Adana Valiliği’ne Bombalı Saldırı! Bakan Albayrak: Vali Dakikalar ile Kurtuldu

Adana Valiliği’ne bomba yüklü araçla saldırı düzenlendi. Saldırıda 2 kişi öldü, 33 kişi yaralandı. Bakan Albayrak, Vali Demirtaş’ın bombalı saldırıdan dakikalarla kurtulduğunu açıkladı.
24 Kasım 2016 | 2 sene Önce

Adana’nın Merkez Seyhan ilçesindeki Döşeme Mahallesi Mehmet Nuri Sabuncu Bulvarı’nda bulunan Adana Valiliği’nin önündeki açık otoparktaki patlama saat 08.05’te meydana geldi. Kadın teröris, getirdiği bomba yüklü aracı tam mesai saatinin başladığı sırada infilak ettirdi. Patlamada 2 kişi hayatını kaybetti, 33 kişi yaralandı. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Vali Demirtaş’ın bombalı saldırıdan dakikalarla kurtulduğunu söyledi.

ARACI KADIN TERÖRİST GETİRDİ

Adana Valiliği otoparkında 2 kişinin hayatını kaybettiği 33 kişinin yaralandığı bombalı saldırıda kullanılan patlayıcı yüklü otomobilin Mersin plakalı olduğu belirlendi. Bombalı aracı kimliğini gizlemek için başörtüsü takan kadın teröristin valilikte mesainin başladığı sırada getirip, binanın protokol girişindeki açık otoparkta valinin makam aracının park alanına yakın bir yere bıraktığı ve uzaklaşmasının ardından patlamanın olduğu belirtildi.

VALİLİKTE GÖREVLİ BAHÇIVAN ÖLDÜ

Patlamada yaşamını yitirenlerden birinin Seyhan İlçe Gıda Tarım Hayvancılık Müdürlüğü’nde görev yapan Gökhan Aygül olduğu açıklandı. Evli 2 çocuk babası olan Aygül’ün, valilikte bahçıvan olarak 28 Kasım’a kadar geçici görevlendirildiği kaydedildi. Patlamada ölen ikinci kişinin ise Göç İdaresi Müdürlüğü personeli iken OHAL Birimi’nde görevlendirilen ve 2 ay önce nişanlanan Kadir Kırbaşçı olduğu belirlendi.


GEÇİCİ YAYIN YASAĞI

Radyo ve Televizyon Üst Kurulunca, Başbakanlık tarafından Adana Valiliğiotoparkındaki patlamaya ilişkin geçici yayın yasağı getirildiği bildirildi.

PATLAMA SESİ KENTİ İNLETTİ

Adana güne patlama sesiyle uyandı! Kentin büyük bölümünden duyulan patlamayla birlikte otoparktaki araçlar yanmaya başlarken o sırada araçlarını park eden ve oradan geçenler yaralandı. Valilik binası başta olmak üzere çevredeki çok sayıda binanın camları kırıldı.


2 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ, 33 KİŞİ YARALANDI

Adana Valisi Mahmut Demirtaş, Valilik otoparkı önündeki patlamaya ilişkin, “Patlamada 2 vatandaşımız öldü, 16 kişi yaralandı.” dedi. Vali’nin açıklamasının ardından yaralı sayısı 33’e yükseldi.

Valilik İl Basın ve Halkla İlişkiler Müdürü Kamil Eskimez ile Valilik İl Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğünde görevli Uğur Temur’un da aralanda bulunduğu 33 kişi çeşitli hastanelerde tedavi altına alındı. Yaralılardan bazılarının ayakta tedavi gördükten sonra taburcu edildiği bildirildi.

33 PLAKALI ARAÇ

Demirtaş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, patlamanın 33 plakalı bir araçta meydana geldiğini söyledi.


Vali, açıklamasına şöyle devam etti:

“Saat 08.05 civarında otoparkta Valilik makam girişine yakın yerde araç patlatılıyor. Bir kadın tarafından olayın gerçekleştirildiği belirtiliyor” dedi.


BAKAN ALBAYRAK: VALİ DAKİKALARLA KURTULDU

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Adana Valiliği’ne geldi. Vali Mahmut Demirtaş ve Emniyet Müdürü Osman Ak ile birlikte valilik girişinde açıklama yapan Bakan Albayrak, Vali Demirtaş’ın bombalı saldırıdan dakikalarla kurtulduğunu belirterek şunları söyledi:
“15 Temmuz’dan sonra bugün yaşanan bu olayla birlikte ben şunu net olarak ifade etmek istiyorum. Bu olayların hiç biri bizi Türkiye’nin ulaşmak istediği istikametten alıkoyamaz. Sayın Valimiz dakikalar farkıyla programına çıkmak için tam buraya geliyor, çıkarken gerçekleşmiş olaydan bahsediyorum.


Maşalara, kuklalara, ihanet noktasındaki piyonlara seslenmeyeceğim, bunların arkasındaki kesimlere sesleniyorum. Bu millet bir ölür bin dirilir. Bu millet dünyaya cesaretini, istikametini binlerce yıl önce öğretmiş millet. Bugün 2 şehidimiz var, 33 yaralımız var 1’inin durumu ağır. Bu millet gerçekleştirilen her eylemin arkasında kimlerin olduğunu çok iyi biliyor. Bu millet terör eylemlerini yapanları da, maşalarını da bu yüzyılda başka bir yere gömecek. Hiç bir şeyden korkmuyoruz Allah’tan başka. Valimize de onu söyledim. Sonuna kadar mücadelemize devam edeceğiz. En kısa sürüde olayın aydınlatılması için savcılık, emniyet ve tüm kurumlar olayın üzerinde, en kısa sürede açıklama yapacaklardır. Adana’mızın başı sağ olsun, geçmiş olsun.”


ÖMER ÇELİK DE “HEDEF VALİ” DEDİ

AB Bakanı Ömer Çelik de Adana Valiliği’ne geldi. Patlamanın olduğu otoparkta bakanlar Albayrak ve Çelik inceleme yaptı. Bakan Ömer Çelik, açıklama yapmadan Adana Emniyet Müdürlüğü’ne geçti.

Çelik, saldırıya ilişkin, “Süratli şekilde bağlantıları çözüyorlar. Bu bağlantıların çözülmesiyle birlikte kısa zamanda faillere ulaşmayı bekliyoruz. Saldırı, doğrudan Valiliğe yapıldı, Vali beyin doğrudan hedef alındığı görülüyor.” dedi.

Önceki İçerikAP’nin Türkiye Kararına CHP’den İlk Tepki: Yanlış Buluyoruz
Sonraki İçerikTEOG Soruları ve Cevapları Açıklandı

Yorumunuz ?