5,5 milyon kişiye müjde! Borçların tamamı silindi


Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Genel sağlık Sigortası Tescil ve Prim Daire Başkanı Uğur Ünalan, Nisan ayında çıkarılan 6704 sayılı torba kanun ile 25 yaşını geçmemiş 5 milyon 558 bin 124 gencin 25 Nisan 2016 tarihine kadar olan 4 milyar 751 milyon liralık GSS prim borcunun silindiğini açıkladı.

Daire Başkanı Ünalan, incelemelerinin ardından yaptığı açıklamada, SGK’nın çalışmaları, vatandaşlara getirilen olanaklar ve kolaylıklar ile son çıkan yapılandırma kanununa ilişkin bilgiler verdi. 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’nun yürürlüğe girmesi ile Türkiye’de sosyal güvenlik reformunun gerçekleştirildiğini anımsatan Ünalan, “Sosyal güvenlikte norm ve standart birliğini sağlayarak, sistemi disiplin altına almayı amaçlayan bu reform ile mevcut sosyal güvenlik kurumlarındaki verimsiz hantal yapının yerine, daha hızlı, standartları sağlanmış, kaliteli hizmet sunan bir sosyal güvenlik sistemi oluşturulmuştur” dedi.

‘5.5 MİLYON GENCİN 4.7 MİLYAR LİRALIK GSS PRİM BORCU SİLİNDİ’

Nisan ayında çıkarılan torba yasa ile milyonlarca gencin biriken GSS prim borçlarına da af getirildiğini ifade eden Ünalan, şu bilgileri verdi:

“İki yıllık ücretsiz sağlık yardımının yanı sıra çıkarılan 6704 sayılı kanun ile 25 Nisan 2016 tarihine kadar 25 yaşını geçmemiş olan gençlerin GSS prim borçları silinmiştir. Bu kapsamda 5 milyon 558 bin 124 kişinin 4 milyar 751 milyon 7 bin 685 TL borcu silinmiş, bu sayede gençlerimiz GSS prim borcu yükünden kurtulmuştur.”

GSS uygulamasında yapılan önemli düzenlemelerden birinin de 6745 sayılı Kanun ile gerçekleştirildiğini dile getiren Ünalan, “Daha önce sigortalının bakmakla yükümlü olduğu kişi statüsünde olan ve part time çalışan sigortalılarımız 30 günden az kalan GSS sürelerini kendi cebinden ödemekte iken, yapılan son değişiklik ile de bu kapsamdaki sigortalılarımızın kalan sürelerini kendi cebinden ödeme yükümlülüğünü kaldırmış olduk” ifadelerini kullandı.

‘YAPILANDIRMA SÜRECİNİ MUTLAKA E-DEVLET ÜZERİNDEN TAKİP EDİN’

19 Ağustos 2016 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren 6736 sayılı torba Kanunla vatandaşlara sağlanan borçların yapılandırılmasına ilişkin bilgiler vererek, uyarılarda bulunan Ünalan, şunları kaydetti:

“Burada önemli nokta başvuru sürelerini kaçırmamak. Yapılan son düzenleme ile Ekim ayı sonuna kadar olan başvuru tarihleri 25 Kasım 2016 tarihine kadar uzatılmıştır. Vatandaşlarımız, kanunun getirdiği haklardan en kısa sürede yararlanmalıdır. Özellikle yapılandırma ödeme planı, sağlık kapsamlarını ve aktivasyonları gibi hususları mutlaka e-devlet üzerinden takip etmeliler. Yapılandırmanın bozulmaması için mutlaka vatandaşlarımızın süresinde ilk iki taksiti ödemesi ve aynı yıl içinde ikiden fazla ihlal yapmamaları gerekiyor. Aksi takdirde yapılandırmaları bozulacak ve yapılandırma imkanından faydalanamayacaklar. Sağlık yardımları için sadece borcu taksitlendirmek yeterli değil, aynı zamanda ilk taksitte ‘peşin’ seçeneği seçilmiş ise peşin ödemeyi sigortalılarımızın zamanında yapması gerekli. Yine cari dönemde de 60 günden fazla GSS borcu bulunmamalıdır. Aksi takdirde sigortalılarımız kendilerine sunulan sağlık yardımı imkanlarından faydalanamayacaklardır.”

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

Beğendim Arkadaşlarımla Paylaş

1 Erişim
854
1 Erişim, 854 points

What's Your Reaction?

İğrenç İğrenç
0
İğrenç
Çok Hoş Çok Hoş
0
Çok Hoş
Zayıf Not Zayıf Not
0
Zayıf Not
Zekice Zekice
0
Zekice
Komik Komik
0
Komik
Harika Harika
0
Harika
İnanılmaz İnanılmaz
0
İnanılmaz
Başarılı Başarılı
0
Başarılı
Bu da ne Bu da ne
0
Bu da ne
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Korkunç Korkunç
0
Korkunç
Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın
Üzücü Üzücü
0
Üzücü
Utanç Verici Utanç Verici
0
Utanç Verici
Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Beğendim Beğendim
0
Beğendim

Comments 0

Düşünceniz ?

5,5 milyon kişiye müjde! Borçların tamamı silindi

Giriş Yap

Topluluğumuza Katılın!
Don't have an account?
Kayıt Ol

Şifremi Unuttum

Şifremi Bulmama Yardımcı Ol

Back to
Giriş Yap

Kayıt Ol

My Gaste Topluluğuna Katılın!

Back to
Giriş Yap
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Poll
Story
List
Open List
Ranked List
Meme
Video
Audio
Image