Gazeteci Halit İkbal kimdir İzmir direnişinin simgesi

İzmir’in Yunanlılar tarafından işgal edilmesi sırasında direniş cemiyetleri birlşemeye başlamış ve halkı örgütlemek için bazı yayın organları çıkarılmış ve bu yayın organları Yunanlılardan gizlice çıkarılmıştı.
13 Ocak 2017 | 3 sene Önce

İzmir, XIX. yüzyılın ikinci yarısından sonra Türkçe basının en önemli merkezlerinden biri olmuştur. Birinci Dünya Savaşı’nın olumsuz koşulları içinde bile İzmir’deki birkaç Türkçe gazete yayınını sürdürmeyi başardı. Mondros silâh bırakışması imzalandığı zaman öteden beri yayınlanmakta olan Ahenk, Anadolu, Duygu ve Köylü gazeteleri İzmir’deki Türkçe basının belli başlı temsilcileri olarak ayakta duruyordu. Ahenk, 1895’ten beri yayınlanıyordu. Yayınlarında genellikle orta bir yol izlemiştir. Anadolu gazetesi, eski İttihad gazetesinin yerini almıştı. Haydar Rüştü’nün çıkardığı Anadolu gazetesi, İttihat ve Terakki Partisi’nin en önemli yayın organlarından biri olarak görülmektedir. Bir akşam gazetesi olan Duygu da yine Haydar Rüştü tarafından çıkarılıyordu. Her iki gazete de İzmir’e yönelik tehlikeyi bilinçli olarak kavrayan ve Ege’de Türk çıkarlarını savunan yayın organlarının başında geliyordu. Haydar Rüştü ve onun her iki gazetesi sık sık Rumca basının ve özellikle İzmir’deki İtilâfçı gazetelerin boy hedefi olmaktan kurtulamadılar.
VATANIM SENSİN 3. BÖLÜM ÖZETİ
Vatanım Sensin 3. Bölümde; Cevdet saklanan silahları Yunanlıların eline geçmeden bulmak zorundadır. İzmir’in hatta Anadolu’nun kaderi buna bağlıdır. Cevdet’in asıl imtihanı şimdi başlamıştır. Ne gözünün nuru karısına, ne evlatlarına ne de anasına aslında kendi vatanının kurtuluşu için çalıştığını söyleyemeyecektir. Çünkü bu hem onların canını hem de vazifesini tehlikeye atmak demektir. Cevdet saklanan silahları, Yunanlıların eline geçmeden bulmak zorundadır. İzmir’in hatta Anadolu’nun kaderi buna bağlıdır. Silahları kendine saklamak için cinayet işleyen Tevfik ise camide bir ipucu bıraktığının farkında değildir. Diğer yandan Vasili için İtilaf devletlerinin katılacağı baloda Cevdet’in ailesinin de orada olması son derece mühimdir. Yıllar sonra kocasının Yunan üniforması ile dönüşünü hazmedemeyen Azize ise Cevdet’ten boşanmak ister. Cevdet kabul eder; ancak bir şartı vardır. Cevdet her ne kadar bir yabancı gibi olsa da aşkından bu kadar kolay vazgeçmesi Azize’yi sarsar. Cevdet’in vatan haini olarak dönüşü ise ailesini tehlikeye atacaktır.

Önceki İçerikEdirne’de 13 Ocak Cuma yarın okullar tatil mi? – Edirne Valiliği açıklama yaptı mı?
Sonraki İçerikBurçin Abdullah tarihi diziye transfer oldu

Yorumunuz ?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.