Merkez Bankası için kritik karar!


Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, “Yeni yapılacak kanuni düzenleme ile gelişmiş ülkelerle benzer şekilde, ayda bir gerçekleştirilen Para Politikası Kurulu toplantısı sayısı azaltılacak, yılda en az 8 defa yapılacak” dedi

Toplantıların yılda 12 defa yapıldığını hatırlatan Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, yeni yapılacak kanuni düzenleme ile gelişmiş ülkelerle benzer şekilde, ayda bir gerçekleştirilen Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısı sayısının azaltılarak, yılda en az 8 defa yapılacağını bildirdi.

Şimşek, bu şekilde toplantı sayılarının gelişmiş ülkelerle uyumlu olacağının altını çizerek, 14 gelişmiş ülkenin 9’unda kurulun yılda 8 kez toplandığını, birçok gelişmekte olan ülkenin merkez bankasının da bunu aynen uyguladığını, bu yıl İsrail ve Güney Kore’nin de bu sayıları 8’e indirdiğini söyledi.

“TEPKİ İÇİN ZAMAN TANIYACAK”

Şimşek, toplantı sayılarının azaltılmasının, kısa vadeli oynaklıklardan arınmış temel eğilimleri yansıtan analizlere dayalı, etkin bir para politikası tepkisi oluşturulması için Merkez Bankasına daha fazla zaman tanıyacağını vurguladı. Böylece bankanın daha uzun vadeli veriler ve bilgilerle analiz yapacağına dikkati çekti.

Piyasaların PPK toplantısı süreçlerinde veriler üzerinden yapılan tartışmaları yakından takip ettiğine ve kısa vadeli veriye odaklanabildiğine işaret eden Şimşek, bu durumun piyasalarda dalgalanmalara ve kısa vadeli tepki hareketlerine de sebep olabildiğini söyledi. Bunun Merkez Bankası iletişimi üzerinde de olumsuz etkilerinin görüldüğüne dikkati çeken Şimşek, toplantı sayısının azaltılmasının piyasaların çok kısa vadeli veriye odaklanmasının azaltılmasına katkı sağlayacağını belirtti.

“MERKEZ BANKASI’NIN İLETİŞİMİNİ GÜÇLENDİRECEK”

Söz konusu düzenleme ile Bankanın iletişimini güçlendirecek yeni bir çerçevenin ortaya çıkacağını bildiren Şimşek, “Yakın dönem ve orta vadeli iletişimin daha net yapılmasıyla PPK kararları ve Enflasyon Raporu iletişimleri daha bütüncül hale gelecektir.” dedi.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

Beğendim Arkadaşlarımla Paylaş

1 Erişim
835
1 Erişim, 835 points

What's Your Reaction?

İğrenç İğrenç
0
İğrenç
Çok Hoş Çok Hoş
0
Çok Hoş
Zayıf Not Zayıf Not
0
Zayıf Not
Zekice Zekice
0
Zekice
Komik Komik
0
Komik
Harika Harika
0
Harika
İnanılmaz İnanılmaz
0
İnanılmaz
Başarılı Başarılı
0
Başarılı
Bu da ne Bu da ne
0
Bu da ne
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Korkunç Korkunç
0
Korkunç
Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın
Üzücü Üzücü
0
Üzücü
Utanç Verici Utanç Verici
0
Utanç Verici
Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Beğendim Beğendim
0
Beğendim

Comments 0

Düşünceniz ?

Merkez Bankası için kritik karar!

Giriş Yap

Topluluğumuza Katılın!
Don't have an account?
Kayıt Ol

Şifremi Unuttum

Şifremi Bulmama Yardımcı Ol

Back to
Giriş Yap

Kayıt Ol

My Gaste Topluluğuna Katılın!

Back to
Giriş Yap
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Poll
Story
List
Open List
Ranked List
Meme
Video
Audio
Image