Beklenen anlaşmaya AP’de yeşil ışık

04 Ekim 2016 | 2 sene Önce

Strazburg’da devam eden AP Genel Kurulu’nda bugün ele alınan ve oylanan Paris İklim Anlaşmasının onay süreci ile ilgili AP üyelerine hitap eden Ban, “Dünyanın en güçlü ülkelerinin katılımıyla bu anlaşmanın onaylanması önemli.” dedi. Paris anlaşmasının onaylanması için destek isteyen Ban, milletvekillerine “Tarih yazma imkanımız var.” şeklinde hitap etti.

Avrupa Birliği’nin iklim konusunda liderliği ve sorumluluk bilincini takdir ettiğini belirten Ban, “Dünyanın geleceği için en önemli ve acil konu olan çevre için birlikte çalışalım, birlikte inşa edelim.” ifadelerini kullandı.

Dünyada birçok sorunda ayrılıklar yaşandığını dile getiren Ban, “Şimdi en büyük sorunda birlikte hareket ettiğimizi gösterelim.” dedi.

Ban’ın konuşmasından sonra oylamaya geçildi. Avrupa Parlamentosu, 38’e karşı 610 oyla AB’nin Paris İklim Anlaşmasını onaylamasına yeşil ışık yaktı. Oylamada 31 parlamenter ise çekimser kaldı.

ÜYE ÜLKELERİN ONAYI DA GEREKİYOR

AB üyesi 28 ülkenin çevre bakanları geçen hafta Brüksel’de bir araya gelmiş ve Paris İklim Anlaşmasının onay sürecini hızlandırma kararı alarak anlaşmanın oylanmak üzere Avrupa Parlamentosu’na iletildiğini açıklamıştı. Anlaşmanın AB’de bağlayıcı hale gelmesi için yürürlüğe girmesi için üye ülkelerin de onayı gerekiyor.

Şimdiye kadar küresel salınımın yaklaşık yüzde 48’ini gerçekleştiren 61 ülkenin onayladığı Paris İklim Anlaşmasının devreye girmesi için küresel sera gazı salınımının yüzde 55’ini gerçekleştiren ülkelerin onayı gerekiyor.

Paris’te Aralık 2015’te düzenlenen BM 21. İklim Zirvesi’nde küresel ortalama sıcaklık artış limitinin 1,5 ila 2 derece arasında sınırlandırılması konusunda anlaşma sağlanmıştı. Anlaşmaya 175 ülke imza atmıştı.

.

Önceki İçerikGülten Kışanak’a kötü haber!
Sonraki İçerikİngiliz ajans: Bin Türk özel kuvvet askeri Suriye’ye girdi

Yorumunuz ?