Başbakan Yıldırım: Türkiye Zarar Görür Ama Avrupa 3 Misli, 5 Misli Zarar Görür

Başbakan Yıldırım, AP’nin ‘Türkiye ile müzakereler dondurulsun’ kararıyla ilgili yaptığı açıklamada “Türkiye’ye zarar verir kabul ediyorum ama Avrupa’ya 3 misli, 5 misli zarar verir.” açıklamasını yaptı.
24 Kasım 2016 | 2 sene Önce

Başbakan Binali Yıldırım, TRT Haber’de katıldığı programda gündeme dair değerlendirmelerde bulunuyor.

AP’NİN KARARI

İşte Yıldırım’ın açıklamalarından satırbaşları:

“KENDİ KARARINI KENDİSİ VEREN BİR ÜLKEYİZ”

Başkalarının ayar vermeye kalkışması, yönlendirmelerle, talimatlarla hizaya getirmek bizim karakterimize uygun bir şey değil. Biz kendi kararını kendisi veren, en büyük dayanağı milleti olan geleneğimizde hep özgürlüğümüzü, istiklalimizi, canımız kadar önemli bilmişiz.

Vesayet altına girmeden 16 devlet değiştirerek bu günlere gelmişiz. Bu hassasiyetimizin herkes tarafından görülmesi lazım. AB’de yaşanan gelişmeler Türkiye’deki gerçek durumu yansıtmıyor.

AB’deki ülkeleri zehirleyen iki örgüt var.

Biri PKK, diğeri de FETÖ. Bunlar amansız şekilde Avrupa’dan Türkiye’yi kötülemek için kampanya yürütüyorlar.

Hele hele FETÖ’cüler, müslümanlardan topladıkları paraları oluk oluk buradaki lobi şirketlerine aktarıyorlar.”

“TÜRKİYE’YE ZARAR VERİR KABUL EDİYORUM AMA…”

AB ülkelerini zehirleyen iki örgüt var, biri PKK diğeri FETÖ. AB ile ilişkilerin kopması Türkiye’ye zarar verir kabul ediyorum ama Avrupa’ya 3 misli, 5 misli zarar verir. Türkiye olmasa mülteciler Avrupa’yı istila edecekler, Avrupa bunu görmeli.

“ŞANGAY 5’LİSİ AB’NİN ALTERNATİFİ DEĞİL”

Şangay Beşlisine gelince bu AB’nin alternatifi olarak görülmemeli. Türkiye’nin jeopolitik konumu nedeniyle diğer ülkelerle de ilişkilerimizi geliştirmemiz gerekiyor. Dolayısıyla dünyanın gidişatına bakmamız lazım Çin, Hindistan, Pakistan gerçeği var. Bu ülkeler hızla büyüor. Avrupa şuan durgun bir durumda. Bu bakımdan bizim doğu ile ilişkilerimizi geliştirmemiz gayet doğaldır. Bu bir tehdit değil. İlişkilerimizi hem siyasi hem de ekonomik olarak geliştirmemiz gerekiyor. AB olmazsa Şangay olur diye bir tercih içinde değiliz.”

MERKEZ BANKASININ FAİZLERİ ARTTIRMASI

Çok aceleci bir karar olarak görüyorum. Türkiye bu şokları daha önce de yaşadı. Biz bunu 2008, 2009 krizlerinde de yaaşdık atlattık. 2023’te Gezi ile başlayan süreci de atlattık. Çok uzağa gitmeye lüzum yok. Darbe taşebbüsünde faiz zirve yapmıştı. İçerde dışarda savaş veriyoruz. FETÖ’ye karşı amansız bir savaş veriyoruz. Bütün bu şartlar üst üste geldiğinde başka bir ülke olsa darmadağın olurdu.

Amerikadaki seçimlerde Trump’ın başa gelmesi dünyadaki bütün dengeleri bozdu. Dışarıdaki Amerikan parasını içeri alacağım, mültecileri göndereceğim, Aemirkanın iç ve dış düzenini değiştireceğim dedi. Bu beyanlar Amerikan dolarının karşsıında diğer ülkelerinin parasının değer kaybetmesine neden oldu. Biz değer kaybeden ikinci ülkeyiz. Son zamanlarda başka ülkelerde olmayıp bizde meydana gelen olaylardır bunların sebebi.

Bütün dünyadaki uzmanlar yeni başkanın göreve başladığı döneme kadar bir buçuk aya kadar bu tip dalgalanmalar olacak. Buna benzer fırtınaların sınavını verdik bunu da atlatacağız.

Tahminlerimiz vardı. Biz artrımadan ‘başka araçlarla bu iş yapılabilir mi’ diye düşündük ama artırma karaını merkez kendi verdi. Merkez bir karar aldı bunu uyguluyor. İhraçcatçılara merkez döviz veriyor. Onların da bu dövizi geri vermesi gerekiyor.

DEVLET SÖZLEŞMELERİNİ TÜRK LİRASI İLE YAPACAK

Yaklaşık 5 milyar doları bulan devletin yaptığı sözleşmeler var. Satış, taahüt sözleşmeleri. Alacağı dolar olarak öngeren anlaşamalar var. Bunun Türk parası ile yapılmasını öngörüyoruz. ‘Piyasadaki döviz dalgalanmalarına katkı sağlama bize Türk parası olarak öde’ diyoruz. Sermayeye bir kısıtlama yok. Bu alçakça bir dedikodu. Bunu kasıtlı olarak yayıyorlar.

“FAİZ ARTIRILMASINI DOĞRU BULMUYORUZ”

Kısacası bu günler gelip geçecek. Bu tip dalgalı denizlerde şuan dikkat etmeliyiz: Dalgaya denize karşı müzdeleye girerseniz yenilirsiniz. Ayakta kalmaya çalışacaksınız. Biz tedbirlerimizi alıyoruz.

Her şey planlandığı gibi gidecektir. Dalgalanmadan durulma olmaz. Önemli olan dümen tutturmaktır. Milletimiz rahat olsun. Tedbirler alıyoruz. Gece gündüz kafa yoruyoruz. Panik havası oluşmasın. vatandaşlarımız normal yaşantısını devam ettirsin. Merkez Bankası her canı istediği zama toplanmıyor. Demek ki konuştular ve böyle bir sinyalin artırılacağını doğru buldular. Biz faiz artırılmasını doğru bulmuyoruz.”

“4,5 VE ÜZERİNDE BÜYÜME OLMASI LAZIM”

“Üçüncü çeyrek büyüme tahminleri düşündüğümüzn çok altında yıllık büyümeye olumsuz bir katkısı oluyor. 3 civarındaki büyüme oranı bizi tatmin edecek bir rakam değil. Mutlaka 4 buçuk ve üzerinde olması lazım. Bizi kesmez bu rakam. Biz aslında daha çok hedeflemiştik ama 14 yılda 3 farklı kriz yaşadık.

15 Temmuzun ekomoik maliyeti henüz daha çıkmadı. Bu yıllar sonra anlaşılacak.

Darbenin verdiği maddi manevi zararları hesap edersek ülkemize çok ciddi maliyetleri oldu. OHAL ilan etmek zorunda kaldık. Her ne kadar bunun iş alemine ve yaşama etkisi yok. SP ve Moody’s’in verdiği notlar ve Amerikan seçimleri de olunca dalgalanma arttı. FETÖ, ‘Acaba ekonomiyi, algıyı nasıl bozarız, yabancıların kanaatlerini nasıl değiştiririz’ diye müthiş bir operasyon yapıyorlar. Parayı nerden aldılar? Garibanlardan, öğretmenlerden, vatandaşlardan aldılar. Şimdi bu paralar Türkiye’nin itibarını kötüleştirmek için aymaz bir şekilde kullanılıyor.

“İLK GÜNLERDE YANLIŞ UYGULAMALAR OLDU, HATALARIMIZDAN ÖĞRENİYORUZ”

Biz ilk günlerde kayyum kararını mahkemeler veriyordu. Bütün şirketin eli kolu bağlanıyordu. Biz dedik ki şirket çalışmaya devam etsin. Buraya atanan kayyumların neye göre atandığı belli değildi. KHK ile TMSF kayyum olarak atandı. TMSF bu işin ehli. Zor durumda olan şriketleri ihya eden bir kuruluşumuz. İlk günlerde yanlış uygulamalar oldu. Hatalarımızdan öğreniyoruz. Görünce hataları düzeltiyoruz. Duyarsız değiliz. Ne kadar titiz olursak olalım OHAL algısı yurtdışında etkili oluyor. İlk günlerde hiç kimse konuşmuyordu. Biz sitem ettikçe hepsi akın akın geldi ve dinledi. Sonra siz haklsınız biz mahcubuz dediler.

Önceki İçerikBaşbakan: Devlet Sözleşmeleri TL ile Yapılacak, Paramıza İtibarını Kazandıracağız
Sonraki İçerikGalatasaray – Bursaspor maçı saat kaçta hangi kanalda canlı yayınlanacak?

Yorumunuz ?