Son Dakika! İsveç Geri Adım Attı! 15 Temmuz Paneli Yarın Yapılacak

Son dakika gelişmesi… İsveç’te düzenlenecek olan, ancak iptal edilen 15 Temmuz panelinin yarın yapılacağı öğrenildi.
15 Ekim 2016 | 2 sene Önce

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun,İsveç’te bugün düzenlenecek “15 Temmuz-Kanlı Darbenin Perde Arkası” panelinin bazı İsveçli parlamenterlerce iptal edilmesi üzerine mevkidaşı Margot Wallström ile yürüttüğü yoğun telefon diplomasisi sonuç verdi.

Diplomatik kaynaklardan alınan bilgiye göre Çavuşoğlu, konuya ilişkin olarak mevkidaşı ile 3 telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

“KABUL EDİLEMEZ”

Görüşmelerde, Wallström’ü konuya ilişkin ayrıntılı olarak bilgilendiren Çavuşoğlu, daha sonra iptal kararının Türkiye açısından kabul edilemez olduğunu belirtti. Wallström de kararın, panelin yapılacağı okul tarafından alındığını, kendilerine ait olmadığını ve panelin istenilen zamanda yapılabileceğini söyledi.

PANEL YARIN (CUMARTESİ) YAPILACAK

Öte yandan, iptal üzerine paneli düzenleyen Avrupa Türk Demokratlar Birliği’nin (UETD)İsveç polisine başvurduğu ve panelin yarın 15.00’te yapılmasına ilişkin izin alındığı öğrenildi.

Bakan Çavuşoğlu, konuya ilişkin bir haber kanalına yaptığı açıklamada, her zaman “toplanma özgürlüğü” ve “medya özgürlüğü” gibi konularda Türkiye ve diğer ülkelere ders vermeye çalışan ülkelerin bu tür toplantıları engellemesinin çelişki ve çifte standardın bir göstergesi olduğunu belirtmişti.

Önceki İçerikKirli Plan İstihbarata Takıldı!
Sonraki İçerikSon Dakika! Yüksekova’da Polise Bombalı ve Roketli Saldırı

Yorumunuz ?