Eş Başkan Türk’ten ‘esnaf tepkili’ haberlerine açıklama

03 Ağustos 2016 | 2 sene Önce

Mardin Büyükşehir Belediye Eş Başkanı Ahmet Türk, Nusaybin’e yaptığı ziyarete ilişkin bazı basın yayın organlarında yer alan “Nusaybin esnafından Ahmet Türk ve HDP milletvekillerine tepki” başlıklı haberlere tepki gösterdi. Türk, bu tür haberlerin gerçeği yansıtmadığını ve kasıtlı olarak servis edildiğini belirterek, Nusaybin halkı ile dayanışma içinde olduklarının mesajını verdi.

Mardin Büyükşehir Belediye Eş Başkanı Ahmet Türk, aylarca süren sokağa çıkma yasağının kısmen kaldırıldığı Nusaybin ilçesinde yaptığı esnaf ziyaretine ilişkin bazı basın yayın organlarında yer alan haberlere tepki gösterdi. “Nusaybin esnafından Ahmet Türk ve HDP milletvekillerine tepki” başlığı ile servis edilen haberlerin gerçeği yansıtmadığını ifade eden Türk, Nusaybin’de esnaf ve halk tarafından sıcak bir ilgi ile karşılandıklarını belirterek, burada Büyükşehir Belediyesi tarafından yürütülecek olan çalışmalara ilişkin esnaflarla görüş alışverişinde bulunduklarını söyledi. Esnafın daha çok devletin yaptığı kamulaştırmalara yönelik tepkide bulunduğunu aktaran Türk, bu anlamda haklarının savunulması yönünde beklenti ve taleplerinin kendilerine iletildiğini belirtti.

-“HALKIMIZ DEVLETİN HUKUKSUZLUĞUNU BİZİMLE PAYLAŞTI”
Sokağa çıkma yasağının kalktığı yerlerde halkla bir araya geldiklerini belirten Türk, “Belediyemizi ziyaret ettik. Kaymakamlığı ziyaret ettik. Yapacağımız çalışmaları ve hizmetleri paylaştık. Halkın beklentileri nelerdir, bunları tespit ettik. Büyükşehir Belediyesi olarak, MARSU olarak bu eksikleri ortadan kaldırmaya yönelik nasıl tedbirleri alacağımızı tartıştık. Orada oluşturan komisyonla eş güdümlü bir çalışma yürütmek için Nusaybin’e gittik” dedi.

Nusaybin ziyareti sırasında esnafı da ziyaret ettiklerini hatırlatan Türk, esnaf ile Nusaybin’in durumu ve taleplerine ilişkin görüşmeler yaptıklarını söyledi. Türk, birçok insanla karşılaştıklarını ve bir iki insanın da eleştirel yaklaşımda bulunduğunu dile getirerek, “ Halkımızın eleştirilerini dinledik. Halkımızın eleştirileri olması kadar doğal bir durum olamaz” diye konuştu.

Nusaybin’ de özellikle devlet tarafından evleri kamulaştırılan insanların, devletin bu hukuksuz uygulamalarına dönük tepkilerini de kendileri ile paylaştığını kaydeden Türk, insanların bu keyfi uygulamaya karşı onların hak ve hukukunu savunmaya yönelik talepleri olduğunu aktardı.

Halk ile görüşmelerinde, insanların orayı terk ettiği dönemde sularının kullanıldığını ve bunun faturalandırıldığını halkın bunun düzeltilmesi yönünde bir talebi olduğunu dile getiren Türk, “Bu konu da endişeleri olmasın. Yeni sayaçlar takacağız. Halkın kullanmadığı su faturalarını biz üstleneceğiz. Bu konuda insanlarımızı mağdur etmeyeceğimizi onlara söyledik. Bu konu da su borçlarının silindiğini kendilerine aktardık” sözlerini kullandı.

“HALKLA BİRLİKTE OLDUK, HABERLER KASITLI”
Türk, esnaf ile yaptıkları görüşmelerin ardından, bazı basın yayın organları tarafından sanki Nusaybin halkı kendilerine tepki göstermiş gibi haberlerin hızla servis edildiğini hatırlatarak, şunları aktardı: “ Oysa ki biz halkımız içindeyiz. Birçok arkadaşımız gazeteciler bizimle beraber idi. Tam tersine her gittiğimiz iş yerinde insanlar bizi karşıladı. Sohbet ettik. Tabi ki insanlarımızın bu süreçte eleştirileri olacak. Bütün bu yıkımları yaşayan halkımızın eleştirileri başımızın üstünde. Biz bunu saygı ile karşılıyoruz. Açıkça söylüyorum ki ben tepki bekliyordum. Ama bunun olmadığını gördüm. Bizi eleştirmeleri doğaldır. Beklentileri dile getirmeleri doğaldır. Eksikliklerimizi ortaya koymalarını saygılı olarak karşılıyoruz ve doğal bir tepki olarak değerlendiriyoruz. Bazı yayın organları bu tür haberleri kasıtlı olarak servis ediyor. Bu yalan haberleri sanki Nusaybin halkı bize bir tepki vermiş gibi bir görüntü ortaya koymaları gerçekten çok yakışıksız bir tavırdır. Yakışıksız bir durumdur.
Biz gelinceye kadar onlarca insan gruplar halinde bizimle yürüdü. Eğer halkımız eleştirse de eleştirileri başımızın üstüne. O eleştirileri saygı ile karşılarız. Herşeyini vermiş, evi yıkılmış çocuğunu vermiş, varını vermiş insanların tepki göstermesi doğaldır. Ancak özün de böyle bir şey yok. Bir tepki yok. Bize karşı herhangi bir eleştirisel yaklaşımları yoktu. Beklentilerini, bundan sonraki çalışmalarımız konusundaki taleplerini dile getirdiler. “

-“NUSAYBİN’DE YOĞUN ÇALIŞMALAR BAŞLADI”
Nusaybin’de yapacakları çalışmalara da değinen Türk, “Biz çalışmalar konusunda hazırlıklarımızı yaptık. MARSU hem de Büyükşehir Belediyesi olarak,15-20 günden beri çalışmalarımızı başlattık. Bu çalışmaları güçlü bir şekilde sürdüreceğiz. Yine şehirlerin aydınlanması ile sokakların, kaldırımların düzenlenmesi ile ilgili ekiplerimizi hazırladık. Şu anda MARSU’nun bütün daire başkanları Nusaybin’de çalışma yapıyor. Büyükşehir’de çalışan en az 20-25 mühendis arkadaşımız orada esnafla halkla konuşarak, sorunlara müdahale etme konusunda bir çaba gösteriyor” şeklinde bilgi verdi.

-“NUSAYBİN HALKI İLE DAYANIŞMA İÇERİSİNDEYİZ”
Türk, Mardin Büyükşehir Belediyesi olarak, sokağa çıkma yasağı ve yaşanan çatışmalar nedeniyle evlerini terk edip Mardin ve ilçelerine yerleşen binlerce aile ile dayanışma içinde olduklarını vurguladı. Büyükşehir Belediyesi olarak binlerce aileye gıda ve muhtelif yardım paketleri ulaştırdıklarını dile getiren Türk, bütün bunların kayıt altında olduğunu ve Nusaybin halkı ile dayanışmalarını sürdüreceklerinin altını çizdi.

     NUSAYBİN HALKI BÜYÜK TEPKİ GÖSTERMİŞTİ.
Sokağa çıkma yasağının kısmen kaldırıldığı Nusaybin’i ziyaret eden Mardin Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Türk ve beraberindeki heyete bazı vatandaş ve esnaf tepki gösterdi. HDP Batman Milletvekili Mehmet Ali Aslan ve Mardin Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Türk ile beraberindeki heyet, inceleme ve ziyaretlerde bulunmak üzere Nusaybin’e geldi.Türk ve beraberindekiler, çarşı esnafını ziyareti sırasında bazı esnaf ve vatandaşların tepkisiyle karşılaştı.Bir iş yeri ziyareti sırasında Türk’e tepki gösteren bir esnaf: “Bizi dinlesinler. Hakkımızı istiyoruz. Bizi muhacir yaptınız. Bizi perişan ettiniz. Bizi rezil ettiniz. Bu şekilde biz Kürtlük istemiyoruz.” dedi.Lozan Caddesi üzerinde Ahmet Türk ve beraberindeki heyete tepki gösteren bir kadın ise: “Ben altı aydır Batman’daydım. Belediye bana bir iğne bile yardımda bulunmadı. Bizim için hiç bir şey yapmadınız. Bizi kapı önlerinde bıraktınız. Hepiniz koltuklarınızda oturuyorsunuz.” şeklinde tepkisini dile getirdi.
Türk ve beraberindeki heyet daha sonra ilçede ayrıldı.

Kaynak (Nusaybinimcom)

Önceki İçerikTarkan’ın Eşi Pınar Dilek Evden Çıkamıyor!
Sonraki İçerikHrant Dink Cinayeti Soruşturmasında Jandarmaya İlk Tutuklama

Yorumunuz ?