Çamlıca Camisi’nin kubbesine Türk bayrağı dikildi

01 Eylül 2016 | 2 sene Önce

apımına yaklaşık 36 ay önce başlanan Cumhuriyet tarihinin en büyük camisi, Çamlıca Camisi inşaatında 72 metre yüksekliğindeki dev kubbe tamamlanarak üzerine Türk bayrağı çekildi. Kubbeyle birlikte camideki kaba inşaat çalışması bitmiş oldu. Önümüzdeki günlerde kubbeye kurşunla kaplama işlemine başlanacak.

DEV KUBBE TAMAMLANDI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başbakanlığı döneminde, 6 Ağustos 2013 tarihinde temelleri atılan ve yapımı büyük hızla devam eden Çamlıca Camisi inşaatında sona yaklaşılıyor. Yaklaşık 125 bin metrekare alanda devam eden inşaatın önemli bir adımı olan dev kubbenin yapımı tamamlandı. Üzerine Türk bayrağı çekilen 72 metre yüksekliği ve 35 metrelik çapı bulunan dev kubbenin dışında camide irili ufaklı 70 kubbe daha bulunuyor. Şu anda kubbenin kurşunla kaplama işlemine hazırlık çalışmaları sürüyor.

MİNARELERİNİN TOPLAM UZUNLUĞU 608 METRE

Öte yandan Çamlıca Camisi’nin 6 minaresi de tamamlandı. 4’ü 107.1 metre 2’si ise 90’ar metre olan cami minarelerinin toplam uzunluğu 608 metreyi geçiyor. Boyama ve kaplama işlemlerinin bitmesinin ardından kule vinçler sökülüyor. Caminin avlusunun mermerle kaplanma işlerinin ve dış taş kaplama işleminin yüzde 80’nin tamamlandığı belirtildi.

BİR AFET ANINDA 100 BİN KİŞİYİ BARINDIRACAK

Bittiğinde 50 bin kişinin aynı anda ibadet edebileceği büyüklükte olan Çamlıca Camisi’nin bir başka özelliği ile de ön plana çıkıyor. Çamlıca Camisi son günlerde sık sık konuşulan büyük İstanbul depreminin gerçekleşmesi durumunda 100 bin insanı sivil savunma anlamında barındıracak kapasitede olduğu belirtildi.

ERDOĞAN “ANADOLU YAKASINDA SELATİN CAMİ YOK” DEMİŞTİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Başbakanlığı döneminde Ataşehir’de inşasına başlanan Mimar Sinan Camisi için ” Avrupa yakasında Süleymaniye, Şehzadebaşı, Sultanahmet ve Fatih camileri var fakat bu yakada böyle bir cuma camisi, bir ‘selatin cami’ (sultanların yaptırdığı cami) mevcut değildi. Arzu ettik ki, bu yakada da birkaç tane selatin cami, cuma camisi olması lazım” demişti.

Önceki İçerikYazmalı Fotoğraf Paylaşan Ünlü Kim !
Sonraki İçerikTörende Uyuya Kalan Bakan’ı İdam ettirdi

Yorumunuz ?