Erdoğan’ın uçağı aniden rota değiştirdi

10 Ağustos 2016 | 2 sene Önce

Uçak krizinin ardından mektupla normalleşmeye dönen Rusya-Türkiye ilişkileri Cumhurbaşkanı Erdoğan ve heyetinin Rusya’ya resmi ziyaret gerçekleştirmesiyle farklı bir boyut kazandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve heyetini taşıyan Airbus A330 TC-TUR uçağı Rusya uçuşunu ilk kez farklı rotadan yaptı. Uçak Ukrayna hava sahasını geçip Rusya’nın St. Petesburg’a gidecekti. Uçak, Kastamonu üzerindeyken aniden rota değiştirildi ve Rusya’ya girdi.

Uçağın Ukrayna üzerinden gitmemesinin nedeni ise Rusya’nın sorun yaşadığı ülke olmasıydı. Güvenlik nedeniyle uçak Rusya’nın da uyarısıyla risk taşıyan rotadan çıkarak yolu uzattı ve Karadeniz üzerinden direk Rusya’ya giriş yaptı.

Erdoğan’ın uçağındaki gazetecilerin merak ettiği diğer bir konuda Cumhurbaşkanı’nın uçağı için özel güvenlik önlemi alınıp alınmamasıydı. Örneğin TR-TUR uçağına hava sahamız içinde Türk F-16’ların eşlik edip etmeyeceği veya Rus hava sahasında güvenliği sağlamak üzere Rus MIG’lerinin karşılayıp karşılayamayacağıydı.

F-16’ların uğurlaması ve MIG’lerin karşılamasının söz konusu olmadığı öğrenildi. Tek önlemin, zaman zaman yapıldığı gibi, uçuşun her zamanki rotayla değil, hareketli bir rotayla gerçekleştirilmesi olduğu belirtildi.

Bilgileri Erdoğan’ın Rusya ziyaretini takip eden gazetecilerden Fikret Bila ve Hakan Çelik, köşesinde paylaştı.

Önceki İçerikÜniversite Tercih Sonuçları Açıklandı
Sonraki İçerik“Bu işin içindeyse boşarım”

Yorumunuz ?