PKK, Erdoğan’ın “Yeni Kandil Olma Yolunda” Dediği Sincar’da Okul Açtı

PKK, Musul’a bağlı Sincar’da Ezidi çocuklara yönelik askeri ve siyasi dersler veren okullar açtı. Erdoğan,”Sincar yeni bir Kandil olma yolunda, buna müsaade edemeyiz” demişti.
31 Ekim 2016 | 2 sene Önce

Terör örgütü PKK, Irak’ın Musul vilayetine bağlı Sincar ilçesinde Ezidi çocuklara yönelik askeri ve siyasi dersler veren okullar açması bölgedeki halkın tepkisiyle karşılaştı.

SİNCAR KAYMAKAMI: ŞİDDETLE KINIYORUZ

Sincar Kaymakamı Mehma Halil, AA muhabirine yaptığı açıklamada, “PKK’nın askeri varlığına rıza gösterilmediği bir süreçte, örgütün okul açmasına müsaade etmeyeceğiz. Militanların bölgemizde okul açmasını şiddetle kınıyoruz.” ifadelerini kullandı.PKK, Erdoğan'ın

“OKULLARIN PERDE ARKASINDA MİLİTAN YETİŞTİRMEK VAR”

Sincar’da örgüt tarafından açılan okulların perde arkasında militan yetiştirmek olduğunu dile getiren Halil, “Şengal’da ( Sincar) Irak Kürdistan Hükümeti ve Irak merkezi hükümetinin dışında başka bir okulun açılması yasal değildir. Bu tür okulların amacı bölgede karışıklık çıkarmaktır.” yorumunu yaptı.

AİLELERE “ÇOCUKLARINIZI GÖNDERMEYİN” ÇAĞRISI

“PKK’nın bu uygulamaları halkımız tarafından asla tasvip edilmiyor.” diyen Halil, “Şengal’daki çocukların geleceğinin bu okullar vasıtasıyla karartırılmasına göz yummayacağız. Ailelere çocuklarını bu okullara göndermemesi yönünde çağrıda bulunduk.” dedi.

Halil, askeri ve siyasi dersler veren okullara çocukların gönderilmesinin insan hakları ihlalleri arasına girdiğini de belirtti.

“KESİNLİKLE HÜKÜMETİN ONAYI YOK”

Sincar İlçesi Eğitim Müdürü Hüseyin Hazır Hasan ise, ” PKK tarafından Şengal sınırları içerisinde açılan okulların kesinlikle hükümet tarafından onayı verilmiş okullar değildir.” bilgisini paylaştı.

Sincar’daki insan hakları aktivisti Kawe Edo da örgütün bu tür okullar açmasına ilişkin şunları kaydetti:

” PKK okullarında çocuklara verilen siyasi ve askerleri derslerin verildiğinin farkındayım. Amaçları eğitim verilmesinin dışında her şey olduğu çok açık. Militanların yetiştirilmesi için açılan bu okulların derhal kapatılması gerekiyor. Bölgemizde şiddet değil ancak barış tohumlarının ekilmesi lazım.”

Terör örgütü PKK, Ağustos 2014 tarihinden bu yana IŞİD’in varlığını bahane ederek Sincar’da varlık gösteriyor.

ERDOĞAN: SİNCAR YENİ KANDİL OLMA YOLUNDA

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçtiğimiz günlerde Beştepe Kültür ve Kongre Merkezi’nde düzenlenen Gazi ve Şehit Yakınları Atama Töreni’nde yaptığı konuşmada “Bunların hepsi aynı. Suriye ve Irak’ta, şu anda Kerkük’te, Musul’da, Telafer’de, Sincar’da bu mücadeleyi yine sürdüreceğiz. Niye? Sincar yeni bir Kandil olma yolunda. Onun için biz Sincar’a müsaade edemeyiz, çünkü orada PKK var.” demişti.

Önceki İçerikFenerbahçe Karabükspor Maçı
Sonraki İçerikYargıtay, Mahkemenin Aziz Yıldırım Hakkında Verdiği Beraat Kararını Onadı

Yorumunuz ?