CHP, TSK’yı İlgilendiren Kanun Hükmünde Kararnameyi AYM’ye Taşıdı

23 Eylül 2016 | 2 sene Önce

CHP Grup Başkanvekili Levent Gök, CHP olarak OHAL ilanından sonra Bakanlar Kurulu tarafından çıkartılan kararnamelerden 668 sayılı 2. Kararnamenin tüm hükümlerinin iptali için AYM’ye başvuruda bulunduklarını açıkladı.

668 Sayılı KHK ile jandarma ve sahil güvenlik komutanlığı içişleri bakanlığına bağlanmış, ‘FETÖ’yle bağlantılı olduğu gerekçesiyle 1684 asker TSK’dan ihraç edilmişti.

KILIÇDAROĞLU: MECLİS’İ DEVRE DIŞI BIRAKMAYIN

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu KHK’larla gelen maddelerin mecliste tartışılması gerektiğini savunarak “Meclis’i devre dışı bırakmayın, FETÖ ile ortak mücadele edilmeli ve Meclis’in onayını almalısınız” demişti.

Hukukun olağan biçimde işlemesi gerektiğini belirten Kılıçdaroğlu, KHK’ların anayasaya aykırı olduğunu ifade ederek, “Anayasanın temel kuralıdır bu. Bu yüzden Anayasa Mahkemesi’ne taşıyoruz” diye konuşmuştu.

Hükümet yetkilileri KHK’ların Anayasa Mahkemesi’ne taşınamayacağını savunuyordu.

CHP’Lİ GÖK: DİĞERLERİNİ DE TAŞIYACAĞIZ

CHP Grup Başkanvekili Levent Gök, diğer KHK’ları da Anayasa Mahkemesi’ne taşıyacaklarını belirterek, “Bugüne kadar sekiz kararname çıkarıldı. Bu kararnamelerden ilkinin görüşmeleri Meclis’te yapılacağı için, kanunlaştıktan sonra onu da AYM’ye taşıyacağız. Haftaya salı günü ve sonraki günlerde de, diğer kararnameleri AYM’ye götürme çalışmalarımız devam ediyor” diye konuştu.

Darbe girişiminin ardından sekiz KHK yayınlanmıştı.

Önceki İçerikAnıtkabir’e Yapılan Çocuk Parkı Tepki Çekti
Sonraki İçerikSon Dakika! Gaziantep’te Bombalı Saldırı İhbarı Polisi Alarma Geçirdi

Yorumunuz ?