İngiliz basını: “Erdoğan suları bulandırıyor”

İngiliz Financial Times gazetesi “Erdoğan Suriye ve Irak’ta siyasi suları bulandırıyor” başlıklı yazısıyla, Türkiye’nin Irak ve Suriye’de giderek artan müdahaleci politikalarından rahatsız olduğunu dile getirdi. İngiliz gazetenin bir diğer korkusu da Türkiye’ye başkanlık sisteminin gelme ihtimali…
02 Kasım 2016 | 3 sene Önce

İngiliz Financial Times gazetesinin “Erdoğan Suriye ve Irak’ta siyasi suları bulandırıyor” başlıklı yazısı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın hamlelerinin bölgede hesapları olan ülkelerin oyununu bozduğunu ortaya koydu.

Türkiye’nin Suriye ve Irak’taki varlığından rahatsız olan İngilizlerin “Türkiye’nin de kendi çıkarları doğrultusunda bölgeye asker göndermesi ciddi bir sıkıntı.” ifadeleri dikkat çekti. “Musul ile Rakka operasyonlarına Türk askerinin dahil edilmesi, ABD öncülüğündeki DAEŞ karşıtı koalisyonun işleyişini daha da karmaşık hale getirecektir.”  şeklinde yazan İngiliz FT, “Suriye’nin kuzeybatısında ise Türkiye ve Ankara’nın desteklediği muhalifler, Pentagon’un Rakka operasyonunda görmek istediği PYD’yi vuruyor.” ifadeleriyle terör örgütünün vurulmasından da şikayetçi.

Türkiye’nin Osmanlı topraklarında hak iddia ettiğini yazan İngiliz FT, “Türkiye Cumhurbaşkanı’nın üç temel hedefi var. Musul konusunda kullandığı dil, soydaşlığa vurgu yaparak eski Osmanlı toprakları üzerindeki söz hakkı iddia etmek.” iddilarında bulundu. İngiliz gazete ayrıca Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Fırat Kalkanı Harekatı’yla askeri güç gösterisi yaptığını ifade ederken başkanlık sistemini getirerek de ‘Putin’leşeceğini iddia etti..

Türkiye’nin terör örgütü PYD’yi durdurmak istediğini de söyleyen FT, Rakka’ya doğru harekete geçeceğini iddia etti.

Önceki İçerikFETÖ elebaşı Gülen öldü mü?
Sonraki İçerikSon dakika haberleri: Gönül Ülkü Özcan vefat etti

Yorumunuz ?