Bir bilgenin hazinesinden altın öğütler


Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Akıllı odur ki yalan söylemez, ancak her doğruyu da dile getirmez. Her kişiyi mahrem ve sırdaş sanma, bu özellikler insanoğlunda azdır. Kendi sırrını gizlemen sana sıkıntı veriyorsa, onu başka birinin gizlemesi imkânsızdır. Gönlüyle dili bir olanın sözüne inan!”

1500 yılında, gerçek bir devlet adamı ve hakiki bir bilge tarafından kaleme alınmış bir başucu kitabı Gönüllerin Sevgilisi. Asıl adı Mahbûb’ul-Kulûb olan bu eser Türk-İslâm âleminin dev şahsiyetlerinden Alî Şîr Nevâyî’nin olgunluk çağında ve ölmeden önce kaleme aldığı vazgeçilmez bir öğütler kitabı. Prof. Dr. Vahit Türk tarafından günümüz Türkçesine aktarılan Mahbûb’ul-Kulûb, yazarın bizzat görüp yaşadığı olaylardan hareketle yazdığı tam bir bilgelik hazinesi… Kulak verip tutanları bu dünyada haysiyetli yaşatacak bir altın öğütler demeti…

Aşk güneş gibidir

Devlet adamı, büyük edebiyatçı ve bilge Alî Şîr Nevâyî bu kitabında her kesimden insana seslenirken tevazu, sabır gibi pek çok konuları bölümler hâlinde, hikâyeler ve hikmetli sözlerle bezeyerek okuyucuya takdim ediyor. Bu arada yazar aşk konusuna apayrı bir bölüm ayırıyor ki tamamını okumak insana sahiden çok şey öğretecek ve kazandıracak nitelikte. Biz sadece bir cümlesiyle yetinelim: Aşk güneş gibidir, hüzünlü gönüllerin dikenli bahçesi onunla gül bahçesine döner.

Ruha kamçı gibi

Ötüken Neşriyat’tan çıkan bu eseri, içinden rastgele seçtiğimiz bazı öğütlerle tanıtmak daha iyi olur kanaatindeyiz. Günümüz insanının bu tür nasihatlere çok fazla ihtiyacı var:

“Az konuşmak hikmeti, az yemek sağlığı getirir. Hayırsız zengin, amelsiz bilgin, kitap yüklenmiş yük hayvanıdır. Bilim öğrenmek dini güçlendirmek içindir, dünya nimetlerini toplamak için değil. İnsanlara hizmetten çevirme baş, başına gökten yağsa bile taş. Mazluma merhamet göster ki zalimden emin olasın. Dinlemek insanı doldurur, konuşmaksa boşaltır. Sonlu olan her şeye gönül bağlamak yanlıştır.”

Maddîliğin manevîliği günden güne alt ettiği şu günlerde, ruhlarımızı kamçılayacak böyle bir eser iç huzuru kazanmamıza yardımcı olacaktır. l Cemal Aydın

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

What's Your Reaction?

İğrenç İğrenç
0
İğrenç
Çok Hoş Çok Hoş
0
Çok Hoş
Zayıf Not Zayıf Not
0
Zayıf Not
Zekice Zekice
0
Zekice
Komik Komik
0
Komik
Harika Harika
0
Harika
İnanılmaz İnanılmaz
0
İnanılmaz
Başarılı Başarılı
0
Başarılı
Bu da ne Bu da ne
0
Bu da ne
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Korkunç Korkunç
0
Korkunç
Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın
Üzücü Üzücü
0
Üzücü
Utanç Verici Utanç Verici
0
Utanç Verici
Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Beğendim Beğendim
0
Beğendim

Comments 0

Düşünceniz ?

Bir bilgenin hazinesinden altın öğütler

Giriş Yap

Topluluğumuza Katılın!
Don't have an account?
Kayıt Ol

Şifremi Unuttum

Şifremi Bulmama Yardımcı Ol

Back to
Giriş Yap

Kayıt Ol

My Gaste Topluluğuna Katılın!

Back to
Giriş Yap
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Poll
Story
List
Open List
Ranked List
Meme
Video
Audio
Image