

1 Erişim
900
1 Erişim, 900 points

What's Your Reaction?

İğrenç İğrenç
0
İğrenç
Çok Hoş Çok Hoş
0
Çok Hoş
Zayıf Not Zayıf Not
0
Zayıf Not
Zekice Zekice
0
Zekice
Komik Komik
0
Komik
Harika Harika
0
Harika
İnanılmaz İnanılmaz
0
İnanılmaz
Başarılı Başarılı
0
Başarılı
Bu da ne Bu da ne
0
Bu da ne
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Korkunç Korkunç
0
Korkunç
Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın
Üzücü Üzücü
0
Üzücü
Utanç Verici Utanç Verici
0
Utanç Verici
Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Beğendim Beğendim
0
Beğendim

Comments 0

Düşünceniz ?

Yeni YÖK olarak yükseköğretim tarihimizde ilk kez uluslararası projeleri desteklemeye başladı

Giriş Yap

Topluluğumuza Katılın!
Don't have an account?
Kayıt Ol

Şifremi Unuttum

Şifremi Bulmama Yardımcı Ol

Back to
Giriş Yap

Kayıt Ol

My Gaste Topluluğuna Katılın!

Back to
Giriş Yap
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Poll
Story
List
Open List
Ranked List
Meme
Video
Audio
Image