ABD’den Rusya’ya Suriye için teklif

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry’nin Suriye’deki askeri operasyonlarda ‘işbirliği’ teklifi yapmak üzere Moskova’da olduğu belirtildi. Washington Post, ‘teklif’in El Kaide bağlantılı Nusra Cephesi ile DAEŞ hedeflerinin vurulmasını içerdiğini yazdı; bir de belge yayınladı.
15 Temmuz 2016 | 2 sene Önce

Kerry’nin Moskova’da Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile bir araya gelmesinin hemen öncesinde Amerikan Washington Post gazetesi, yayımladığı bir belgeyle ABD yönetiminin Rusya’ya bir teklif sunduğunu ileri sürdü.

Beyaz Saray’ın yalanladığı habere göre, Suriye’de Nusra Cephesi ile DAEŞ hedeflerinin bombalanması çağrısını içeren teklif, emir komuta merkezlerinin oluşturulup, ortak hareket etmeyi kapsıyor. teklif kapsamında istihbarat paylaşımı da var.

Ürdün’ün başkenti Amman’da kurulması önerilen merkezlerde ABD ve Rusya askerlerinin bir arada çalışması öneriliyor. Oluşturulacak birimin adı da ‘Müşterek İcra Grubu’ olarak tanımlanıyor.

Sızdırılan belgede, Suriye’de DAEŞ ve El Nusra hedeflerinin vurulması ve iki ülkenin istihbarat tecrübesini birleştirerek hava harekatlarıyla bu örgütlere saldırma önerileri yer alıyor.

ABD yönetimi, sekiz sayfalık teklifte, Beşşar Esed rejimine bağlı birliklerin, sadece Rusya ve ABD’nin belirlediği alanlara saldırılması gerektiğini belirtiyor.

Rusya’ya Suriye’de çatışmaların durdurulması anlaşmasının tamamen uygulanması çağrısının yer aldığı teklifte, ABD yönetimi, Rusya’dan, Suriye’de siyasal geçiş sürecine katkı sağlamasını istiyor.

Bakan Kerry, ABD’nin Rusya’ya yaptığı teklif hakkında görüş bildirmekten kaçınırken, “Bu akşam Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’le görüşmek için Moskova’ya gidiyorum. Konuyu ele almamız için yeterince zamanımız olacak ve nerede durduğumu göreceğiz.” değerlendirmesinde bulundu.

EARNEST ‘YOK’ DEMİŞTİ

Beyaz Saray Sözcüsü Josh Earnest, günlük basın brifinginde, ABD ile Rusya arasında Suriye’de askeri operasyon düzenlenmesi iddialarına ilişkin soruları da yanıtlamış ve hali hazırda böyle bir anlaşmanın olmadığını söylemişti.

AA’nın haberine göre; İki ülkenin Suriye’de askeri operasyon yapılmasına yönelik anlaşmaya ulaştığına dair haberleri gördüklerini vurgulayan Earnest, “Şu anda ABD, Rusya ile askeri operasyonlar ne gerçekleştiriyor ne de koordine ediyor.” açıklamasında bulundu.

Bir anlaşmanın sağlanabileceğine dair bazı spekülasyonlar olduğunu biliyorum” diyen Earnest, “Ancak bunun gerçekleşeceği belirsiz.” diye konuştu.

Earnest, Rusya’nın Suriye’deki nüfuzunu kullanması noktasında ciddi kararlar vermesi gerektiğini dile getirerek, “Onlar ordusunu Esad rejimini desteklemek için mi yoksa radikallerin peşinden gitmek için mi kullanacağına karar vermek zorundalar. Bizim açımızdan, her ikisini yapamazsınız.” dedi.

Kaynak: Washington Post, AA, Reuters

Önceki İçerikEt fiyatları bugünden itibaren düştü!
Sonraki İçerik‘Sancaktar’ göreve hazır!

1 YORUM

  1. Hep Palavra Hep oyun öyle saçma işler yapıyorlar ki kimin ne yaptığını ne dediğini bile fark edemiyor insan zaten bunlar yüzünden bütün olaylar oluyor

Yorumunuz ?