ABD neden 3 saat bekledi?

08 Ağustos 2016 | 2 sene Önce

15 Temmuz gecesi olaylar devam ederken Türk hükümeti bunun bir darbe girişimi olduğunu, Amerika’dan seçilmiş hükümete desteğini açıklamasını talep etti. Durum ABD’nin Ankara Büyükelçisi John Bass’a iletildi.

Bass, darbe girişiminin olduğu gece, saat 23.15 sıralarında Türk Dışişleri’nden bir telefon aldığını, bir diplomatın kendisini arayarak ABD yönetiminin desteğini beklediğini Washington’a iletmesini istediğini söyledi. Ancak Bass’in söylediğine göre derhal Washington’a iletilen destek talebi kolay gelmedi.

Türkiye saatiyle saat 23.57’de, yani Türk Dışişleri Bakanlığı’ndan büyükelçi Bass’ın aranmasından 40 dakika sonra Moskova’da bulunan ABD Dışişleri Bakanı John Kerry’den garip bir açıklama geldi.

Kerry, “Türkiye’de barış, istikrar ve devamlılık olmasını umuyorum” ifadelerini kullanıyordu. Açıklamasında ne demokrasi vurgusu, ne de seçilmiş hükümete destek vardı.

O saatlerde darbenin akıbeti belirsizdi. Marmaris’te tatilde olan Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın durumu da netlik kazanmış değildi. Bundan 20 dakika sonra Türkiye saatiyle 00.17’de Beyaz Saray’ın twitter hesabından yeni bir açıklama yapıldı. İki saat sonra yapılan duyuruda ‘ABD Başkanı Obama’nın Türkiye’de gelişen olaylardan haberdar edildiği, kendisinin ‘düzenli aralıklarla bilgilendirildiği’ haber veriliyordu. Darbeye yönelik bir itiraz, demokratik kurumlara destek yoktu.

Olaylar devam ederken saat 00.44’te Reuters Haber Ajansı Amerikan hükümet kaynaklarına dayandırdığı bir haber geçti. Haberde, “ABD’nin, Türkiye’de bir darbe girişimi olduğunu düşündüğünü, o esnada kimin kazanıyor olduğunun kesin olmadığı” yazıyordu.

Bir NATO ülkesinde darbe yaşanıyordu. Amerika’nın Ankara Büyükelçisi saat 22.00’den bu yana bu darbenin cereyan ettiğini görüyor, yaşıyordu. Türkiye’de saat 22.00 iken Washington’da öğleden sonra saat 15.00 idi. Amerikan devleti mesaideydi. Başkan Obama ayaktaydı ve çalışıyordu. Amerikan kaynaklarından yapılan açıklamalara göre de ‘Gelişmelerden düzenli olarak’ bilgi sahibi oluyordu.

Darbeciler saldırılarını sürdürüyor, jetler Ankara ve İstanbul’da yüksek hızla alçaktan uçup korku salmaya devam ediyordu. İstanbul’da köprü üzerinde insanların üzerine ateş açılıyordu. Amerikan yönetimine Türk hükümetinden ‘destek çağrısı’ gelmiş, bunun üzerinden iki saatten fazla zaman geçmişti. Dahası Amerikan yönetimi adına açıklamalar da yapılıyor fakat Türkiye’nin beklediği açıklama bir türlü gelmiyordu.

Saat 01.30 olduğunda Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın hem hayatta olduğu hem de darbecilerin elinde olmadığı ortaya çıktı. Dahası Cumhurbaşkanı ekranlardan halkı sokaklara çağırmış, insanlar da sokaklara meydanlara akmaya başlamıştı.

Halk darbeye direniyor, dahası darbeyi bastırıyordu. Polis ve ordu içinden meşru hükümete bağlı birlikler de kritik noktalarda halkla birlikte darbecilerle çatışıyordu. Saat 02.00’ye doğru darbenin başarısız olacağı artık yavaş yavaş netleşiyordu. Ankara’nın Amerika’dan beklediği içerikte ilk açıklama da işte bu dikkat çekici aşamadan sonra geldi.

Türkiye saatiyle 02.05’te Beyaz Saray ve ABD Dışişleri’nden eş zamanlı bir açıklama geldi. Amerika ‘ tüm tarafları’ seçilmiş hükümeti desteklemeye çağırıyordu.

Ankara’nın, ABD’den saat 23.15’teki ‘Darbe oluyor, sizden seçilmiş hükümete destek açıklaması bekliyoruz’ çağrısına kuvvetli olmasa da olumlu bir cevap ancak 2 saat 50 dakika sonra gelmişti. Amerika’da gündüz olmasına, Beyaz Saray’ın ve Dışişleri’nin olup biteni dakika dakika takip etmesine rağmen Washington yönetimi, bu açıklamayı neredeyse üç saat boyunca yapmamıştı. Amerika beklemişti.

Önceki İçerikHulusi Akar’dan Ömer Halisdemir’in ailesine ziyaret
Sonraki İçerikYenikapı’daki birliği gören Almanlar çıldırdı: Erdoğan vazgeç!

Yorumunuz ?