Fed faiz kararını açıkladı!


Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Fed’in para politikalarını belirleyen FEDeral Açık Piyasa Komitesi’nin (FOMC) Washington’da düzenlenen ekim toplantısı sona erdi.
İki gün süren toplantının ardından yayınlanan karar metninde, FOMC üyelerinin politika faizini yüzde 0,25-0,50 aralığında sabit tutma kararını 2’ye karşı 8 oyla aldığı bildirildi.
Kansas City Fed Başkanı Esther George ve Cleveland Başkanı Loretta Mester bir önceki toplantıda yaptıkları gibi faiz oranının yüzde 0,50-0,75 aralığına yükseltilmesinden yana oy kullandı.
Fed yetkilileri, karar metninde tıpkı eylül ayında yaptıkları gibi “Ekonomik görünüme ilişkin yakın vadeli riskler aşağı yukarı dengelenmiş gözüküyor” ifadesine verilmesini uygun gördü. Buna karşın, Aralık 2015’te faiz artırmadan önceki son FOMC toplantısının karar bildirisinde yer alan “bir sonraki toplantı” ibaresi bugün yayınlanan metinde kullanılmadı.
Ekonomik faaliyetlerin yılın ilk yarısına göre hızlandığı ve iş gücü piyasasının güçlenmeye devam ettiği belirtilen metinde, enflasyonun yüzde 2 hedefinin altında seyretmesine karşın önceki aylara kıyasla yükseldiğine işaret edildi.
Ayrıca, metinde eylül ayındaki bir önceki FOMC toplantısının sonuç bildirisine benzer şekilde “Komite faiz artış zemininin güçlenmeye devam ettiğine hükmetmesine karşın şimdilik hedeflerine yönelik ilerleme için biraz daha fazla kanıt beklemeye karar verdi” ifadelerine yer verildi. Bu cümlede göze çarpan değişiklik ise “biraz” kelimesinin eklenmesiydi.
Fed’in bu toplantıda beklemede kalmasını 8 Kasım’da yapılacak başkanlık seçimlerine dayandıran analistler, bu ifadeleri 13-14 Aralık’ta yapılacak son 2016 toplantısında faiz artırılabileceğinin ipucu olarak değerlendirdi.
Bununla birlikte, aralıkta faiz artışı için daha net sinyal verilmemesinde, başkanlık seçimleri sonrasında ekonominin nasıl bir seyir izleyeceğine yönelik belirsizliğin etkili olduğu öngörülüyor.
Piyasalar faiz kararını fiyatlıyor
Fed’in faizleri sabit tutma kararı öncesinde 1,1104 seviyesinde seyreden avro/dolar paritesi, şu sıralar 1,1096’ya geriledi. Dolar/TL ise uluslararası piyasalarda 3,1225’ten 3,1207’ye indi.
ABD 10 yıllık devlet tahvili faizi yüzde 1,79’dan yüzde 1,80’ne çıkarken, açıklama öncesi satış ağırlıklı seyreden ABD borsaları, kararın hemen ardından kayıplarını genişletse de sonra eski seviyelerine geri döndü. Şu sıralar, Dow Jones Endeksi yüzde 0,20, S&P 500 Endeksi yüzde 0,43 ve Nasdaq Teknoloji Endeksi de yüzde 0,62 düşüşle işlem görüyor.
Brent tipi ham petrolün varil başına fiyatı ise 46,63 dolardan 46,91 dolara yükselirken, altının onsu 1.306,45 dolardan 1.303,48 dolara geriledi.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

Beğendim Arkadaşlarımla Paylaş

1 Erişim
832
1 Erişim, 832 points

What's Your Reaction?

İğrenç İğrenç
0
İğrenç
Çok Hoş Çok Hoş
0
Çok Hoş
Zayıf Not Zayıf Not
0
Zayıf Not
Zekice Zekice
0
Zekice
Komik Komik
0
Komik
Harika Harika
0
Harika
İnanılmaz İnanılmaz
0
İnanılmaz
Başarılı Başarılı
0
Başarılı
Bu da ne Bu da ne
0
Bu da ne
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Korkunç Korkunç
0
Korkunç
Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın
Üzücü Üzücü
0
Üzücü
Utanç Verici Utanç Verici
0
Utanç Verici
Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Beğendim Beğendim
0
Beğendim

Comments 0

Düşünceniz ?

Fed faiz kararını açıkladı!

Giriş Yap

Topluluğumuza Katılın!
Don't have an account?
Kayıt Ol

Şifremi Unuttum

Şifremi Bulmama Yardımcı Ol

Back to
Giriş Yap

Kayıt Ol

My Gaste Topluluğuna Katılın!

Back to
Giriş Yap
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Poll
Story
List
Open List
Ranked List
Meme
Video
Audio
Image