Liseliler Derste Değil Eylemde: Peki ‘Proje Okul’a Neden İtiraz Ediyorlar?


Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.
Liseliler Derste Değil Eylemde: Peki 'Proje Okul'a Neden İtiraz Ediyorlar?

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından 81 il valiliğine gönderilen 19 Eylül tarihli genelgeyle, MEB tarafından ‘proje okullara’ dönüştürülen okullarda sekiz yılı aşkın süredir görev yapan öğretmenlerin başka okullara tayin edileceği bildirildi.

Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Yusuf Tekin 24 Eylül’de Twitter hesabından öğretmen değişiklikleri ile ilgili açıklama yapmıştı

Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Yusuf Tekin 24 Eylül'de Twitter hesabından öğretmen değişiklikleri ile ilgili açıklama yapmıştı

Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Yusuf Tekin 24 Eylül’de Twitter hesabında, öğretmendeğişikliği yapılacak toplam 155 proje okulunda 4 bin 598 öğretmenin çalıştığını ve bunların içinde sekiz yıldan fazla süredir aynı okula bulunan 1. 187 öğretmenin başka okullara görevlendirileceğini açıkladı.

Öğretmen kadrolarının değiştirileceği liseler arasında; İstanbul Erkek, Vefa, Galatasaray, Cağaloğlu, Kabataş Erkek, Kadıköy Anadolu, Hüseyin Avni Akyol, Çankaya Fen, AnkaraAtatürk, Bornova Anadolu ve İzmir Fen Lisesi gibi Türkiye’nin en yüksek puanlarla öğrenci alan liseler de bulunuyor.

MEB yetkilisi: Geri adım söz konusu değil

MEB yetkilisi: Geri adım söz konusu değil

Geçen hafta liselerde düzenlenen eylemlerden sonra Perşembe günü, medyaya yansıyan bazı haberlerde MEB’in bu okullardaki öğretmen değişikliği uygulamasını durdurduğu açıklandı.

Fakat BBC Türkçe’ye bilgi veren MEB yetkilisi, bu haberlerin resmi bir açıklamaya dayanmadığını söyledi:

“Kesinlikle geri adım söz konusu değil, uygulama devam ediyor. Koşulları uygun olan okullarda, okul müdürlerinin teklifiyle bazı öğretmenlerin kendi okullarında devamı sağlanabilecek. 1.187 öğretmenin hepsi olmasa da, illa ki içlerinden bazıları kendi okullarında kalabilecek.”

“Biz bu yaşananları laik bireyler yetiştiren bir eğitim kurumuna hakaret olarak kabul ediyoruz.”

"Biz bu yaşananları laik bireyler yetiştiren bir eğitim kurumuna hakaret olarak kabul ediyoruz."

BBC Türkçe’den Fatmanur Öztürk’ün haberine göre, Vefa Lisesi’nden bir 10. sınıf öğrencisi, uygulamaların ‘tek tip bireyler yetiştirmek’ amacı taşıdığına inanıyor:

“Okula geldiğimizden beri mevcut hükümet tarafından baskı altındayız. İmam Hatip lisesinden atanan müdür, festival komitesindeki kızlara ‘Sizin bu kadar erkek arasında ne işiniz var’ diyecek kadar gerici bir müdürdü. Biz bu yaşananları laik bireyler yetiştiren bir eğitim kurumuna hakaret olarak kabul ediyoruz.”

“Aydınlanmacı kimliğimize karşı bir saldırı”

"Aydınlanmacı kimliğimize karşı bir saldırı"

Başka bir Vefa Lisesi öğrencisi ise, “Okul her türlü siyasi görüşe karşı birbirine saygı duyan insanlardan oluşuyor. Bu saygı ve hoşgörü atmosferinde öğretmenlerin payı yadsınamaz. Okulda artık eğitim yerine siyaset ağır basacak” diyor.

Bornova Anadolu Lisesi son sınıf öğrencisi de durumu ‘BAL’ın aydınlanmacı kimliğine karşı bir saldırı’ olarak değerlendiklerini söylüyor:

“Bizim okulumuz öğrencisini hiçbir zaman saçıyla ya da giyimiyle yargılamadı. Aydınlanmacı insanlar yetiştiren öğretmenlerimizi okuldan alırsanız bu ekol dezenformasyona uğrayacak. Özellikte üniversite sınavına hazırlanan bir öğrencinin okulda nasıl davranıp nasıl giyineceğini düşünmeden derslere konsantre olması çok önemli.”

Gazi Üniversitesi’nden Prof. Akyol: “Devletin bir takım tasarruflarının olması normal”

Gazi Üniversitesi'nden Prof. Akyol: "Devletin bir takım tasarruflarının olması normal"

Gazi Üniversitesi Temel Eğitim Bölüm Başkanı Prof. Dr. Hayati Akyol, liselerin kadrolarında yaşanan değişimlerin ideolojik amaçlar taşıdığı fikrine katılmadığını söylüyor:

“Millet olağanüstü bir hal yaşıyor ve devletin bir takım tasarruflarının olması normal. Devlet sadece bu okullarda değil, diğer okullarda da görev değişiklikleri yapıyor. Elde somut bilgiler olmadan, ‘Bu okulların laik ve Atatürkçü sistemine karşı devlet bunu yapıyor’ demek doğru olmaz. Aksi takdirde, onlar da kendi siyasal düşüncelerini devlete dayatmaya çalışıyor diye düşünürüm. Kaldı ki ben bizzat devletin bu kavramların bekçisi ve devam ettiricisi olduğunu düşünüyorum.”

‘Kadrolaşmanın yolu açıldı’

'Kadrolaşmanın yolu açıldı'

Kadıköy Anadolu Lisesi’nde oturma eylemi

Kadıköy Anadolu Lisesi mezunu Ahmet Batur da yaşanacak kadro değişimlerinden sonra liselerin ‘aydınlık’ kimliğinin kaybolacağı endişesi taşıyor:

“AKP’nin bu liselerde kendi eğitim politikalarıyla bağlantılı etkinlikler düzenleneceğinden endişe duyuyoruz. Geçen hafta tüm okullarda 15 Temmuz Şehitler haftası ilan edildi ve Kadıköy Anadolu Lisesi’nde öğretmenler, MEB zorlamasıyla bütün hafta AKP propagandası yapmak zorunda kaldı.”

Cağaloğlu Anadolu Lisesi öğrencisi bir grup, Milli Eğitim Bakanlığı’nın proje okul uygulamasına karşı bildiri paylaştı

Resmi Twitter’da görüntüle

Resmi Twitter'da görüntüle

Eğitim Bir Sen yetkilisi: “Öğretmen kıyımı yok”

Eğitim Bir Sen yetkilisi: "Öğretmen kıyımı yok"

Proje okul kapsamına alınan Kabataş Erkek Lisesi öğrencileri de 23 Eylül’de okulun önünde toplanmıştı

Eğitimciler Birliği Sendikası (Eğitim Bir Sen) Genel Başkanvekili Latif Selvi, “Başka okullara atanacak öğretmenler de, onların yerine gelecek olanlar da bizim öğretmenimiz” diyerek bu uygulamada ‘öğretmen kıyımının’ söz konusu olmadığını söylüyor.

Selvi, tayin edilecek öğretmenlerin görev yaptıkları seneye göre belirlenmesi durumunu eleştiriyor:

“Bu emektar öğretmenler gönderilip onların yerine genç, yeni sisteme göre yetişmiş kişileri getirelim yaklaşımı her zaman başarıyı getirmez. Atanacak veya görev yeri değiştirilecek öğretmenler kategorik bir şekilde değil, ortaya koyduğu başarısı ve yeterliliği bakımından değerlendirilmeli. Nitekim geçmişte Fen liseleri ve Anadolu liselerine atanacak öğretmenler bazı özel sınavlardan geçerek belirlendi.”

Kadıköy Anadolu Lisesi, İstanbul Erkek Lisesi, Vefa Lisesi ve Bornova Anadolu Lisesi’nin mezun dernekleri ortak hareket etme kararı aldı

Kadıköy Anadolu Lisesi, İstanbul Erkek Lisesi, Vefa Lisesi ve Bornova Anadolu Lisesi’nin mezun dernekleri ortak hareket etme kararı aldı

“Herkeste bir yıkım ve güvensizlik söz konusu”

"Herkeste bir yıkım ve güvensizlik söz konusu"

Kızı Bornova Anadolu Lisesi’nde 10. sınıfta okuyan Seran Sezgin ise, “Okulda dersler son sürat devam ediyor ama psikolojik olarak etkilendikleri için herkeste bir yıkım ve güvensizlik söz konusu. Öğrenciler BAL’ı 490 puanla, Türkiye genelinde yüzde ikilik dilime girerek kazandılar. Bilim adına projeler üretip sadece derslerine adapte olmaları gerekirken, saçma sapan şeyler yüzünden öğretmenlerini korumak için uğraşıyor” açıklamasını yaptı.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

What's Your Reaction?

İğrenç İğrenç
0
İğrenç
Çok Hoş Çok Hoş
0
Çok Hoş
Zayıf Not Zayıf Not
0
Zayıf Not
Zekice Zekice
0
Zekice
Komik Komik
0
Komik
Harika Harika
0
Harika
İnanılmaz İnanılmaz
0
İnanılmaz
Başarılı Başarılı
0
Başarılı
Bu da ne Bu da ne
0
Bu da ne
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Korkunç Korkunç
0
Korkunç
Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın
Üzücü Üzücü
0
Üzücü
Utanç Verici Utanç Verici
0
Utanç Verici
Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Beğendim Beğendim
0
Beğendim

Comments 0

Düşünceniz ?

Liseliler Derste Değil Eylemde: Peki ‘Proje Okul’a Neden İtiraz Ediyorlar?

Giriş Yap

Topluluğumuza Katılın!
Don't have an account?
Kayıt Ol

Şifremi Unuttum

Şifremi Bulmama Yardımcı Ol

Back to
Giriş Yap

Kayıt Ol

My Gaste Topluluğuna Katılın!

Back to
Giriş Yap
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Poll
Story
List
Open List
Ranked List
Meme
Video
Audio
Image