Moody’s’in Türkiye Kararına Hükümetten İlk Yanıt

24 Eylül 2016 | 2 sene Önce

3 gün önce 15 Temmuz darbe girişiminin Türkiye ekonomisi üzerinde yarattığı şokun büyük ölçüde kaybolduğunu belirten Moody’s, 3 gün sonra ise kredi notunu “Baa3″ten 1 basamak aşağı “Ba1” seviyesine düşürdü. Mood’s’in Türkiye kararına ilk yorum Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek’ten geldi.

Başbakan Yardımcısı Şimşek, uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s’in Türkiye kararına ilişkin, “Rating kuruluşlarına vereceğimiz en iyi cevap yapısal reformları daha da hızlandırmak, mali disiplini korumaktır. Durmak yok reformlara devam.” değerlendirmesinde bulundu.

MOODY’S’İN KARARINI DEĞERLENDİRDİ

Şimşek, sosyal paylaşım sitesi Twitter’dan yaptığı açıklamada, Moody’s tarafından Türkiye’nin kredi notunun “Baa3″ten “Ba1″e çekilmesini ve not görünümünü “durağan” olarak belirlenmesini değerlendirdi.

“DURMAK YOK, REFORMA DEVAM”

“Rating kuruluşlarına vereceğimiz en iyi cevap yapısal reformları daha da hızlandırmak, mali disiplini korumaktır. Durmak yok, reformlara devam.” ifadelerini kullanan Şimşek, Türkiye’nin temellerinin sağlam ve şoklara karşı dirençli olduğunu vurguladı.

“KÜRESEL KRİZ SONRASI YÜZDE 5,2 BÜYÜDÜK”

Şimşek, birçok iç ve dış şoka rağmen ekonominin küresel kriz sonrası dönemde yüzde 5,2 büyüdüğüne işaret etti.

Mehmet Şimşek, bu yıl Ar-Ge, işgücü piyasası, yatırım ortamını iyileştirilmesi, bireysel tasarruf artışı, Avrupa Birliği ile vize muafiyeti, darbeleri engellemek için ordu üzerinde demokratik kontrolü artırılması konularında bir dizi reform çalışması yapıldığını kaydetti.

21 EYLÜL’DE “DARBE GİRİŞİMİNİN ETKİLERİ KAYBOLDU” AÇIKLAMASI YAPMIŞTI

Moody’s en son 21 Eylül Çarşamba günü yaptığı açıklamada, 15 Temmuz başarısız darbe girişiminin Türkiye ekonomisi üzerinde yarattığı şokun büyük ölçüde kaybolduğu belirtmişti. “Türk ekonomisinin darbe girişiminden sonra yaşadığı şok büyük ölçüde kayboldu” ifadelerinin yer aldığı Moody’s açıklamasında, Türkiye’nin kredi notuna ilişkin gözden geçirmenin önümüzdeki ay içerisinde tamamlanacağı kaydedilmişti.

ERDOĞAN “CİDDİYE ALMIYORUM” DEMİŞTİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, kredi derecelendirme kuruluşlarının Türkiye kararlarını da ciddiye almadığını belirtmişti. Dünyadaki kredi kuruluşlarının, istisnaların bir kenarda konulması halinde, politik açıklamalar yaptığını dile getiren Erdoğan, “Çökmüş bitmiş ekonomileri yükseltirken öbür tarafta diri, duran ayakta duran, yatırımlarına devam eden bir ülkeyle ilgili bakıyorsunuz ya donduruyor ya da şöyle kıl payı da olsa düşürme yoluna gidiyor. Bu saygın bir duruş değil. Bir defa kredi derecelendirme kuruluşlarının kesinlikle siyasi davranmaması lazım. Bu ekonomik etiğe de aykırıdır. Olması gereken neyse bunu açıklamaları lazım. Bunu açıklamıyorlar. Bu yanlış bir şey. Başbakanlık dönemimde de bunu çok açık söyledim. Cumhurbaşkanlığı dönemimde de söylüyorum. ‘Dürüst olun’ diyorum, onları dürüstlüğe davet ediyorum. Dürüst olsanız da olmasanız da Türkiye ekonomisi zaten güçlü, dimdik ayakta ve ayakta durmaya devam edecek.” demişti.

“HİÇ UMURSAMIYORUM”

Kredi derecelendirme kuruluşlarının Türkiye’nin kredi notunu düşürmesi konusundaki soruya ise Erdoğan, “Hiç umursamıyorum, bazıları yanlış yapıyor. Bunu kasıtlı yapıyorlar. Ekonomisi çökmüş bitmiş yerler bakıyorsunuz 4 barem birden yükselttiler, bunları hep yaşadık. Hangi ülkeler olduğunu biliyorsunuz bunları söylememek gerek yok ama Türkiye hiç bir zaman bu tür sıkıntıları yaşamadığı halde Türkiye ile ilgili bakıyorsunuz donduruyor. Olmaz böyle bir şey. Bu dürüst bir şey değil.” diye cevap vermişti.

Önceki İçerikKansere hastası tanıdığınız varsa bu amca ile kesin tanıştırın!
Sonraki İçerikSahte Bankacı Genç Kız, Dolandırdığı Parayı Çekmeye Gelince Yakalandı

Yorumunuz ?