Wikipedia’ya erişim engelinin nedeni belli oldu!

Wikipedia’ya Türkiye’de erişim engellendi. Dünyanın en büyük internet ansiklopedisi Wikipedia’ya Türkiye’den erişim engellenmesi sosyal medyaya damga vurdu. Wikipedia’nın teröre destek içeriği nedeniyle engellendiği ortaya çıktı.
29 Nisan 2017 | 1 sene Önce

Türkiye’yi çeşitli terör gruplarıyla aynı düzlemde ve iş  birliği halinde göstermeye çalışan yazı ve yorumlar nedeniyle Wikipedia’ya erişim engellendi.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığından alınan bilgiye göre,  Wikipedia’ya söz konusu içeriklerin kaldırılması için uyarılarda bulunuldu.

Yetkililer, Wikipedia ile iletişim kanallarının sürekli açık  tutulduğunu ancak sitenin ısrarla bu tür içerikleri kaldırmaya yanaşmadığını  belirtti.

Wikipedia’nın Türkiye’yi çeşitli terör gruplarıyla aynı düzlemde ve iş  birliği halinde göstermeye çalışan yazı ve yorumlara yer verdiği belirtilen  açıklamada, Wikipedia’ya yönelik, “teröre karşı iş birliği yapmak yerine,  Türkiye’ye uluslararası arenada karalama kampanyası yapan çevrelerin parçası  olarak hareket eden bir bilgi kaynağı haline gelmesi” gerekçesiyle erişim engeli  uygulamasına başvurulduğu bildirildi.

İçeriğinde mahkeme kararları da bulunan Türkiye’nin taleplerinin  yerine getirilmesi halinde siteye erişim engelinin kaldırılacağı vurgulandı.

Türkiye’nin ilgili kurumları, son dönemde çeşitli sosyal medya  şirketleri ve internet siteleriyle temaslarını yoğunlaştırırken, söz konusu  mecralardan şu adımları atmalarını talep ediyor:

  • Türkiye’de temsilcilik açılması,
  • Uluslararası hukuka uygun hareket edilmesi,
  • Mahkeme kararlarının uygulanması,
  • Türkiye’ye yapılan karartma ve operasyonların bir parçası  olmamaları.
Önceki İçerikMayına basan 4 asker yaralandı
Sonraki İçerikTürk Balıkçıları Tüm Ülkenin Konusu Oldu

Yorumunuz ?