ABD basını: Türkler darbenin arkasında ABD olduğunu düşünüyor

03 Ağustos 2016 | 2 sene Önce

Türk gazetelerinde çıkan haberlerden bahsedilen yazıda bir gazetenin Twitter üzerinden yaptığı ankette katılanların yüzde 69’unun darbeye CIA’in destek verdiğini ortaya koyduğu belirtildi.

Yazıda “Bu komplo teorileri, toplumun uç noktalarındaki birkaç takıntılı kimsenin ürünü değil. Türkiye, son derece kutuplaşmış bir ülke olabilir, fakat tüm toplum kesimlerinden -İslamcı, seküler insanlar, liberaller, milliyetçiler- Türklerlerin üzerinde uzlaştığı şey, ABD’nin darbe girişiminde bir şekilde dahil olduğu. Çünkü büyük ölçüde komplonun lideri olduğundan şüphelenilen kişi olan vaiz Fethullah Gülen, ABD’de gönüllü sürgün yaşıyor” ifadesi yer aldı.

NYT haberinde, bu teorinin çok yaygınlaştığı ve ABD Başkanı Barack Obama dâhil üst düzey ABD’li yetkililerin inkâr açıklaması yapmak durumunda kaldığı hatırlatıldı.

Türkiye’den çeşitli meslek gruplarından insanların görüşlerine de başvurulan haberde, Batı’nın binlerce asker ve memurun tasfiyesini eleştirdiği fakat Erdoğan’ın geleneksel düşmanlarının birçoğunun -Kürtler, laikler, milliyetçiler- uzun süredir Gülencilerin devletteki etkisinden endişe duydukları vurgulandı.

Önceki İçerikAkın Öztürk saldırıya mı uğradı?
Sonraki İçerikÖmer Halisdemir’in darbeci generali vurduğu an!

Yorumunuz ?