Irak’tan küstah tehdit: “Türkiye’ye askeri müdahalede bulunalım”

Ankara ile Bağdat arasındaki Başika krizini çözmeye yönelik diplomatik çabalar sürerken Irak Parlamentosu’ndan tehdit geldi. Facebook Twitter Linkedin Google Gönder
14 Kasım 2016 | 2 sene Önce
Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) Müşterek Özel Görev Kuvveti ve Koalisyon Hava Kuvvetleri tarafından Suriye'nin Halep kentine bağlı Cerablus bölgesinin DAEŞ unsurlarından temizlenmesi amacıyla başlatılan harekat sürüyor. Güvenlik güçleri ise sınırdaki Karkamış ilçesinde oluşturulan alanda zırhlı araçlarla hazır halde bekliyor.

Irak Parlamentosu Savunma Komitesi’nin kıdemli üyesi Ulusal Güvenlik eski Danışmanı Muvaffak El Rubai, “Türkiye’yi caydırma yönelik diplomatik yolların tükenmesi durumunda Irak hükümetinin Türk askeri varlığına karşı askeri müdahalede bulunacağını” iddia etti.

”ASKERİ MÜDAHALEDE BULUNACAK”

İraqi News’a göre, Irak’ın önde gelen Şii siyasetçilerinden El Rubai, Irak parlamentosunun kısa bir süre önce yapılan oturumlarda Musul’un sınırlarını korumaya ve yabancı müdahaleyi önlemeye yönelik kararların aldığını belirterek “Türkiye’yi caydırmaya yönelik tüm diplomatik yollar tükeniyorsa eğer, Irak hükümeti, Ankara’nın ülkenin egemenliğine yönelik tecavüzlerini caydırmak amacıyla askeri müdahalede bulunacak” gibi ağır ifadeleri kullandı.

EL RUBAİ’DEN KÜSTAH TEHDİT

Bu arada, Bağdat’ın muhaliflerinin de katılımıyla Musul konferansının düzenlenmesine değinen El Rubai, “Türkiye’nin Irak hükümetinin bilgisi veya onayı dışındaki bir Musul’u kurtarma konferansının sponsorluğunu yapmasının ateşle oynamaktır” iddiasında da bulundu.

Önceki İçerikİşte Google’da en çok aranan kelimeler!
Sonraki İçerik‘Telefonunuzu kapatın’ uyarısını dikkate almayın

Yorumunuz ?