Son Dakika! Büyükelçileri Toplayan AB’ye Ankara’dan Sert Tepki: Kabul Edilemez

AB Bakanı Çelik, AB büyükelçileri ile buluştu, AB’ye sert sözler söyledi: DAEŞ söz konusu olduğunda dünyayı ayağa kaldıracaksınız. PKK söz konusu olunca sempati moduna geçeceksiniz.
07 Kasım 2016 | 1 sene Önce

Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Ömer Çelik, AB büyükelçileri ile bir araya geldi. Bakan Çelik, “DAEŞ söz konusu olduğunda dünyayı ayağa kaldıracaksınız, bu doğrudur, DAEŞ kanlı ve vahşi bir terör örgütüdür… PKK söz konusu olunca sempati moduna geçeceksiniz… Bu kabul edilemez.” dedi.

AB Bakanı Çelik sözlerini “AB artık PKK konusundaki çeşitli kurumlarının çifte standartlarına bir düzen getirmelidir. Belçika’daki bir mahkemenin PKK’yı bir terör örgütü olarak tanımayan kararı doğrudan Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’ne saldırıdır.” diye sürdürdü.

“BİZ PARTİ KAPATMAYA KARŞIYIZ’ DEDİK”

İfade vermeye gitmeyen HDP’lilere yapılan operasyonla ilgili de konuşan Çelik, “Bir kişinin milletvekili olarak seçildikten sonra terör faaliyeti yapması hususunda bir serbestiyet var diye bir ilke yoktur. Burada terör propagandası yapan, teröre destek veren ve ifadeye çağrıldığı halde gitmeyenler hakkında işlem yapıldı. Nitekim çoğunun dosyasına bakalım, birçoğu da serbest bırakıldı. Eğer burada bir partiye dönük hasmane bir tavır söz konusu olsaydı o zaman biz parti kapatmalara karşı olan bir parti olmazdık. Biz her zaman söyledik, ‘Biz parti kapatmalara karşıyız’ dedik.” diye konuştu.


Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Çelik, AB büyükelçileri ile bir araya geldi…

AB’YE BATASUNA ÖRNEĞİNİ HATIRLATTI

AB’ye HDP iiçin Batasuna örneğini hatırlatan Çelik, ” İspanya mahkemesinin, Batasuna kararını hatırlatmak istiyorum. Bir milletvekilinin, Venezüeala’daki bir ETA mitingine katılması, bir milletvekilinin ETA propagandası yapması gibi suçlamalar var. İspanya Yüksek Mahkemesi, bunu terör propagandası saymış, AİHM bu kararı onaylamıştır. İspanya mahkemesi bunu demokrasiye tehdit olarak görmüştür.” dedi.

İşte Çelik’in açıklamalarından satır başları:

AB’YE SERT TEPKİ: PKK SÖZ KONUSU OLUNCA SEMPATİ MODUNA GEÇECEKSİNİZ

“Teröre sempati gösterilmesi söz konusu olamaz. Hiçbir Avrupa parlamentosunda TBMM’deki kadar ileri bir konuşma yapılmıyor orada her görüş dile getiriliyor. Pek çok Avrupa ülkesinde bu söylemlere müsaade bile edilmez.

DAEŞ söz konusu olduğunda dünyayı ayağa kaldıracaksınız, bu doğrudur, DAEŞ kanlı ve vahşi bir terör örgütüdür… PKK söz konusu okunca sempati moduna geçeceksiniz… Bu kabul edilemez.

AB tarafından yapılan açıklamada bir kişiselleştirme var. Demirtaş ve Yüksekdağ isimlerinden bahsediliyor. Biz kimsenin, hangi parlamenter olduğuyla ilgilenmiyoruz. Ama siz bir TBBM vekiliyle toplantı yapıyorsanız ve yanınızdaki PKK terör örgütü değildir diyorsa, sizin çifte standartınız vardır. Bunu DEAŞ’ı savunmaktan farkı yoktur. Bugün ‘ PKK terör örgütü değildir’ diyen mahkeme, yarın ‘DEAŞ terör örgütü değildir’ de diyebilir.

“MECLİSİ TERK EDEN HALKA İHANET EDİYORDUR”

Siyasi çözüm hükümet, siyasi çözüm meclistir. Bir kimse meclisi terk ediyorsa, halka ihanet ediyordur. Kimsenin meclisi terk etmemesi lazım. Sözün gücüne uygun davranış sergilemenin yeri TBMM’dir. Ama illegal grupların faaliyetlerine dayalı bir siyaset yürütecekseniz, meclisi terk edersiniz.

“AB KOMİSYONU BAŞKANI DARBE GİRİŞİMİNDEN SONRA TÜRKİYE’YE GELMEMİŞTİR”

Basın ve ifade hürriyeti ile ilgili tartışmalar var. Bunların konuşma yerleri 23 ve 24. fasıllardır. Açalım fasılları, hep birlikte ilerleyelim. AB Komisyonu Başkanı, Türkiye’nin otoriterleştiğini söylüyor. Aynı şeyleri Polonya ve Macaristan için de söylüyor. Bunu ne için, hangi hakla söylüyor? AB Komisyonu Başkanı, darbe girişiminden sonra Türkiye’ye gelmemiştir. AB Komisyonu tarihin en başarısız, en vizyonsuz dönemindedir.

” PKK SERGİLERİNİ NEDEN KAPATMADINIZ?”

Sayın Schulz’a soruyorum, PKK sergilerini neden kapatmadınız? AP salonlarında açılan sergileri neden kınamadınız. Ortada bir çifte standart koleksiyonu ve vizyonsuzluk var. Avrupa’da Türkiye düşmanlarının oluşturduğu bir tablo var. Biz her konuyu, özgüvenle konuşmaya hazırız. Cumhurbaşkanının, Brüksel ziyareti sonrası görüşmeler hızlanmıştı. Buyrun pozitif ajandamıza dönelim. Biz eleştiriye açığız.

“KİMSE KİMSEYE PARMAK SALLAMASIN, EL SIKIŞALIM, BİR MASANIN ETRAFINDA OTURUP TARTIŞALIM”

Türkiye’nin evrensel entegrasyonunu arttıran süreçler bizim dönemimizde gelişmiştir. Türkiye ile AB arasında yeni köprüler kurma, diyalog kanalları açma günüdür. Avrupa’nın ve bizim yaşadığımız sorunlar ve pozitif bir ajandayla yeni bir sürece başlayabiliriz. Kimse kimseye parmak sallamasın, el sıkışalım, bir masanın etrafında oturup tartışalım.”

Önceki İçerikSon Dakika! Kurtulmuş Açıkladı: Firari HDP’li Akdoğan Hakkari’de Yakalandı
Sonraki İçerikAnkara Garı Davasında 10 Sanık Avukatı Davadan Çekildi

Yorumunuz ?