Gülen’e baskın: Yatağı hala sıcaktı

Eski MİT Müsteşarı Emre Taner, darbe araştırma komisyonuna.teröristbaşı Fetullah Gülen’in ABD’ye kaçmadan önce ikamet ettiği İstanbul Ümraniye’deki evine yapılan baskının detayların anlattı. Taner, “Ümraniye’de kaldığı eve saat farkıyla girdik, dakika farkıyla girdik; yatağı sıcaktı ama kendisi yoktu çünkü içeriden, polisten haber vermişlerdi” dedi.
11 Kasım 2016 | 2 sene Önce

Eski MİT Müsteşarı Emre Taner, darbe komisyonunda MİT’in FETÖ lideri Fetullah Gülen yurt dışına çıkmadan önceki dönemde Gülen’e yönelik yoğun baskısı olduğunu söyledi.

Gülen’in ABD’ye kaçmadan önce İstanbul’daki evine de baskın yapıldığını söyleyen Emre Taner, “Ümraniye’de kaldığı eve saat farkıyla girdik, dakika farkıyla girdik; yatağı sıcaktı ama kendisi yoktu çünkü içeriden, polisten haber vermişlerdi” dedi.

Taner, Silahlı Kuvvetler’deki FETÖ üyeleri hakkında MİT’in neden bilgi vermediği eleştirisi için “MİT Silahlı Kuvvetler bünyesinde istihbarat yapamaz; MY 114-1(C) isimli bir talimat bunu durdurmuştur”ifadelerini kullandı. Emre Taner, Kürt sorununun çözümü için ise “Şimdi, bugün için öyle bir noktaya gelindi ki ‘Hadi gelin, oturun, konuşalım’diyecek noktada değilsiniz. Bir ortak akla ihtiyaç var” önerisinde bulundu.

FETÖ/PDY Darbe Girişimini Araştırma Komisyonu’nda dinlenen MİT eski Müsteşarı Emre Taner’in komisyondaki önemli açıklamaları, tutanaklara şöyle yansıdı:

GÜLEN’İN YURT DIŞINA GİTMESİ

Yani şimdi, orada ’Gitti, kaçtı’ tabirleri arasına sıkışmamak lazım. MİT’in o dönemde Gülen’e dönük yoğun baskısı ve faaliyeti vardı hatta o dönemde ben İstanbul Bölge Başkanıydım çok iyi hatırlıyorum, Ümraniye’de kaldığı eve saat farkıyla girdik, dakika farkıyla girdik; yatağı sıcaktı ama kendisi yoktu çünkü içeriden haber vermişlerdi, polisten haber vermişlerdi. Şimdi, böyle bir noktada artık başına gelecekleri hesap ettiği için Türkiye’de kalmak istemedi. İstemedi ve gitti yani buna ister ’kaçma’ deyin, ister ’gitme’ deyin, normal pasaportla çıktı gitti. Öyle ’kaçırıldı’ tabiri yanlış olur.

Önceki İçerikDiriliş Ertuğrul’da sürpriz: Doğan Alp geri dönüyor!
Sonraki İçerikTrump’tan Müslümanlarla ilgili skandal geri adım!

Yorumunuz ?