Adalet Bakanlığı, “Cezaevinde Domuz Bağıyla İşkence Yapıldı” İddiasını Yalanladı

Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğünce, Eskişehir H Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumunda bir hükümlüye, “domuz bağıyla işkence yapıldığı” iddiaları yalanlandı.
01 Aralık 2016 | 3 sene Önce

Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü’nden, bazı basın yayın organlarında yer alan “Domuz bağıyla işkence yapıldı” başlıklı habere ilişkin yapılan yazılı açıklamada, iddianın gerçeği yansıtmadığı belirtildi.

Eskişehir H Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumunda, hükümlü S.A’nın 16 Kasım’da, oda kapısını açmaya gelen görevli personele elindeki cam parçalarıyla saldırdığı vurgulanan açıklamada, hükümlünün, kendisine ve çevresine zarar vermesini önlemek amacıyla doku hasarı ve travma önleyici odaya alındığı ifade edildi.

“BASINDA YER ALAN İDDİALAR TAMAMEN ASILSIZ”

Hükümlünün, sakinleştiği’ nin görülmesiyle odadan çıkarıldığı belirtilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Doku hasarı ve travma önleyici odada bulunduğu süreç içerisindeki tüm görüntüleri kayıt edilmiştir. Basında yer alan haberler tamamen asılsız olup, hükümlü S.A’ya domuz bağı veya herhangi bir usul ile işkence yapılması söz konusu değildir.

Sonuç olarak, ceza infaz kurumlarında, hükümlü ve tutukluların kendisine ve çevresine zarar vermesini önlemeye yönelik her tedbirin ‘işkence’ olarak ifade edilmesi hukuki olmadığı gibi basın ahlak kurallarına da uygun değildir. Kamuoyunda algı oluşturmaya yönelik bu tür haberler gerçeği yansıtmamaktadır.”

Önceki İçerik“Hüzün, Sorumluluk, Girişimcilik”
Sonraki İçerikDarbe Girişiminin Kritik İsmi Hulusi Akar’ın Eski Emir Subayı Serhat Pasha Her Yerde Aranıyor

Yorumunuz ?