Türk Kızılayı’ndan Iraklı Türkmen göçmenlere yardım

30 Ağustos 2016 | 2 sene Önce

Türk Kızılayı Irak İnsani Yardım Sorumlusu Bülent Bilgin, AA muhabirine yaptığı açıklamada,”Kampta yangının çıkması üzerine 80’e yakın ailenin evsiz kaldığını ve zarar gördüğünü öğrendik. Buraya zarar tespiti ve yardım sunmak için intikal ettik. Bu ailelere, ihtiyacı olan gıda ürünleri, çocuk maması, giysi, battaniye ve hijyen maddelerinden oluşan yardım paketi sunduk.” dedi.

Türkmen göçmenlere yardımları ulaştırmaya devam edeceklerini ifade eden Bilgin, “Kamptaki yangından zarar görenlerin çadırlarının yenilenmesi ve kaybettikleri buzdolabı, klima ve mutfak setleri gibi ihtiyaçlarını da yakında karşılayacağız.” diye konuştu.

-“TÜRKİYE’Yİ ÖRNEK ALSINLAR”

Irak Türkmen Cephesi (ITC) Erbil Milletvekili Aydın Maruf da “DAEŞ’ten yaklaşık iki yıl önce kaçan bu insanlar zaten yarı ev gibi bir ortamda hayatlarını sürdürüyorlardı. Bugün yaklaşık 80 aile evsiz kalmış durumda. Bu yüzden başta Kerkük yerel yönetimi olmak üzere Bağdat hükümetinin de bu insanlara sahip çıkmasını istiyoruz. İki yıldan beri bu insanlara sahip çıkan Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ne teşekkür ediyoruz. Herkesin bu büyük devleti örnek almasını temenni ediyorum.” dedi.

Irak’ın Kerkük kentinde Türkmen iç göçmenlerin kaldığı çadır kentte dün çıkan yangında 22 çadırın yandığı bildirilmişti.

Kerkük’ün 25 kilometre güneyindeki Türkmen göçmenlerin bulunduğu Yahyava çadır kenti, yaklaşık iki yıl önce Türk Kızılayı, Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) ve Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığının (TİKA) desteğiyle kurulmuştu.

Önceki İçerikBir bilgenin hazinesinden altın öğütler
Sonraki İçerikBeşiktaş, Leicester City’den Gökhan İnler’i Kadrosuna Kattı

Yorumunuz ?