Korkulan oldu! Irma Kasırgası Florida’da

Karayipler ve Küba’da 26 kişinin hayatına mal olan Irma Kasırgası ABD’nin Florida eyaletine ulaştı.
10 Eylül 2017 | 2 sene Önce

Kasırgada ilk can kaybı haberi bir saat dolmadan geldi. Yetkililer uyarıyor: Hayati tehlike söz konusu… Ulusal Kasırga Merkezi Irma’nın saatte 12 kilometre hızla kuzey ve kuzeybatı yönüne doğru ilerlediğini belirtiyor. Eyalette şu anda bir milyondan fazla konuta elektrik verilemiyor.

Kasırga yeniden dördüncü kategoriye yükseldi. Bölgede dev hortumlar meydana geldi, dalgaların boyu 4,5 metreye ulaştı. Florida valisinin ‘Acilen burayı terk edin. Yoksa öleceksiniz’ açıklamasının ardından 6,3 milyon insan bölgeden tahliye edildi. Başkan Donald Trump Amerikan halkını ‘Sonunda burada! Tanrı herkesi korusun’ diyerek uyardı.

Irma Kasırgası Florida’ya ulaştı. İlk olarak eyaletin Florida Keys adı verilen grup adalarından giriş yapan Irma Kasırgası artık karada etkisini gösteriyor.

Kasırganın başlamasından kısa bir süre sonra ilk can kaybı haberi geldi. Reuters haber ajansı bir adamın fırtına sebebiyle meydana gelen bir kamyonet kazasında hayatını keybettiğin açıkladı. Polis söz konusu olayın kasırgada kayda geçen ilk can kaybı olduğunu söyledi.

Bir milyondan fazla konutta eketrik kesintisi

Florida Enerji ve Işık şirketi tarafında yapılan açıklamaya göre eyalet genelinde bir milyondan fazla ev ve iş yerine elektirik verilemiyor.
Günlerdir kasırgaya karşı önlem alan ABD kıyılarında su seviyesi gittikçe artıyor. Florida’da dalga boyu 4,5 metreye ulaştı. Sosyal medyada hortum görüntüleri paylaşılıyor.

‘İşte sonunda burada! Tanrı herkesi korusun’

ABD Başkanı Donald Trump Florida kıyılarına ulaşan Irma Kasırgası ile ilgili Amerikalıları bu sözlerle uyardı.

‘Burayı terk edin, hayatta kalamazsınız’

Dün 5 milyon 600 bin kişinin tahliye edilme kararının ardından rakam daha da yükseldi. Yetkililer şu ana kadar 6 milyon 300 bin kişinin bölgeyi terk ettiğini açıkladı. Florida valisi dün yaptığı açıklamada ‘Burayı hemen terke edin. Hayatta kalamazsınız’ uyarısını yapmıştı.

ABD Hava Kuvvetleri bölgedeki tahliye işlemleri için ‘Fırtına Avcısı’ olarak bilinen WC-130J ‘Super Hercules’ askeri tahliye uçaklarını gönderdi.

Kasırganın şiddeti kategori dörde yükseltildi. Dün gece 200 binden fazla eve elektrik verilemedi.

Miami’de uyarıları ciddiye almayanlar var

Florida eyaletinin Miami kentinde yapılan tüm uyarıları ciddiye almayarak, bölgeyi terk etmeyenler de var. Haber ajanslarıan yansıyan karelerde insanlar şiddetli yağmura rağmen sokaklara çıkıp eğleniyor.

Kasırga hafta içinde Karayipler’de 26 can kaybına neden olmuştu. Karayipler’in ardından Küba sahillerini vuran Irma Kasırgası Küba’da büyük hasar yarattı. Küba’nın kuzey sahilerindeki oteller bomboş kaldı.

Önceki İçerikFETÖ için 50’den fazla yeni cezaevi yapılıyor
Sonraki İçerikRumlar doğalgaz buldu ama sevinemediler

Yorumunuz ?