Türkiye Sınırındaki Çadır Kentte Canlı Bomba Saldırısı! Ölü Sayısı 35 Oldu

06 Ekim 2016 | 2 sene Önce

Son dakika gelişmesi! Suriye’nin Türkiye sınırı yakınındaki Atme çadır kenti içinde düzenlenen canlı bomba saldırısında ölü sayısı yükseliyor… Saldırıyı terör örgütü IŞİD üstlendi. Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, saldırıyı ‘insanlık suçu’ olarak değerlendirdi.

ÖLÜ 35’E YÜKSELDİ, YARALILARDAN BAZILARI TÜRKİYE’YE GETİRİLDİ

Atme kasabasındaki bombalı saldırıda ölenlerin sayısının 35’e yükseldiği bildirildi. Çok sayıda yaralı ise Suriye’deki çeşitli sağlık merkezlerinde tedaviye alındı. Sınırda bekleyen ambulanslarla 7 yaralı da Reyhanlı Devlet Hastanesi’ne getirildi. Durumu ağır olan 4 Suriyeli, ilk müdanelinin ardından Hatay’daki hastanelere sevk edildi.

SINIRA 1 KM UZAKLIKTA

Türkiye sınırına yaklaşık 1 kilometre uzaklıkta olan ve Hatay ilinin Reyhanlıilçesinin karşısına denk düşen Atme çadır kentinde, sivillerin güvenliğini sağlayan Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) güçlerinin nöbet değişimi sırasında, bombalı saldırı meydana geldi.

CANLI BOMBA, ÖSO’NUN NÖBET NOKTASINDA KENDİNİ PATLATTI

AA muhabirinin çadır kentten telefonla bilgi aldığı görgü tanıkları, saldırıyı yerleşke içerisinde ÖSO’nun nöbet noktasına sokulan bir intihar eylemcisinin üzerindeki bombaları patlatarak gerçekleştirdiğini anlattı.

Görgü tanıkları, ilk belirlemelere göre 25 kişinin hayatını kaybettiğini, onlarca yaralı bulunduğunu ve ölü sayının artmasından endişe duyulduğunu bildirdi. Ancak zaman geçtikçe ölü sayısı 35’e yükseldi.


ÖLENLERİN ÇOĞU ÖSO MENSUBU

Hayatını kaybedenlerin ve yaralananların büyük bölümünün ÖSO mensupları olduğu öğrenildi.

Al Jazeera kaynaklarına göre patlamada, Halep’in Yargı Konseyi Başkanı Halid Seyyid ve Başsavcısı Muhammed Ferac da öldü.

IŞİD ÜSTLENDİ

Saldırıyı, sosyal medya hesapları üzerinden açıklama yapan terör örgütü IŞİD üstlendi.

HÜKÜMETTEN İLK TEPKİ: İNSANLIK SUÇU

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, Suriye’nin Türkiyesınırındaki Atme çadır kentine yapılan bombalı saldırıyı ‘insanlık suçu’ olarak değerlendirdi.

Kurtulmuş, “Olayın detayını henüz bilmiyoruz. Patlama olduğuna ilişkin bilgiler var. Ümit ederim büyük bir zayiat olmamıştır. Maalesef Suriye ve Irak’taki siyasi karışıklıkların, orada devam eden iç karışıklıkların vekalet savaşlarının bütün her yere büyük zararı oluyor. Türkiye’ye de büyük zararı olduğunu görüyoruz. Mülteci kampına yapılan saldırı bir insanlık suçudur. Oradaki insanlar zaten evlerinden barklarından normal hayatlarından uzaklaştırılmış olan insanlardır. Geleceği çalınmış olan insanlardır. Bunu yapanlar insanlık dışı bir suç işlemişlerdir. Dünyanın her yerinde mülteci kampları korunası yerler olmaktadır. Olayın detayları ortaya çıktıkça Türkiye olarak gerekli tepkimizi ortaya koyacağız” dedi.

Önceki İçerikSon Dakika! HSYK, 66 Hakim ve Savcıyı Meslekten İhraç Etti, Toplam Sayı 3 Bin 456 Oldu
Sonraki İçerikAntalya Adliyesi’ndeki Bomba İhbarı Yurt Dışı Kaynaklıymış

Yorumunuz ?