Şangay İşbirliği Örgütü’nden NATO şartı: Ayrılmadan olmaz!

Şanghay İşbirliği Örgütü kurucularından Orgeneral Leonid İvaşo, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın geçtiğimiz günlerde gündeme getirdiği Türkiye’nin ŞİÖ üyeliği hakkında açıklamalar yaptı.
22 Kasım 2016 | 3 sene Önce

Şanghay İşbirliği Örgütü kurucularından Orgeneral Leonid İvaşo, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın geçtiğimiz günlerde gündeme getirdiği Türkiye’nin ŞİÖ üyeliği hakkında açıklamalar yaptı.

Sputnik’e konuşan askeri uzman İvaşov şu ifadeleri kullandı: “Türkiye Cumhurbaşkanı Sayın Erdoğan’ın bu açıklaması ve Ankara’nın ŞİÖ’ye üye olma çabası doğru bir karar. Bu teşkilat Avrasya kapsamına ve Avrasya niteliğine sahip. ŞİÖ’nün parlak ve geniş bir perspektifi var. Ekonomik alan, ulaşım ve güvenlik anlamında da geleceği parlak. Örneğin Hindistan ve Pakistan gibi nükleer güce sahip bu iki ülke aynı anda ŞİÖ’ye üye oldu. Bunun sonucunda Hindistan ve Pakistan arasında askeri gerginlik de azaldı. Ekonomi, ulaşım ve güvenlik açısından Türkiye’nin ŞİÖ’de olması çok önemli.”

‘ŞİÖ ÜYELİĞİ NATO ÜYESİ BİR ÜLKE İÇİN ÖNGÖRÜLMÜYOR’

İvaşov açıklamalarına şöyle devam etti: “Fakat şöyle bir durum da var: NATO gibi agresif bir askeri bloğun üyesi için ŞİÖ üyeliği öngörülmüyor. En azından durum şimdilik böyle. Özellikle NATO bağımsızlık için mücadele eden bazı devletleri yok etti. Dolayısıyla bu süreç (Türkiye’nin olası ŞİÖ üyeliği) iki taraflı olmalı. Bir taraftan Türkiye üyelik sürecine devam etmeli. Diğer taraftan da NATO’dan ayrılma sürecini başlatmalı. Ayrıca ABD’nin yeni başkanı Donald Trump NATO’yu eskimiş bir kurum olarak nitelendirdi. Trump’a göre, üye ülkeler sadece para almak değil, aynı zamanda da güvenliklerinin sağlanması için ABD’ye para ödemeli. Dolayısıyla Türkiye bunların hesabını yapmalı ve tercihini ortaya koymalı.”

Önceki İçerikCHP’den Şangay Beşlisi için ilk açıklama!
Sonraki İçerikBatan AB’den çıkan İngilizler, Türkiye’yi AB’ye sokma derdinde!

Yorumunuz ?