Mezarsız İşçilerin Davasında Savcı, Üst Sınırdan Ceza İstedi


Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Siirt Şirvan’da yaşanan maden faciası gündemdeki yerini korurken, 5 yıl önce Kahramanmaraş’ta benzer şekilde yaşanan ve 9 kişinin cenazesinin göçük altında kaldığı olaya ilişkin açılan davada sona gelindi. 23 sanıklı davada mütalaasını sunan savcı 19 kişi hakkında 15’er yıl hapis cezası istedi. Savcı, sanıklara verilecek cezanın üst sınırdan verilmesini istedi.

Afşin-Elbistan B Termik Santrali’nin kömür sahası olan Çöllolar Kömür Sahası’ndaki göçükte 11 işçi yaşamını yitirdi. İşçilerden 9’unun cenazesine ise ulaşılamadı.

CEZA ÜST SINIRDAN VERİLSİN
Yaşanan facia ile ilgili dava ise Elbistan Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülüyor. Duruşma savcısı, bugünkü celsede mütalaasını açıkladı. Savcı, Park Teknik A.Ş. yöneticileri Refik Güray Eken, Doğan Pençe, Nedim Şener, Orhan Yüksel, Ali Coşkun Duyar, Yakup Kaygusuz, Cevdet Özçelik, Şeref Göksu ile Yusuf Aydın’ın, ‘Bilinçli taksirle birden çok kimsenin ölümüne sebebiyet vermek’ suçundan 15’er yıla kadar hapis ile cezalandırılmasını istedi. Mütaalada, verilecek cezaların üst sınırdan verilmesi istendi.

EÜAŞ YETKİLİLERİ İÇİN DE CEZA TALEBİ

Savcı ayrıca, Elektrik Üretim A.Ş yetkilileri Necip Karahan, Şenol Yalçınkaya, Süha Dinç, Atilla Dalbudak, Alev Yapmış, Hasan Baştürk, Ahmet Şahin, Metin Arifoğlu, Sibel Ebru Kale’ye de, üstlendikleri görev gereği etkili bir denetimde bulunmadıkları için 15’er yıl hapis cezası ile cezalandırılmalarını istedi. Savcı, sanıklar N.T., R.A., D.K. ve H.B. hakkında ise beraat talebinde bulundu.

CENAZELERİ GÖÇÜK ALTINDA

Park Teknik A.Ş. tarafından işletilen Çöllolar Kömür Sahası’nda 6 Şubat 2011 günü meydana gelen göçükte kamyon şoförü Yaşar Alkaya öldü. Bu olaydan 4 gün sonra 10 Şubat 2011’de meydana gelen büyük göçükte işçilerden Ruşen Demir ölürken, Jeoloji Mühendisi Halil Tatlı, Maden Mühendisi Nail Yılmaz, işçiler Hacı Mehmet İpek, Muhsin Koşan, Kemal Elmas, Adnan Demir, Tuğran Gökhan ve Aydoğan Polat toprak altında kaldı ve yapılan çalışmalara rağmen bulunamadı.

DAVA 5 YILDIR SÜRÜYOR

5 yıldır süren davada, göçükte hayatını kaybeden Muhsin Koşan’ın yakınlarının avukatı Emre İlhan “Adaletin tecelli edeceğine inanıyoruz. Ancak, 23 Ekim 2012’den beri devam eden bir yargılama süreci ile karşı karşıyayız. Mağdur müvekkili olarak Anayasa Mahkemesinin tanıdığı makul sürede yargılama hakkının ihlal edilmesinden dolayı Anayasa Mahkemesine bireysel başvuruda bulunacağız” dedi.

7 İŞÇİNİN CENAZESİNE ULAŞILDI

Siirt Şirvan’da da, 4 gün önce, Park Elektrik A.Ş’nin işlettiği bakır madeni sahasında 16 işçi göçük altında kalmıştı. 7 işçinin cenazesine ulaşılırken, kalan işçiler için ise arama çalışmaları sürüyor.

Uygun Bilet Almak için Tıklayın

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

Beğendim Arkadaşlarımla Paylaş

1 Erişim
870
1 Erişim, 870 points

What's Your Reaction?

İğrenç İğrenç
0
İğrenç
Çok Hoş Çok Hoş
0
Çok Hoş
Zayıf Not Zayıf Not
0
Zayıf Not
Zekice Zekice
0
Zekice
Komik Komik
0
Komik
Harika Harika
0
Harika
İnanılmaz İnanılmaz
0
İnanılmaz
Başarılı Başarılı
0
Başarılı
Bu da ne Bu da ne
0
Bu da ne
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Korkunç Korkunç
0
Korkunç
Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın
Üzücü Üzücü
0
Üzücü
Utanç Verici Utanç Verici
0
Utanç Verici
Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Beğendim Beğendim
0
Beğendim

Comments 0

Düşünceniz ?

Mezarsız İşçilerin Davasında Savcı, Üst Sınırdan Ceza İstedi

Giriş Yap

Topluluğumuza Katılın!
Don't have an account?
Kayıt Ol

Şifremi Unuttum

Şifremi Bulmama Yardımcı Ol

Back to
Giriş Yap

Kayıt Ol

My Gaste Topluluğuna Katılın!

Back to
Giriş Yap
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Poll
Story
List
Open List
Ranked List
Meme
Video
Audio
Image