Iraklı Kürtler, PKK’nın çekilmesini istedi

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi, PKK’nın Sincar’dan acilen çıkmasını istedi.
25 Nisan 2017 | 1 sene Önce

Bakanlıktan yapılan açıklamada, yaşanan olayın tamamen, bölgede bulunan PKK güçlerinden kaynaklandığı belirtildi.

Yazılı açıklamada şu ifadelere yer verildi:

Sorunların tamamen, PKK’nin bölgede bulunmasından kaynaklandığını belirtmek gerekir. Onların orada bulunması, bölge halkı ve Kürdistan Bölgesi için baş ağrıtmaktadır.

Herkes tarafından defalarca Şengal Dağı’nı boşaltılmaları talep edildiği halde PKK kimseyi dinlememiştir.
“DERHAL ÇEKİLİN”

Buradan bir kez daha PKK güçlerinin sorunların daha da derinleşip istikrarsızlığa sebebiyet vermemelerini, bölge halkının dönmesine izin vermelerini, Şengal Dağı ve bölgeden çekilmelerini talep ediyoruz.”

BİR ÇEKİLME ÇAĞRISI DA TALABANİ’DEN GELDİ

Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) Parlemento Grubu, Şengal’deki istikrarsızlığın sebebinin PKK olduğunu belirterek, PKK güçlerinin bölgeden çekilmesi gerektiğini bildirdi.

Açıklamada şöyle denildi:

“Saldırıdan kaygı duyduğumuzu belirtiyor, Kürdistan topraklarına, peşmergeye ve Kürdistan vatandaşlarına yönelik her türlü saldırıyı reddediyor ve kınıyoruz.

Ancak şu gerçeği de göz ardı etmemek gerekir ki bu saldırılarla istikrarsızlığın başlıca sebebi PKK güçlerinin bölgedeki varlığıdır. Bu güçlerin burada kalmaya devam etmesi, saldırı ve istikrarsızlığın sürmesine neden oluyor.

Bu yüzden en kısa zamanda PKK güçlerinin bölgeyi boşaltması gerekmektedir ki Şengal felaketinden sonra halk korkmadan yeni bir yaşama başlayabilsin.”

Önceki İçerikYunanistan darbeci askerler için kararını verdi
Sonraki İçerikHDP’li bir vekil daha serbest kaldı

Yorumunuz ?