Erdoğan destekçisi Maduro’ya darbe girişimi!

Venezuela’da, ABD karşıtı söylemleriyle bilinen Maduro’nun görevden alınmasıyla ilgili referandum kampanyası akıllara Brazilya’da oynanan oyunu getirdi.
24 Ekim 2016 | 2 sene Önce

 

Venezuela’da muhalefet partileri, ülkedeki ekonomik ve siyasi krizden sorumlu tuttukları devlet başkanının bir an önce görevden ayrılması ve erken seçime gidilmesi için referandum süreci başlatmıştı. Ancak seçim konseyinin 4 eyalette hile yapıldığını duyurması ve imza toplama sürecini durdurması sonrası Muhalefet, kararın anayasaya aykırı olduğunu belirterek, halktan karara karşı sokaklara dökülmelerini istemişti.

Aralarında ABD’nin de bulunduğu Amerikan Devletleri Örgütü’nün (OAS) bazı üyeleri de Seçim Konseyi’nin kararının hükümet ve muhalefet arasında diyalog kurulması ihtimalini etkilediği yönünde endişelerini belirten bir açıklama yayımlamıştı.

BREZİLYA’DA BENZER SÜREÇ

Venezuela’da yaşananlara benzer süreç Brezilya’da meydana gelmişti. Hakkındaki yargı süreci devam ederken görevinden geçici olarak alınan Brezilya Devlet Başkanı Rousseff, Senato’da yapılan oylama sonucu görevinden tamamen azledilmişti. ABD destekli sağcılar azli tezahüratlar eşliğinde kutlarken, sol kesim “sivil bir darbe”nin gerçekleştirildiğini düşünüyor.

TOPLANTI BASILDI

Venezuela’da, Ulusal Seçim Konseyi’nin Devlet Başkanı Nicolas Maduro’nun görevden alınmasıyla ilgili referandum sürecini durdurmasına karşı tedbirler almak üzere mecliste bir araya gelen muhalefet milletvekillerinin toplantısı, hükümet taraftarlarınca basıldı.

15 TEMMUZ SONRASI TÜRKİYE’YE DESTEK ÇIKMIŞTI

Venezuella Devlet Başkanı Nicolas Maduro, 15 Temmuz darbe girişiminde Türk milletinin demokrasiye sahip çıktığını belirterek Türkiye’ye destek verdiğini açıklamıştı.

Önceki İçerikMusul’da sıkışan DAEŞ, oraya saldırdı!
Sonraki İçerikFransız Bakan OHAL’i eleştirdi, Çavuşoğlu cevabı yapıştırdı!

Yorumunuz ?