Ünlü Uçak Gemisi Türkiye’ye Geliyor

01 Ekim 2016 | 3 sene Önce

İspanya Savunma Bakanlığı kaynaklarından edinilen bilgiye göre, 25 yıl kadar hizmet verdikten sonra İspanya Savunma Bakanlığı tarafından 2013 yılında hurdaya çıkarılan uçak gemisi, yapılan ihalenin ardından 2,4 milyon avro ile en yüksek teklifi veren İspanyol-Türk ortaklığına satıldı.

İspanyol Surus Inversa ve Türk Leyal Gemi Söküm şirketleri tarafından oluşturulan “Union Temporal de Empresas” adlı ortaklığın kazandığı ihaledeki satışın, sunulan evrakın uygunluğunun incelenmesinin ardından resmiyet kazanacağı belirtildi.

10 BİN TONDAN FAZLA ÇELİK VE HURDA DEMİR

195,9 metre uzunluğundaki uçak gemisinde 10 bin tondan fazla çelik ve hurda demir bulunduğu ifade edildi.

2013 YILINDA HURDAYA ÇIKARILMIŞTI

Yıllık 30 milyon avroya yakın bakım ve kullanım masrafı olduğu belirtilen “Principe de Asturias” uçak gemisi, İspanya’daki ekonomik krizin etkisiyle alınan tasarruf ve modernleşme planları kapsamında 2013 yılı sonunda Savunma Bakanlığı tarafından hurdaya çıkarılmıştı.

İlk olarak 4,8 milyon avro satış fiyatı konulan gemi için alıcı çıkmamış ve fiyat 2,9 milyon avroya indirilmişti, ancak ikinci ihalede de satış yapılmamamıştı. 29 Eylül Perşembe günü yapılan üçüncü ihalede “Principe de Asturias”ın belirlenen asgari fiyatın çok az üzerinde bir rakama satıldı.

Geminin satış işlemlerinin tamamlanmasının ardından Aliağa’ya götürüleceği bildirildi.

Önceki İçerikFETÖ Bağlantılı Üniversitede Gizemli Poligon
Sonraki İçerikABD Sözcüsü: Rusya ile İlişkilerin Sona Ermesine Çok Yakın Bir Noktadayız

Yorumunuz ?