DBP Eş Genel Başkanı Kamuran Yüksek Gözaltına Alındı

Demokratik Bölgeler Partisi Eş Genel Başkanı Kamuran Yüksek, Şırnak’ın İdil ilçesinde gözaltına alındı.
17 Kasım 2016 | 1 sene Önce

DBP Eş Genel Başkanı Kamuran Yüksek’in İdil’de gözaltına alındığı öğrenildi.

7 EKİM’DE TAHLİYE EDİLMİŞTİ

Yüksek, geçen 13 Mayıs’ta ‘terör örgütüne üye olduğu’ iddiasıyla tutuklanmıştı. 7 Ekim’de, 15 yıl hapis cezası istemiyle hakim karşısına çıkan Yüksek, altı aylık tutukluluğun ardından ilk duruşmada tahliye edilmişti.

İFADE VERMEYE GİTMEDİĞİ İÇİN GÖZALTINA ALINDI

Hakkında açılan dava nedeniyle ifade vermeye gitmediği için İdil’de gözaltına alınan Yüksek, sağlık kontrolünün ardından İdil İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne götürülecek.


(Fotoğraf @Dokuz8haber twitter kullanıcısından alınmıştır.)

DBP’NİN KAZANDIĞI 106 BELEDİYEDEN 33’ÜNE KAYYUM ATANDI

İçişleri Bakanlığı tarafından 11 Eylül’den bu yana DBP’de olan 3’ü Büyükşehir, 4’ü il belediyesi olmak üzere toplam 33 belediyeye kayyum atandı. 4 ilçe Belediyesinin faaliyetleri ise, ilçe Kaymakamlıklarının iznine bağlandı.

Demokratik Bölgeler Partisinden (DBP) yapılan açıklamada, 30 Mart 2014 yerel seçimlerinden kazınılan 102 belediye ve daha sonra DBP’ye geçen 4 belediye ile sayısı 106’ya çıkan DBP’li belediyeden şimdiye kadar başkanları yürütülen PKK/KCK soruşturmaları kapsamında tutuklanan ya da görevden alınan 33’üne kayyum atandı. İçişleri Bakanlığı’nın 11 Eylül 2016’da başladığı kayyum atamaları ile Diyarbakır, Mardin ve Van Büyükşehir ile Hakkari, Siirt, Şırnak ve Batmanbelediye başkanlıklarına vali ya da vali yardımcıları kayyum olarak atandı.

DBP’DE AĞRI VE BİTLİS İLLERİ KALDI

Dün tutuklanan Tunceli Belediye Başkanı Mehmet Ali Bul’ın yerine TunceliBelediyesine henüz kayyum ataması yapılmazken, DBP’nin elinde şu anda Ağrıve Bitlis belediye başkanlıkları kaldı.

DBP’nin Büyükşehir ve il dışında 26 ilçe belediyesine de kayyum atanırken, 4 ilçe belediyesinin çalışmaları ile valilikten tarafından kaymakamlık iznine bağlandı.

Önceki İçerikPakistanlı vekiller Erdoğan konuşurken masalara vurdular!
Sonraki İçerikBomba Yüklü Araç, Çamura Saplandığı İçin İnfilak Ettirilmiş

Yorumunuz ?