Mersin’de 8 Bin Yıllık Kaya Resimleri Bulundu


Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Mersni’in Gülnar ilçesindeki bir mağarada tam 8 bin yıl öncesine ait 10 adet figürün yer aldığı mağara resimleri bulundu.

KAYA RESİMLERİ BULDUKLARINI AÇIKLADILAR

Çukurova Üniversitesinden yapılan yazılı açıklamada, Çukurova Üniversitesi Arkeolojik Araştırma ve Uygulama Merkez Müdürü Yrd. Doç. Dr. Serdar Girginer ve Mersin Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Murat Durukan’ın ortak çalışmasıyla kaya resimlerinin tespit edildiği belirtildi.

LİKYA BÖLGESİNE KADAR UZANIYOR

Resimlerin yer aldığı mağarada yaklaşık 10 figürün tam veya tama yakın olarak korunduğu aktarılan açıklamada, “Anadolu’da Prehistorik dönemler için daha önceki yıllarda bulunmuş olan Latmos Dağları’ndaki çok sayıda mağara ve kaya altı sığınağındaki kaya resimleri çok büyük bir heyecan yaratmıştır. Daha sonra arka arkaya bulunan Çine, Uludağ, Balıkesir ve Tavabaşı kaya resimleri ise bu geleneğin sadece Latmos ile sınırlı olmadığını, hatta Tavabaşı kaya resimleri ile Likya bölgesine kadar yayıldığını göstermiştir.” ifadesi kullanıldı.

Açıklamada, Orta Toroslar bölgesinde de bu tür kaya resimlerinin ilk kez tespit edilmesinin önemine değinilerek, şunlara yer verildi:

“MÖ 6. ve 5. binlerde Anadolu inanç sisteminin bu bölgede de görülüyor olması açısından çok değerlidir. Mağara içinde yer alan tüm figürler ve korunabilen figür veya motif izleri kırmızı aşı boyasıyla yapılmış, toz haline getirilmiş demir oksit veya hematit bağlayıcı bir sıvıyla karıştırıldıktan sonra elle ya da bir aletle duvara sürülmüştür. Mağarada yaklaşık 10 adet figür tam veya tama yakın olarak korunmuş durumdadır ve 2 pano halinde karşımıza çıkmıştır. Bu mağara olasılıkla, prehistorik bir topluluğun ibadet merkezidir. Bunun dışında kaya resimli mağaraların tarih öncesi insanların kült yerleri olduğu, bu tip mağaralara yapılan resimlerde de insanların olasılıkla dans ettikleri, bir ilkbahar ya da bereket şenliği veya geçiş ritüellerini yansıttıkları düşünülebilir.”

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

What's Your Reaction?

İğrenç İğrenç
0
İğrenç
Çok Hoş Çok Hoş
0
Çok Hoş
Zayıf Not Zayıf Not
0
Zayıf Not
Zekice Zekice
0
Zekice
Komik Komik
0
Komik
Harika Harika
0
Harika
İnanılmaz İnanılmaz
0
İnanılmaz
Başarılı Başarılı
0
Başarılı
Bu da ne Bu da ne
0
Bu da ne
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Korkunç Korkunç
0
Korkunç
Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın
Üzücü Üzücü
0
Üzücü
Utanç Verici Utanç Verici
0
Utanç Verici
Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Beğendim Beğendim
0
Beğendim

Comments 0

Düşünceniz ?

Mersin’de 8 Bin Yıllık Kaya Resimleri Bulundu

Giriş Yap

Topluluğumuza Katılın!
Don't have an account?
Kayıt Ol

Şifremi Unuttum

Şifremi Bulmama Yardımcı Ol

Back to
Giriş Yap

Kayıt Ol

My Gaste Topluluğuna Katılın!

Back to
Giriş Yap
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Poll
Story
List
Open List
Ranked List
Meme
Video
Audio
Image