Merkez Bankası için kritik karar!

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Merkez Bankası toplantı sayısının azaltılacağını açıkladı.
13 Kasım 2016 | 2 sene Önce

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, “Yeni yapılacak kanuni düzenleme ile gelişmiş ülkelerle benzer şekilde, ayda bir gerçekleştirilen Para Politikası Kurulu toplantısı sayısı azaltılacak, yılda en az 8 defa yapılacak” dedi

Toplantıların yılda 12 defa yapıldığını hatırlatan Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, yeni yapılacak kanuni düzenleme ile gelişmiş ülkelerle benzer şekilde, ayda bir gerçekleştirilen Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısı sayısının azaltılarak, yılda en az 8 defa yapılacağını bildirdi.

Şimşek, bu şekilde toplantı sayılarının gelişmiş ülkelerle uyumlu olacağının altını çizerek, 14 gelişmiş ülkenin 9’unda kurulun yılda 8 kez toplandığını, birçok gelişmekte olan ülkenin merkez bankasının da bunu aynen uyguladığını, bu yıl İsrail ve Güney Kore’nin de bu sayıları 8’e indirdiğini söyledi.

“TEPKİ İÇİN ZAMAN TANIYACAK”

Şimşek, toplantı sayılarının azaltılmasının, kısa vadeli oynaklıklardan arınmış temel eğilimleri yansıtan analizlere dayalı, etkin bir para politikası tepkisi oluşturulması için Merkez Bankasına daha fazla zaman tanıyacağını vurguladı. Böylece bankanın daha uzun vadeli veriler ve bilgilerle analiz yapacağına dikkati çekti.

Piyasaların PPK toplantısı süreçlerinde veriler üzerinden yapılan tartışmaları yakından takip ettiğine ve kısa vadeli veriye odaklanabildiğine işaret eden Şimşek, bu durumun piyasalarda dalgalanmalara ve kısa vadeli tepki hareketlerine de sebep olabildiğini söyledi. Bunun Merkez Bankası iletişimi üzerinde de olumsuz etkilerinin görüldüğüne dikkati çeken Şimşek, toplantı sayısının azaltılmasının piyasaların çok kısa vadeli veriye odaklanmasının azaltılmasına katkı sağlayacağını belirtti.

“MERKEZ BANKASI’NIN İLETİŞİMİNİ GÜÇLENDİRECEK”

Söz konusu düzenleme ile Bankanın iletişimini güçlendirecek yeni bir çerçevenin ortaya çıkacağını bildiren Şimşek, “Yakın dönem ve orta vadeli iletişimin daha net yapılmasıyla PPK kararları ve Enflasyon Raporu iletişimleri daha bütüncül hale gelecektir.” dedi.

Önceki İçerikTSK Afrin’de PYD’yi vuruyor!
Sonraki İçerikAlmanya’da büyük korku: Tekrar ortaya çıkan virüs hızla yayılıyor!

Yorumunuz ?