Facebook Reklamverenine Şişirme İstatistik Verdiğini Kabul Etti

25 Eylül 2016 | 2 sene Önce
Mark Zuckerberg, chief executive officer of Facebook Inc., speaks during the Facebook F8 Developers Conference in San Francisco, California, U.S., on Wednesday, March 25, 2015. Zuckerberg plans to unveil tools that let application makers reach the social network's audience while helping the company boost revenue. Photographer: David Paul Morris/Bloomberg via Getty Images

Facebook’un reklamverenlerinden biri, video izlenme istatistiklerinin yüzde 80’e dek fazla gösterildiğini belirtti. Facebook’un izlenme verileri, videoların ne kadar izlendiğini ölçmek için reklamcıların kullandığı önemli bir araç. Şirket yetkilileri hatanın düzeltildiğini ve şirketin reklamverenlerden aldığı ücreti etkilemediğini belirtti.

3 SANİYEDEN AZ İZLEYEN KULLANICILARA YER VERİLMEDİ

Hatanın, Facebook’un “videonun ortalama izlenme süresi” istatistiğinde olduğu açıklandı. Ancak ölçümde videoyu üç saniyeden az izleyen kullanıcılara yer verilmedi. Otomatik oynamaya başlayan videoları, üç saniyeden az izleyen veya hiç izlemeyenlerin ölçüme katılmamasıyla da videoların ortalama izlenme süresi şişirildi.

“REKLAM ÜCRETLERİNE ETKİSİ OLMADI”

Facebook’tan yapılan açıklamada, “Geçtiğimiz günlerde, video ölçümlerimizden birinde hesap hatası yaptığımızı fark ettik. Hata düzeltildi ve bu hatanın reklam ücretlendirmelerine bir etkisi olmadı” denildi. Açıklamada ayrıca “videonun ortalama izlenme süresi” ölçümünün, reklam şirketlerinin kullandığı verilerden sadece biri olduğunu vurgulandı.

“KABUL EDİLEMEZ”

Wall Street Journal’ın haberine göre reklam şirketi Publicis, Facebook’taki ölçüm hatasını “kabul edilemez” diye tanımladı. Şirket, bu durumun Facebook’un istatistiklerinin üçüncü bir taraf aracılığıyla doğrulanması gereğini ortaya koyduğunu vurguladı. Facebook daha önce de, sadece üç saniyeden sonra videoları “izlendi” diye sayması nedeniyle eleştirilmişti.

Önceki İçerikMardin’in Artuklu ilçesinde Sulak (Sarince) Mahallesinde korkunç cinayet
Sonraki İçerikAcun Ilıcalı’nın Yaşı, Evlilikleri ve Çocuklarıyla İlgili Merak Edilenler

Yorumunuz ?