Bacak Arası Kaşıntısı İçin Doğal Tedavi Yöntemleri

Tıbben tinea kruris olarak bilinen apış arası kaşıntı, mantar, trikofiton rubrumun yol açtığı bir mantar enfeksiyonudur. Kasık kaşıntısı hem erkek hem de kadınları etkiler
10 Nisan 2017 | 3 sene Önce

Tıbben tinea kruris olarak bilinen apış arası kaşıntısı, mantar, trikofiton rubrumun yol açtığı bir mantar enfeksiyonudur. Kasık kaşıntısı hem erkek hem de kadınları etkiler ve genellikle kasık, kalça, genital bölgede, iç uyluklar ve bacak arasında meydana gelir. Ancak, erkeklerde daha sık karşılaşılan bir durumdur. Bu soruna yakalanma riskini artıran diğer faktörler obezite, sıkı iç çamaşırı, aşırı terleme, ve bağışıklık sisteminin zayıf olmasıdır.Apış arası kaşıntısının bazı belirtileri; kaşıntı, kızarıklık, yanma hissi ve cilt döküntüsüdür.

Apış arası mantarından kurtulmak için uygulayabileceğiniz doğal yöntemler

Çay Ağacı Yağı

Çay ağacı yağı doğal antifungal özellikleri ile apış arası mantarı ve diğer cilt enfeksiyonu tedavilerinde etkili bir maddedir. Çay ağacı yağı anti bakteriyel içeriği sayesinde cildi temizleyip, apış arasındaki kaşıntı ve iltihabı hafifletmeye yardımcı olur. Organik çay ağacı yağı olmalıdır, bunu internetten yahut aktardan temin edebilirsiniz.

Nasıl Uygulanır?

Pamuğu organik çay ağacı yağına batırıp, günde 2 kez apış arası kaşıntı ve mantarı olan yere nazikçe sürün. Semptomlar tamamen kayboluncaya kadar bir kaç gün daha devam edin. Yanma hissi çoksa 4-5 damla organik çay ağacı yağını 1 yemek kaşığı organik katı formdaki Hindistan cevizi yağı ile karıştırıp da kullanabilirsiniz.

Elma Sirkesi

Apış arası mantarı olan yere su ile seyreltilmiş elma sirkesi uygulamak enfekte bölgeyi  sağlığına kavuşturmak için mükemmel bir yöntemdir. Elma sirkesi, çeşitli cilt enfeksiyonlarını tedavi ve kontrol altına alan güçlü antifungal ve antibakteriyel özelliklere sahiptir.

Elma sirkesi nasıl uygulanır?

2 su bardağı ılık suya 2 yemek kaşığı elma sirkesi katıp, kasık mantarı( apış arası mantarı) olan yeri bunla yıkayıp, kendi kendine kurumaya bırakın. Özellikle yatmadan önce, günde iki veya üç kez bu işlemi tekrarlayın.

Soğan

Antifungal, antibiyotik ve antienflamatuar özellikleri ile soğan kolayca mantarı öldürüp, apış arası kaşıntınızı hızlı bir şekilde rahatlatabilir.

Nasıl uygulanır?

Soğanı rendeleyip, enfekte alanın üzerine koyun. Yarım saat bekletin, daha sonra ılık su ile durulayıp, havlu ile kurulayın. Apış arası mantarınız şifa bulana kadar, günde bir kaç kez tekrarlayın. Yarım saat bekletip, ılık suyla durulayın.

Sarımsak

Sarımsak antifungal özellikleri ile apış arası kaşıntısı ve ağrısını dindirebilir. Bir kaç sarımsağı ezip, macun yapın ve etkilenen cilt üzerine uygulayın. Bir kaç dakika bekletip, yıkayın. Günde 2-3 kez tekrar edin. Hassas cildiniz varsa bu yöntem sizin için uygun değildir.

Beyaz Sirke

Antifungal ve antiseptik özelliklere sahip olan beyaz sirkes,, apış arası mantarı gibi cilt enfeksiyonu ile ilgili mücadelede büyük ölçüde yardımcı olabilir.

Nasıl uygulanır?

1 birim beyaz sirke ile 4 birim suyu karıştırın. (birim derken 1 tatlı kaşığı da olabilir, 1 yemek kaşığı da) Pamuklu bir bezi bunun içine batırıp, enfekte alana sürün. Kurumaya bırakın, durulamaya gerek yoktur. Günde bir kaç kez devam edin. Diğer alternatifte eşit oranda beyaz sirke ile Hindistan cevizi yağını karıştırıp apış arasına sürün. 1-2 saat kurumaya bırakıp, yıkayın. Sorundan kurtulana kadar günde 2 kez devam edin.

Önceki İçerikG.Saray öncesi F.Bahçe’den kritik zafer
Sonraki İçerikTürkiye’den ABD’ye ‘Esed’ telefonu

Yorumunuz ?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.