“Musul’a girmek isteyen Türkiye’yi ben durdurdum”

Darbeci Evren, Körfez krizi sırasında Başbakan Turgut Özal’ın, Musul ve Kerkük’ü almayı planladığını belirterek, ‘”Oraları bize vermezler dedim. Özal’ı ben durdurdum” demişti.
22 Ekim 2016 | 2 sene Önce

Musul’un DAEŞ’ten temizlenmesi sonrası başlatılan ve gündemde en çok yer eden tartışma; Türkiye’nin bölgede yer alıp almaması ve Lozan tartışmaları.

Bu konu akıllara 1999 yılında Darbeci Cumhurbaşkanı Kenan Evren’in açıklamalarını getirdi.

1998 yılında katıldığı bir TV programında soruları yanıtlayan Kenan Evren, ilginç değerlendirmeler yapmıştı.

Körfez’de sıcak günlerin yaşandığı 1991 yılında, Turgut Özal’ın kendisine bayram ziyaretinde bulunduğunu belirten Evren, şöyle dedi: “O dönem Cumhurbaşkanı değildim. Ziyaretime gelen Özal’ın yanında bazı kişiler vardı. ‘Biz Irak’a girsek nasıl olur? Musul ve Kerkük’ü alabiliriz.’ dedi.  Ben de ona, ‘Sakın ola ki böyle bir şey yapma. Arap alemini de karşınıza alırsınız’ dedim. Arap ülkeleri bizimle dost ama karşımıza dikilirlerdi. Kaldı ki orayı bize vermezler’’

Evren, Batı’nın Sevr’i hiç gündemden düşürmediği görüşüne genelde katıldığını belirterek, “Sevr’in horlatılmak istendiğini ben de devlet başkanlığım döneminde dile getirmiştim. Hem Kürt devletinin kurulmasını, hem de kuzey bölgemizdeki üç vilayetimizin verilmesi konusunu zaman zaman dile getirmişlerdir. Şimdi de yine aynı şeyler gündemde. Fakat bunu gerçekleştiremezler” dedi.

Önceki İçerikAkhisar Belediyesi – Adanaspor Maçı
Sonraki İçerikDiriliş Ertuğrul’dan müthiş fragman: Fetih vakti!

Yorumunuz ?