Erdoğan’ı kaçırma ve suikast planında şoke eden detay!


Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Muğla Cumhuriyet Başsavcılığı’nca hazırlanan 15 Temmuz gecesi Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a yönelik suikast girişimiyle ilgili iddianameye göre Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı kaçırma ve suikast planı, darbeden bir hafta önce 8 Temmuz’da, Ankara’daki bir villada yapılan toplantıda yapıldı.

Hürriyet’in Haberine göre, 47 sanık hakkında ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istemiyle hazırlanan 211 sayfalık iddianamede yer alan bilgiler özetle şöyle:

BARBAROS VE KARTAL KODU

Erdoğan’ı kaçırma ve suikast için MAK, Özel Kuvvetler ve SAT’a bağlı 3 ekip görevlendirildi. Telsiz iletişiminde Özel Kuvvetler ve SAT ekibi ‘Barbaros’, MAK ekibi ise ‘Kartal’ kodunu kullandı. Ekip, 15 Temmuz’da saat 20.00’de Atatürk Havalimanı askeri portunda bir araya geldi ve sonra Çiğli Ana Jet Üssü’ne geçti.

İddianamede, darbeci Şükrü Seymen’in (özel kuvvetlerden sorumlu binbaşı) Cumhurbaşkanı’nın tatil modunda olduğunu ve yanında 3-4 kişilik koruma ekibi bulunduğunu söylediği, bunun üzerine operasyona başlandığı belirtildi.

Darbeci askerlerin nakli 3 helikopterle sağlandı. ‘Cougar’ tipi olan ikisi, İzmir 3. Kara Havacılık Alay Komutanlığı’na, Sikorsky olan ise İstanbul 4. Kara Havacılık Alay Komutanlığı’na aitti.

Erdoğan’ı almaya giden şüpheliler, havaya ateş etti ve Grand Yazıcı Club Turban Oteli’ni aramaya başladı. Yolda karşılaştıkları tanık Atilla Barbaros Teoman’a hakaret içerikli sözlerle Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kaldığı villayı sordular. Saat 03.30 civarında otel bahçesine girip, villayı aramaya başladılar. Darbeciler, korumaların “Silahlarınızı bırakın teslim olun” çağrılarına ateşle karşılık verdiler. Korumaların bazıları yaralandı.

POLİSLERE DARP VE KELEPÇE

İddianameye göre, darbeci Şükrü Seymen içerdeki polislerin silahsız olarak dışarı çıkmasını, aksi halde odaya roket atacağını söyledi. Darbeci İsmail Yiğit ise odanın penceresinin önünde el bombası patlattı. Silahlarını bırakarak çıkan koruma polisleri yere yatırılarak Cumhurbaşkanı’nın nerede olduğu soruldu. Korumalar, Erdoğan’ın yaklaşık bir saat önce otelden ayrıldığını söyledi. Zekeriya Kuzu, (‘Paşa’ lakaplı darbeci) polislere, “Cehennemi yaşatacağız size, bunlar daha yeni başlıyor, inlerimize girecektiniz, biz sizin ininize girdik’ dedi ve hakaret etti. Darbeciler, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yerini öğrenmek için polislerin kafalarına botlarla bastı, silahla ateş açıp darp etti, polislerin silah, telsiz, kimlik ve paralarını alarak, ellerine plastik kelepçeler taktı.

HELİKOPTERE ATEŞ AÇTILAR

Erdoğan’ın otelden ayrıldığını öğrenen darbeciler, suikastı planlayan Gökhan Şahin Sönmezateş’i aradı ve çekilme talimatı alınca otelden ayrıldı. Özel harekât polisleri darbecileri yakalamak için operasyon başlattı ve darbecilerle çatışmaya girdi. Darbeciler, Casa De Maris adlı otelin alt katında bir süre bekledi. Daha sonra otelin arka tarafından kaçıp otel ile sahil arasında bulunan bir eve girerek helikopterin gelmesini beklediler. Darbeciler Sikorsky tipi helikopteri gördüklerinde helikopterin de kendilerini görebilmesi için kumsala gitti. Helikopter alçalmaya başladığı sırada güvenlik güçleri de ateş etmeye başladı. Helikopter iniş yapamadı ve şüphelileri bırakıp gitti. Bunun üzerine darbeciler kendilerini almadan giden helikoptere arkadan ateş açtı.

ORMANDA SU ARAMIŞLAR

İddianamede kumsaldan kaçarak ormanlık alana ulaşan darbecilerin, ‘görevlerinden kaynaklı uzmanlıkları’ sayesinde kaçmayı başardıkları, takip edilmelerini önlemek amacıyla bataryalı cep telefonlarını kırdıkları, uzun namlulu silahları ile ağırlık yapan malzemelerini bıraktıkları, şüphelilerden Serkan Elçi, Yakup Özcan ve Ekrem Benli’nin ana gruptan ayrılarak su aramaya başladığı, bir arıcı kulübesinde bulduğu sivil kıyafetleri giyen şüpheli Elçi’nin yiyecek için ilçe merkezine gittiği, geri döndüğünde ise güvenlik güçlerinin şüpheliler Yakup Özcan ve Ekrem Benli’yi sığındıkları kulübe civarında yakaladıklarını görmesi üzerine Denizli’ye kaçtığı, diğer şüphelilerin ise 2 gruba ayrılarak farklı alanlara doğru kaçtığı” anlatıldı.

ONAY VERMİŞ

İddianameye göre darbeci generallerle sivil imamlar 8 Temmuz’da Ankara’da bir villadaki toplantıda, Erdoğan’ı kaçırma ve suikast planını yaptı. Darbenin ayrıntılarının konuşulduğu toplantıda Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bulunduğu yerden alınarak Akıncı Üssü’ne götürülmesi kararlaştırıldı.

Erdoğan’ı kaçırma görevi, toplantıya katılan Genelkurmay Hedef Analiz Yönetim Başkanı Tuğgeneral Gökhan Şahin Sönmezateş’e verildi. Plan, FETÖ elebaşı Fetullah Gülen’e gönderildi ve onayı alındı.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

Beğendim Arkadaşlarımla Paylaş

1 Erişim
860
1 Erişim, 860 points

What's Your Reaction?

İğrenç İğrenç
0
İğrenç
Çok Hoş Çok Hoş
0
Çok Hoş
Zayıf Not Zayıf Not
0
Zayıf Not
Zekice Zekice
0
Zekice
Komik Komik
0
Komik
Harika Harika
0
Harika
İnanılmaz İnanılmaz
0
İnanılmaz
Başarılı Başarılı
0
Başarılı
Bu da ne Bu da ne
0
Bu da ne
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Korkunç Korkunç
0
Korkunç
Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın
Üzücü Üzücü
0
Üzücü
Utanç Verici Utanç Verici
0
Utanç Verici
Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Beğendim Beğendim
0
Beğendim

Comments 0

Düşünceniz ?

Erdoğan’ı kaçırma ve suikast planında şoke eden detay!

Giriş Yap

Topluluğumuza Katılın!
Don't have an account?
Kayıt Ol

Şifremi Unuttum

Şifremi Bulmama Yardımcı Ol

Back to
Giriş Yap

Kayıt Ol

My Gaste Topluluğuna Katılın!

Back to
Giriş Yap
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Poll
Story
List
Open List
Ranked List
Meme
Video
Audio
Image