Tüm İşini Otomatiğe Alıp Kodlamayı Unutan ve İşten Atılan Programcı

03 Eylül 2016 | 3 sene Önce

Her şeyi programlayabiliriz. Peki programlamalı mıyız? Sanırım bu yazıdan sonra cevap; Hayır!
Bir programcı düşünün, kafası o kadar algoritmik çalışıyor ki, yalnızca bulunduğu projeyi değil, yapabileceği tüm işleri içine alacak bir programlar ve botlar dizisi yazıyor ve tüm işini otomatiğe alıyor.

Reddit üyesi ”FiletOfFish1066” işte tam da bunu yapmış.

 

reddit-uyesi-filetoffish1066-iste-tam-da-bunu-yapmis_780x468-aqpmxz9kiq

 

Yalnızca işini otomatik yapmakla kalmamış, aynı zamanda tüm işlerini başarıyla yöneten botlar yazmış. Tabii ki beklendiği üzere işverenleri bunu fark etmiş ve işinden atılmış. Ama gelin, olay bundan biraz daha ilginç.

 

İşe giriyor.

 

ise-giriyor_780x471-9ka134778u

 

oyun oynamayı ve internette sörf yapmayı, çalışmaya değişmeyecek kadar çok seven arkadaşımız 6 yıl önce San Fransisco Körfez bölgesinde Yazılım Test Uzmanı olarak bir işe girmiş.

 

Çalışmamak için çok çalışmak…

 

calismamak-icin-cok-calismak_780x520-f9z6gy4ank

 

İlk dönemler çalışmak zor gelmiş olacak ki, 6 ay boyunca gecesini gündüzüne katarak tüm testleri ve diğer yönetim işlerini hesaplayıp yapabilecek bir yazılım geliştirmekle uğraşmış. Bu 6 ayın sonunda bilgisayar tüm işini başarıyla yerine getirdikten sonra, artık yapmak istediği her şeyi yapabilir konuma gelmiş.

 

Peki bu zeki arkadaşımız 6 yıl boyunca ne yapmış?

peki-bu-zeki-arkadasimiz-6-yil-boyunca-ne-yapmis_780x544-tihj5ficz1

 

oyun oynamış, internette gezinmiş, spor salonuna gitmiş. Yani gerçek anlamda, canı ne isterse onu yapmış. Peki tahmin edin, sizce bu arkadaşımız hiç bir şey yapmamak için yılda ne kadar kazanmış? Ortalama olarak yıl başına 95.000$!

Arkadaşımız kendi sözleri ile şöyle anlatıyor:

“6 yıl önceden şimdiye kadar, iş yerinde hiç bir şey yapmadım. Şaka yapmıyorum. Haftada 40 saat, işe gidiyorum, League Of Legends oynuyorum, reddit’te takılıyorum ve canım ne isterse onu yapıyorum. Geçtiğimiz 6 yılda belki 50 saat gerçek iş yapmışımdır. Yanı kısaca hiç bir şey. Ve bunu kimse umursamadı. Testler gerçekten başarılı bir şekilde çalışıyordu. İş yerinde arkadaşım yok bu yüzden patronum ve test ile uğraştığım yazılımın programcıları dışında kimseyle konuşmuyordum.”

FiletOfFish1066’in hikayesi gerçekten hoş ama…

 

filetoffish1066-in-hikayesi-gercekten-hos-ama_780x585-49ld9nhftp

 

 

Asıl ironi olayın sonunda. Bir şey yapmamaya o kadar alışmış ki, kodlamayı unutmak bir kenara kendi yazdığı botları güncelleyemez hale gelmiş. Yani işi almasını sağlayan ve işini otomatiğe almasını sağlayan tüm programlama yeteneklerini kaybetmiş.

6 yıllık kariyer boyunca 200.000$ biriktirmiş.

6-yillik-kariyer-boyunca-200000-biriktirmis_780x484-aoe33yauri

İşin diğer tarafı da, arkadaşımız ailesi ile birlikte kaldığı ve bir oyun bağımlısı olduğu için hiç bir harcaması yok. 6 yıllık “kariyeri” boyunca 200.000$ biriktirmiş.

 

son-olarak_780x589-lk1445jlhj

 

Kendisi, itiraf ettiği üzere bira ve League Of Legend bağımlısı. Son olarak eski hayatına geri dönmek istediğini şöyle anlatıyor:

“Artık bira ve League of Legends bağımlılığımdan kurtulmanın zamanı geldi. Cracking the Coding Interview adlı veri yapıları ve algoritma kitabını alarak Kodlama pratiği yapmaya başlayacağım. Sanırım, unuttuğum her şeyi çalıştığım zaman motivasyonum geri gelecek. Her zaman yazılım geliştirmeyi sevmişimdir, sadece biraz tembeldim.”

Önceki İçerikDiyarbakır’da patlama
Sonraki İçerikBeşiktaş’tan gövde gösterisi! 8 isim imzaladı

Yorumunuz ?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.