ABD’den Rusya’ya: Barbarlar

26 Eylül 2016 | 1 sene Önce

Rusya’nın arkasında durduğu Şam yönetiminin Halep’teki vahşi saldırılarına bir yenisi daha eklendi; 15 kişi öldü. Suriye’de rejim ile destekçilerinin sadece 19 Eylül’den sonra Halep ve çevresindeki hava saldırılarında 300’den fazla sivil hayatını kaybetti; yüzlerce sivil de yaralandı. İşte bu saldırılar sonrası ABD’nin Birleşmiş Milletler (BM) Büyükelçisi Samantha Power, Halep’teki saldırılar nedeniyle Rusya’yı “barbarlıkla” suçladı. Hatırlanacağı üzere ABD’nin öncülük ettiği DAEŞ karşıtı koalisyon uçakları, geçen hafta “yanlışlıkla” Deyr Ez Zor’da Rejim askerlerini bombalamuş 83 Suriye askeri ölmüştü. Ölen Suriye askerlerinin içrisinde biri general olmak üzere 7 üst düzey Rus subayı olduğu öne sürülmüştü.

BBC Türkçe’nin haberine göre; Power, BM Güvenlik Konseyi’nin acil toplantısında Rusya’nın Suriye’de yaptıkları konusunda yalan söylediğini belirtti. Power ayrıca Rusya ve Suriye rejiminin Ortadoğu’nun “sembol kentlerinden birini yerle bir ettiğini” söyledi.

Rusya ise Suriye’nin “mümkün olduğunca az sivile zarar vermeye dikkat ederek teröristleri Halep’ten çıkarttıklarını” bildirdi.

Suriye’de barış getirmenin ‘neredeyse imkânsız bir hale’ geldiğini belirten Rus Büyükelçi Vitali Çurkin, silahlı muhalif grupların ateşkesi sabote ettiğini savundu.

Yardım örgütü “Save the Children“, Halep’teki insani yardım çalışanlarının enkazdan çıkartılan ölü ve yaralıların yaklaşık yarısının çocuk olduğunu açıkladı.

BM Güvenlik Konseyi toplantısında ABD’li Büyükelçi Power, Beşar Esad yönetimine destek veren Rusya’nun “uzun süredir bu acılara son verme gücüne sahip olduğunu” söyledi.

Power “Rusya ve Esad barış yerin savaş yapıyor. Suriyelilere yaşam kurtaran yardımları ulaştırmak yerine Rusya ve Esad hastaneleri ve ilk yardım görevlilerini bombalıyor” dedi.

Samantha Power, Rusya’yı Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov Moskova’nın barışçıl bir çözüme bağlı olduğunu söylerken bile Halep’e saldırmaya hazırlanmakla suçladı.

Power ayrıca, güvenlik konseyine “kimin sorumlu olduğunu söyleyecek ve Rusya’ya dur diyecek tek bir ses çıkartma cesaretine sahip olma” çağrısı yaptı.

Toplantıya katılan bazı temsilciler de, Rusya’nın Halep’te geçen hafta bir yardım konvoyunu vurarak savaş suçu işlemiş olabileceğini söyledi.

Rusya, 31 kamyondan 18’inin tahrip edildiği ve 20 kişinin öldürüldüğü saldırıyı düzenlediği suçlamasını reddediyor. Moskova saldırının muhaliflerin topçu ateşi veya ABD’ye ait bir insansız hava aracıyla yapılmış olabileceğini söylüyor.

BM Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura, Halep’e yönelik saldırının başlamasından bu yana en az 213 kişinin öldüğünü ve bunların birçoğunun kadın ve çocuk olduğunu belirtti. De Mistura savaşın “yeni bir dehşet” aşamasına girdiğini söyledi.

Bir hafta süren ateşkesin ardından Suriye rejimi Halep’e yönelik yeni saldırılar düzenleyeceğini söylemiş ve 275 bin kişinin mahsur kaldığı kente hava bombardımana başlamıştı.

Rus Büyükelçi Vitali Çurkin, isteyenlerin çıkabileceği bir koridor açıldığını ancak muhaliflerin bunu engellediğini ifade etti.

De Mistura, Rusya ve Suriye rejiminin “karanlığı gündüz saatlerine çeviren ateş topları yaratan” yangın bombaları kullandığını söyledi.

Setafan de Mistura, Rusya ve Suriye rejiminin yeraltındaki hedefleri vurmak için sığınak delen bombalar kullandığını da vurguladı.

YOK ASLINDA BİRBİRİNİZDEN FARKINIZ!

ABD, 11 Eylül saldırıları sonrası özellikle Afganistan ve Irak’ta binlerce sivilin ölümüne neden olmuştu. “Yanlışlıkla“, “kazayla” düğün konvoyları, düğün evi, hareket halindeki siviller vurulmuş, birçok masum hayatını kaybetmişti. Suriye’de ölenlerin sayısı 1 milyonu aştı bir o kadar da Irak’ta hayatını kaybetmişti. Rusya’nın arkasında durduğu şam yönetimi hemen her gün hastaneleri, okulları pazar yerlerini varil bombalarıyla vuruyor, daha konuşmaya bile başlamamış çocuklar, diri diri enkaza gömülüyor!

Önceki İçerikDerik’teki Bombalı Saldırıda Şehit Sayısı 4’e Yükseldi
Sonraki İçerikRusya ile Pasaportsuz Uçuş Gündemde

Yorumunuz ?