Kıraça Holding sahibi kimdir? Ortak Girişim Grubu’ndaki KARSAN

Kıraça Holding’in yerli otomobil üretimi için belirlenen Ortak Girişim Grubu’nun içerisinde yer aldığının açıklanmasının ardından şirket ile ilgili detaylar merak konusu oldu. 1998 yılında İnan Kıraç ve Claude Nahum tarafından kurulan holding Kıraça Şirket Topluluğu adı ile tanıtılmıştı. Kıraça Holding’e ait ortaklıklar ve gruba bağlı şirketler şöyle;
03 Kasım 2017 | 1 sene Önce

KARSAN’ın hisselerinin büyük bir bölümünü bünyesinde bulunduran Kıraça Holding, Ortak Girişim Grubu’nda yerini aldı. Başbakan Binali Yıldırım’ın yerli otomobil üretimi ile ilgili yaptığı açıklamanın ardından merak konusu olan holdingin Yönetim Kurulu Başkanı görevini yürüten İnan Kıraç 1966 yılında Fiat’ın imalatını yapan Otoyol’un Genel Müdürlüğü görevinde bulunmuştu. İşte Kıraça Holding’le ilgili bilinmesi gereken detaylar… İnan Kıraç, kariyerine 1961 senesinde Koç Grubu’na bağlı Ormak A.Ş.’de satış memuru olarak başladı. 1966 yılında Fiat Kamyonları’nın ve Midibüsleri’nin imalatçısı olan Otoyol’un Genel Müdürlüğü’ne atandı. 1970 yılında Türkiye’de üretilen Fiat Otomobilleri’nin pazarlama ve dağıtım şirketi Tofaş Oto Ticaret’in Genel Müdürü oldu.

Karsan Otomotiv San. ve Tic. A.Ş.

Karsan Pazarlama A.Ş.

Karland Otomotiv San. ve Tic. A.Ş.

Kırpart Otomotiv Parçaları San. ve Tic. A.Ş.

Sirena Marine Denizcilik San. ve Tic. A.Ş.

Kare Yatırım Menkul Değerler A.Ş.

Hexagon Mühendislik ve Tasarım A.Ş.

Heksagon Katı Atık Yönetimi Sanayi ve Ticaret A.Ş

Başkanlık görevi İnan Kıraç’ın

İnan Kıraç, kariyerine 1961 senesinde Koç Grubu’na bağlı Ormak A.Ş.’de satış memuru olarak başladı. 1966 yılında Fiat Kamyonları’nın ve Midibüsleri’nin imalatçısı olan Otoyol’un Genel Müdürlüğü’ne atandı. 1970 yılında Türkiye’de üretilen Fiat Otomobilleri’nin pazarlama ve dağıtım şirketi Tofaş Oto Ticaret’in Genel Müdürü oldu. Önce Koç Holding’in Tofaş’tan sorumlu Başkan Yardımcılığı’na, daha sonra Koç Holding Otomotiv Grubu Başkanlığı’na atandı. 1998 tarihinde emekliye ayrılıncaya kadar Koç Holding Yürütme Kurulu Başkanı (CEO) olarak hizmet veren İnan Kıraç, Türk Otomotiv Sektörü’nün gelişimine katkı sağlayan isimler arasında yer almıştı.

BMC : Türkiye’nin en büyük ticari araç üreticilerinden yarım asırlık bir geçmişe sahip. 2004 yılında sahibi değişen BMC Türkiye’nin otomobili projesinde yer alıyor. BMC’nin Ethem Sancak ve Katarlı ortakları.

Kıraça holding : Yenilikçiliği ile otomobil sektöründe yer alan şirketin sahibi İnan Kıraç

Turkcell grubu : Yazılımın ve yüksek teknolojinin en önemli firmalarından biri. Turcell’in sahibi Ahmet Akça

Anadolu Grup : 1952 yılında temelleri atıldı. Bünyesinde 80 şirket var. Otomobil sektöründe de çalışmaları olan Anadolu Grubu Sahibi Tuncay Özilhan.

Türkiye’nin merakla beklediği babayiğitleri Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan açıkladı. İsimlerin açıklanmasının ardından da protokol imzalandı. Yerli Otomobil 2021 yılında satışa çıkacak.

Önceki İçerikSon dakika: Sıcak çatışmalar devam ediyor! Teröristlere büyük darbe
Sonraki İçerikYüz Yüze dizisi bu akşam neden yok? Yüz Yüze yeni bölüm ne zaman yayınlanacak?

Yorumunuz ?