Facebook ‘yalan haberlere’ karşı ‘gazetecilik projesi’ geliştirdi

Sitede dolaşıma giren ‘yalan haberler’ nedeniyle bir süredir eleştirilerin hedefi olan sosyal paylaşım sitesi Facebook, yeni girişimi ‘habercilik projesi’ni başlattığını belirterek yalan haberlerin önüne geçeceğini duyurdu.
12 Ocak 2017 | 3 sene Önce

Facebook’un ürün direktörü Fidji Simo, sosyal paylaşım sitesi üyelerinin fikir ve haberleri paylaşıp tartışmaya büyük ilgi gösterdiğini belirterek, “Sağlıklı bir haber ortamı oluşmasını ve gazeteciliğin daha da gelişmesini önemsiyoruz” dedi.

Facebook son yıllarda, özellikle de ABD başkanlık seçimleri sırasında sitede dolaşıma giren yalan haberler sorunuyla mücadele etmemesiyle eleştirilmişti.

Projenin tanıtım metninde, “Bugün, Facebook ve medya sektörü arasındaki ilişkileri güçlendirmek adına yeni bir program tanıtıyoruz. Haber kuruluşlarıyla işbirliği yaparak, gazetecilerle temaslarda bulunarak ve yayıncı ve eğitimcilerle birlikte çalışarak dijital çağda insanların doğru bilgilendirilmesine nasıl katkı sağlayabileceğimiz üzerinde çalışacağız” ifadelerini kullandı.

Projede, Facebook’un ‘haber okuryazarlığını’ desteklemek üzere üçüncü partilerle çalışacağı ve okurların haber kaynaklarının güvenilir olduğuna karar vermesini kolaylaştıracak uygulamalar geliştireceği belirtildi.

Önceki İçerikFacebook Canlı Yayınları, Artık Bilgisayarlardan Yapılabilecek
Sonraki İçerikKayılar’la savaştılar mı? İşte Çavdar Obası’nın tarihteki yeri

Yorumunuz ?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.