Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Darbe Girişimine Tepki İçin Türkiye’ye Gelecek

03 Ağustos 2016 | 2 sene Önce

AB Bakanı Ömer Çelik’in; FETÖ terör örgütünün darbe girişiminin ardından hükümet adına dile getirdiği “dayanışma” çağrısına AB’den somut yanıt gelmezken, Avrupa Konseyi’nden ses geldi. Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Thorbjorn Jagland, Ankara’ya gelerek, teröristlerin bombaladığı Meclis’te incelemede bulunacak.

“BEDELLER ÖDENMİŞ VE HAK EDİLMİŞ BİR DEMOKRASİDİR”

AB Bakanı Ömer Çelik, darbe girişiminin ardından şu çağrıda bulunmuştu:

” Türkiye tarihin gördüğü en vahşi darbe saldırısı karşısında demokratik değerlere bağlılığını ispat etmiştir. Demokrasimiz uğruna bedeller ödenmiş ve hak edilmiş bir demokrasidir. Demokratik değerlere bağlı olanların açık ve net Türkiye ile dayanışma içinde olması gerekir. Darbeyi bir cümle ile eleştirip arkasına Hükümeti eleştiren 10 cümle yerleştirenlerin yaptığı olan biteni anlamamaktır. Bugün demokratlığın somut göstergesi, tanklara direnen halkımızın ve seçilmiş Hükümetin yanında olmaktır.”

İŞBİRLİĞİ VE DAYANIŞMAYI VURGULAYACAK

Bu çağrıya AB düzeyinde somut bir yanıt gelmedi. Avrupa Konseyi’nin, AB ile doğrudan bir bağı bulunmuyor. Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Thorbjorn Jagland, 3 Ağustos’ta 2 günlük ziyaret için Ankara’ya gelecek. Ziyaretin amacı, terörist mahiyetli darbe girişimi sonrasında Türkiye ile Avrupa Konseyi arasındaki işbirliğini ve dayanışmayı vurgulamak.

TBMM’DE İNCELEMELERDE BULUNACAK

Jagland, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile resmi görüşmede bulunacak. Jagland’ın, Cumhurbaşkanı ve Başbakan tarafından kabul edilmesi de bekleniyor.

Avrupa Konseyi Genel Sekreteri, ziyareti çerçevesinde Meclis’e de gidecek ve darbe girişimi gecesi TBMM binası içinde bombalanan yerde incelemede bulunacak.

Önceki İçerikBaşbakan Yıldırım: Bedelli Askerlik Gündemimizde Yok
Sonraki İçerikCumhurbaşkanı Erdoğan: İtalyan Parlamentosu bombalansa tepki ne olur?

Yorumunuz ?