Fırat Kalkanı’nda 30. gün!..40 IŞİD’li terörist öldürüldü

22 Eylül 2016 | 2 sene Önce

Türk Silahlı Kuvvetleri, Kilis’e yönelik saldırıya ilişkin yaptığı bilgilendirmede, roketlerin atıldığı bölgelerin karadan ve havadan ateş altına alınarak IŞİD mevzilerinin teröristlerle birlikte imha edildiği belirtildi.

TSK’dan yapılan bilgilendirmede, IŞİD denetimindeki bölgelerin saldırıların ardından meşru müdafaa hakkı kapsamında ateş altına alındığı belirtilerek şöyle denildi:
“Bugün 14:40 suları DEAŞ Terör Örgütü kontrolündeki bir bölgeden Kilis Odun Pazarı bölgesine 2 adet roket atıldığı tespit edilmiş; patlamada 5’i çocuk 1’i yetişkin 6 kişi yaralanmıştır. Yararlılara hastanede müdahale edilmektedir. Bölgede konuşlu olan Antpq-36 hedef tespit radarıyla roketin atıldığı bölgede tespit edilmiştir. Tugali bölgesinden atıldığı tespit edilen katyuşa tipi roket mevzilerine ve hemen yakın bölgelerde (Dabık ve Türkmen Barı bölgeleri ) tespit edilen DEAŞ hedeflerine meşru müdafaa hakkı kapsamında sınırımızda konuşlu ateş destek vasıtalarımızla 60 adet Çok Namlulu Roket Atar mermisi ve 4 adet Fırtına obüsü mermisi atılmış ve vurulan hedefler yanlarındaki DEAŞ teröristleriyle beraber imha edilmiştir. Buna ilave olarak; 17:00 sularında bir katyuşa mermisi daha atılmıştır. Buna yönelik olarak da aynı kapsamda cevap verilmiş; Hava Kuvvetlerimize ait F-16’larla Rai bölgesi doğusuna, İhtimalat kuzeyine ve El Athaniyah bölgelerine hava taarruzu düzenlenmiş ve tespit edilen silah mevzileri tam isabetle vurularak imha edilmişlerdir. Bölgede çok sayıda (henüz tespit edilmedi) DEAŞ teröristi de etkisiz hale getirilmiştir. Yapılan bu atışlar ve hava taarruzları neticesinde ağır kayıp veren DEAŞ, Kadriş bölgesine ÖSO tarafından yapılan taarruza karşılık veremeyerek bölgeden çekilmiştir. Kadriş SO kontrolüne geçmiştir.”
TSK: 40 DEAŞ terör örgütü mensubu etkisiz hale getirildi
Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ‘Fırat Kalkanı Harekatı’ kapsamında DEAŞ terör örgütü unsurlarına yönelik toplam 20 hava harekâtı düzenlendiğini, 40 DEAŞ mensubunun etkisiz hale getirildiğini açıkladı.

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) tarafından, ‘Fırat Kalkanı Harekatı’nın 30’uncu gününe ilişkin yazılı bir açıklama yapıldı. Açıklama şu bilgilere yer verildi:

“Azaz-Rai sektöründe; Muhalif unsurlardan oluşan beş Özel Görev Kuvvet Grubu, saat 18.00 itibariyle, kaybettiği bölgeleri geri almak maksadıyla geniş çaplı saldırı düzenleyen DEAŞ terör örgütü unsurları ile çatışmaya devam etmektedir.

DEAŞ terör örgütü tarafından, Rai güneybatısında yer alan Tall Ar, Kadriş ve Bahvurtah meskûn mahallerinde tekrar kontrol sağlanmıştır.

Rai doğusunda, Muhaliflere sağlanan yoğun ateş desteği ile 20 Eylül 2016 günü kaybedilen yerlerin (El Eyyübiyah, El Athariyah, El Mutminah, An Nahdah, Şandi, Sinekli, Taşlıhüyük) geri alınması maksadıyla başlatılan karşı taarruzda, DEAŞ terör örgürünün güçlü direnişi nedeniyle ilerleme sağlanamamıştır.

150 DEAŞ HEDEFİNE 474 ADET FIRTINA VE 99 ADET ÇNRA MERMİSİ ATILDI

Keşif ve gözetleme vasıtaları tespit edilen 150 DEAŞ terör örgütü hedefine 474 adet FIRTINA ve 99 adet ÇNRA mermisi atılmıştır (Toplam: 1.077 hedefe 4.280 atım)

HAVA KUVVETLERİ, 5 HEDEFE TAVA TAARRUZU YAPILDI, 5 BİNA İMHA EDİLDİ

Hava Kuvvetlerimize ait uçaklar tarafından, Şuvayrin (3), El Athariyah ve Tall Ar’da bulunan 5 hedefe hava taarruzu icra edilmiş ve DEAŞ terör örgütü unsurlarınca komuta yeri ve silah mevzii olarak kullanılan 5 bina imha edilmiştir.

20 HAVA HAREKATINDA 40 DEAŞ’LI ETKİSİZ HALE GETİRİLDİ

Koalisyon güçleri tarafından Bahvurtah, Tall Ar, Kadriş, El Athariyah, Cakka (Zeytinlik) ve İdalat bölgelerinde tespit edilen DEAŞ terör örgütü unsurlarına yönelik toplam 20 hava harekâtı icra edilmiş, 40 DEAŞ mensubu etkisiz hale getirilmiş, bir doçka, iki bina ile keşif ve gözetleme araçları ile tuzaklandığı tespit edilen bir el yapımı patlayıcı imha edilmiştir.

DEAŞ’IN BOMBALI ARAÇ SALDIRISINDA 6 MUHALİF YARALANDI

Azaz’ın kuzeydoğusundaki Şamarik meskûn mahalline yönelik, DEAŞ terör örgütü tarafından yapılan bombalı araç saldırısı sonucu 6 muhalif personel yaralanmıştır.

KİLİSTE 6’SI ÇOCUK 8 SİVİL YARALANDI

DEAŞ terör örgütü unsurları tarafından, Kilis şehir merkezine 3 adet Katyuşa roketi atılması sonucu, 6’sı çocuk olmak üzere 8 sivil yaralanmıştır.

AFAD ve Kızılay’a ait unsurlar ile Özgür Suriye Ordusu ve sivillere yönelik lojistik faaliyetler kesintisiz olarak sürdürülmüştür.

Terör örgütleri tarafından kullanılan ve hudut bölgemizde güvenlik riski doğuran Suriye kuzeyinde, icra edilen koalisyon harekâtına destek veren Türk Silahlı Kuvvetleri, bölgede yaşayan sivil halkın zarar görmemesi için her türlü tedbiri almakta ve bu konuda azami hassasiyet göstermektedir.”

 

Önceki İçerikGalatasaray’ın 3. Forması Mor Renkli Olacak
Sonraki İçerik15 yaşındaki Funda’nın attığı mesaj şoke etti!

Yorumunuz ?