Montreal Film Festivali’nde 11 Türk filmi


Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Sinema dünyasının prestijli festivallerinden Montreal Uluslararası Film Festivali’ne konuk ülke olarak katılan Türkiye, 11 filmle sinemaseverlerin karşısına çıktı.

Montreal’de bu yıl 40. yılı kutlanan festivale katılan 11 Türk filmi ve Türkiye’nin “konuk ülke” olması dolayısıyla resepsiyon verildi.

Türkiye’nin Ottawa Büyükelçisi Selçuk Ünal ve Toronto Kültür ve Turizm Ataşesi Derya Şerbetçi’nin ev sahipliğinde verilen resepsiyona Türkiye’den yönetmenler Bedir Afşin ve Gözde Kural, prodüktör Gökçe Işıl Tuna ve oyuncu Öykü Karayel katıldı.

Kanadalı film eleştirmenleri ve sanat dünyasının ilgi gösterdiği resepsiyonda konuşan Büyükelçi Ünal, geçen yıl 100 yaşına giren Türk sinemasının, dünyanın en hızlı gelişen sinemalarından biri olduğunu söyledi.

Ünal, “Türk sineması son yıllarda büyük başarılar kazandı. Türk filmleri, dünyanın önemli festivallerinden ödüller aldı. Bugün artık Türk sinema sektörü 3 milyar lirayı aşan büyüklüğüyle geçtiğimiz 10 yıla oranla iki kat fazla film üretir hale geldi. Türk sineması, Türkiye’nin hikayesini tüm dünyaya aktarıyor. Türkiye, ABD ve Hindistan’dan sonra film üretiminde dünyada üçüncü ülke konumundadır.” dedi.

Festival programında yer alan Türk filmlerinden “Toz” ve “Yemekteydik ve Karar Verdim” adlı filmlerin dünya prömiyeri de festivalde yapıldı.

Isabelle Adjani ve Willem Dafoe gibi dünyaca ünlü Hollywood yıldızlarının da katılacağı festivalde, yönetmen Seren Yüce’nin “Rüzgarda Salınan Nilüfer” filmi “World Film Competition” bölümünde, yönetmen Hande Gözde Kural’ın “Toz” filmi ile yönetmen Görkem Yeltan’ın “Yemekteydik ve Karar Verdim” filmi “First Films” bölümünde, yönetmen Can Yücel’in “Yaktın Beni” filmi ise “Regard” bölümünde ödül için yarışacak.

Türkiye’nin “konuk ülke” olmasından dolayı yapılacak “Turkish Film Focus” bölümünde ise yönetmen Nuri Bilge Ceylan’ın “Kasaba” ve “Koza”, Ufuk Bayraktar’ın “Kümes”, Emre Konuk’un “Çırak”, Bedir Afşin’in “Son Kuşlar” filmleri ile Türk sinemasının mihenk taşlarından yönetmen Ömer Lütfi Akad’ın önemli klasikleri “Vesikalı Yarim” ve “Gelin” filmi sinemaseverlerle buluşacak.

Festival, 5 Eylül’e kadar devam edecek.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

Beğendim Arkadaşlarımla Paylaş

1 Erişim
844
1 Erişim, 844 points

What's Your Reaction?

İğrenç İğrenç
0
İğrenç
Çok Hoş Çok Hoş
0
Çok Hoş
Zayıf Not Zayıf Not
0
Zayıf Not
Zekice Zekice
0
Zekice
Komik Komik
0
Komik
Harika Harika
0
Harika
İnanılmaz İnanılmaz
0
İnanılmaz
Başarılı Başarılı
0
Başarılı
Bu da ne Bu da ne
0
Bu da ne
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Korkunç Korkunç
0
Korkunç
Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın
Üzücü Üzücü
0
Üzücü
Utanç Verici Utanç Verici
0
Utanç Verici
Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Beğendim Beğendim
0
Beğendim

Comments 0

Düşünceniz ?

Montreal Film Festivali’nde 11 Türk filmi

Giriş Yap

Topluluğumuza Katılın!
Don't have an account?
Kayıt Ol

Şifremi Unuttum

Şifremi Bulmama Yardımcı Ol

Back to
Giriş Yap

Kayıt Ol

My Gaste Topluluğuna Katılın!

Back to
Giriş Yap
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Poll
Story
List
Open List
Ranked List
Meme
Video
Audio
Image